تاریخ 1396/01/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ضرورت تقويت "اعتماد عمومي"
   نويسنده : مرتضي دهرويه

اعتماد زمينه ساز پيوند ميان انسان‌هاست که از نزديک ترين نوع رابطه يعني رابطه ميان نوزاد و مادر آغاز مي‌شود، سپس در خانواده شکل مي‌گيرد و آنگاه به جامعه تسري مي‌يابد.

شکل گيري هرگونه رابطه‌اي بدون وجود اعتماد ناممکن است.بي‌ترديد رشد بشريت و اکثر دستاوردهايي که داشته در سايه اعتماد تحقق يافته است.وجود اعتماد در دوستي، عشق، خانواده، سازمان‌ها و جامعه ضروري است و نقشي مهم در سياست و اقتصاد بازي مي‌کند.

فقدان اعتماد در عرصه تجارت تمام مبادلات بازار را متوقف مي‌کند و فقدان آن در نهادهاي يک کشور مشروعيت سياسي حکومت را زير سئوال مي‌برد.اعتماد تضمين کننده هرگونه پيشرفت و موفقيت اقتصادي، اجتماعي و سياسي است.

اما اين روزها فضاي تمامي شهرها و روستاها رنگ و بوي انتخابات به خود گرفته است و هر چه به روز بيست و نهم ارديبهشت نزديک‌تر مي‌شويم به طور حتم و يقين افزايش هم خواهد داشت به جز قرار گرفتن در آستانه دوازدهمين دوره انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز رياست جمهوري که آينده مملکت را براي چهار سال آتي رقم خواهد زد، هم زماني انتخابات پنجمين دوره شوراها حساسيت موضوع را دوچندان نموده است.

از چندي پيش صداو سيما، خبرگزاري‌ها، مطبوعات و ساير رسانه‌ها مهمترين تيترها و عناوين مهم خود را به اين امر اختصاص داده اند، اکثر کانديداها هم تبليغات غيرعلني خود را شروع کرده و با حضور در مراسم و جلسات مختلف به دنبال جذب آراي بيشتر هستند، در اين يادداشت جدا از پرداختن به هر خط و ربط سياسي بايد عنوان کرد که مهمترين و اساسي‌ترين عامل حضور هر چه بيشتر و حماسي مردم پاي صندوق‌هاي راي را بايد در بازسازي “اعتماد عمومي" جستجو کرد و از اينکه اين روزها تا حد زيادي رنگ باخته است و اين بي‌اعتمادي در تمام قشرهاي جامعه مشاهده مي‌شود که يکي از علت‌هاي اصلي به رفتار و عملکرد مسئولين و مديراني بر مي‌گردد که براي رسيدن به پست و مقام بالاتر رقابت دارند و براي رسيدن به آن "اخلاق" را به فراموشي سپرده‌اند و گرفتن مسئوليت جديد را يک فرصت براي بستن و پر کردن جيب خود مي‌پندارند و متاسفانه دوگانه بودن حرف و عمل آنها باعث شده تا مردم نسبت به آينده خود، شهر و جامعه بي‌اعتماد شوند و اين بزرگترين آفت براي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران که حاصل خون شهيدان والامقام و گرانقدر، آرمان‌هاي ارزشمند بنيانگذار جمهوري اسلامي و فرمايشات و رهنمودهاي مقام معظم رهبري است که بازسازي اعتماد عمومي يکي از مهمترين دغدغه‌هاي اصلي دلسوزان و عاشقان واقعي کشور تبديل شده است.

عملکرد اشتباه و باطل برخي مديران پايين دستي آنقدر آشکار و هويداست که براي بازگرداندن اعتماد بايد اتفاقات جديدي پديد آيد. در هفته گذشته يکي از دوستان نقل مي‌کرد مدير يک دستگاه اجرايي که چندي پيش بي‌توجه به قانون و مقررات ماشين شاسي بلند اهدايي را از سوي يک بهره‌بردار زيرمجموعه اش را قبول کرده بود و به و با فراهم کردن و آسان نمودن شرايط يک پروژه را به عنوان تعميرات در اختيار اين بهره‌بردار قرار داده بوده است در تمام ايام نوروز با اين ماشين به اتفاق خانواده خود به ولايت رفته بوده است.

حال چگونه بايد به کارکنان و مخاطبان آن دستگاه دولتي ثابت کرد که تمام اين اتفاقات قانوني و در راستاي مديريت وي است و متاسفانه هيچ نظارتي هم بر عملکرد اين نوع مديران پايين دستي وجود ندارد که بزرگترين لطمه و ظلم به نظام و مردم نجيب مي‌باشد و بدتر از آن که وقتي به اين نوع رفتارها اعتراضي هم مي‌شود با اين جمله مواجه مي‌شويم که" اين مسايل عادي است! به کجا چنين شتابان؟!

به هر صورت بايد همگان براي بازسازي واژه "اعتماد" کوشا و فعال شويم و عملکرد اشتباه،ضعيف و بي‌تدبيري عده‌اي افراد فرصت طلب را به پاي نظام مقدس جمهوري نگذاريم چون ما بر اين باوريم.

گذشت زمان دست اين نوع افراد را براي همگان رو خواهد ساخت، زمستان مي‌رود و روسياهي براي ذغال خواهد ماند، مهم براي ما بايد حفظ و بقاي نظام باشد و از هم اکنون براي حضور هر چه بيشتر و گسترده‌تر و حماسي همه اقشار جامعه پاي صندوق‌هاي راي و انتخاب افراد صالح، انقلابي، متخصص و دلسوز کشور از هر گروه،جناح و خط سياسي که مي‌خواهند باشند، تلاش نماييم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان