تاریخ 1396/01/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
يادداشت
«مشق روز» شماره 5

سيد‌رضا اکرمي

چهاردهم فروردين سال 96 فرا رسيد و مطبوعات مشغول به کار شدند و به موضوع «اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال» روي آوردند و بايد تذکار داد.

عنوان «تحرک اقتصادي با سياست هر خانه، يک کارخانه» را در يکي از روزنامه‌ها ديدم. عنوان زيبايي است که سياست هر خانه را يک کارخانه، يعني در نامگذاري بايد هر خانه يک کارخانه را عملي سازيم و خانه فقط يک خوابگاه و استراحت‌گاه و پرورش‌گاه نباشد بلکه يک کارگاه «بافندگي، آموزشگاه و...» بشود. در هر خانه قالي‌بافي به وجود آيد، بي‌سوادان سوادآموز شوند که 700/9 ميليون نفر بي‌سواد نداشته باشيم و خانواده جديد «ازدواج دختر و پسر» به وجود آيند که «عزوبت» دختر و پسر يک بلاي اجتماعي مي‌باشد و ازدواج «روزي‌ساز» است که رسول اکرم(ص) مي‌فرمايد: «اتخذوا الاهل خانه ارزق لکم» با ازدواج زمينه روزي‌سازي را فراهم سازيد. حضرت شعيب پيامبر به حضرت موسي(ع) پناه‌ آورده و پيشنهاد مي‌نمايد «قالَ إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أُنْكِحَكَ إِحْدَى ابْنَتَيَّ هاتَيْنِ عَلى‌ أَنْ تَأْجُرَنِي ثَمانِيَ حِجَجٍ فَإِنْ أَتْمَمْتَ عَشْراً فَمِنْ عِنْدِكَ وَ ما أُرِيدُ أَنْ أَشُقَّ عَلَيْكَ سَتَجِدُنِي إِنْ شاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّالِحِينَ، قصص، آيه 27» که با ازدواج، مشغول کار شوي و داراي خانواده گردي و هشت سال يا 10 سال تعهد ديني و اخلاقي کار و اشتغال براي خانواده فراهم آوري، با اين پيشنهاد خود را از صالحان معرفي مي‌نمايد. اين سرگذشت شعيب و موسي يک درس براي توليد و اشتغال است و نه يک موضوع اخلاقي و خبر يک قطعه تاريخ گذشته نمي‌باشد. بايد راه‌هاي متعدد و متنوع اشتغال را بشناسيم و به ديگران بشناسانيم و بر آن همت بگذاريم که ازدواج مي‌تواند يکي از آنها باشد.

مقاله مفصل و طولاني درباره «ايران پل زميني و آسمان» را ديدم که اعلام مي‌دارد ايران دل جهان است و طبيعت گسترده و وسيعي دارد و اقتصاد و بازرگاني پرسابقه دارد و اقوام و قبائل بسياري دارد و اديان گوناگون به خود ديده است. بنابراين مي‌تواند «توليد و اشتغال» جايگاه رفيع داشته باشد به شرط اينکه بخواهيم و باور عمومي به وجود آوريم و از سهل و ساده کار را شروع کنيم تا به سخت و سنگين و دشوار برسيم. مي‌توانيم با «هرس کردن» درختان در همه کشور چقدر اشتغال و توليد به وجود آوريم، با جمع‌آوري درخت‌هاي خشک شده و فرسوده، مي‌توان عده‌اي را به کار واداشت و به جاي آنها درخت‌هاي سطلي قرار دهيم. با ايجاد موضوع «دلاکي و استحمام» در استخرها و حمام‌هاي محلي خصوصي و عمومي و ايجاد «ماساژ و نرمش» در آنها هزاران انسان را مشغول به کار کنيم. موضوع «پسماندها» در هر محله‌اي و جمع‌آوري آنها «کاغذ باطله، مقوا، آهن‌قراضه، شيشه‌هاي شکسته، عکس‌هاي راديولوژي، پرت‌ها و ضايعات توليدي هر کارخانه و کارگاه، لاستيک‌هاي فرسوده، پلاستيک ‌و قوطي‌ها و بطري‌هاي نوشيدني» چقدر مي‌توان توليد و اشتغال به سهولت فراهم آورد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان