تاریخ 1396/01/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
خبر

نرخ باسوادي در استان سمنان 97 درصد اعلام شد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون سوادآموزي اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: طبق آخرين نتايج اعلام شده از مرکز آمار ايران، نرخ سواد در گروه سني 10 تا 49 ساله در استان سمنان 97 درصد اعلام شده است.

علي سبوحي در شوراي آموزش و پرورش استان سمنان در سالن غدير استانداري افزود: طبق نتايج اعلام شده از مرکز آمار ايران نرخ سواد در گروه سني 10 تا 49 ساله استان سمنان که در سرشماري‌هاي سال 85 و 90 به ترتيب 95.9 درصد و 95.5 درصد اعلام شده بود، در سرشماري سال 95 به حدود 97 درصد ارتقا يافته است. وي ادامه داد: با توجه به افزايش 9 درصدي جمعيت 10 تا 49 ساله استان سمنان به ميزان هفت هزار و 752 نفر در سرشماري سال 95 نسبت به سال 90، تعداد قدرمطلق بي‌سوادان در سرشماري سال 95 نسبت به سال 90 تعداد پنج هزار و 101 نفر کاهش يافته است و 1.5 درصد رشد ميزان باسوادي را شاهد هستيم. سبوحي گفت: اختلاف درصد باسوادي در جمعيت 6 ساله و بالاتر استان سمنان در سرشماري‌هاي سال 85 و 90 منفي 0.2 درصد بوده که در سرشماري سال 95 نسبت به سال 90 اين اختلاف به 3.1 درصد رسيده که مي‌توان نتيجه گرفت نرخ رشد شاخص سواد در فاصله سال‌هاي 90 تا 95 حدود 17.5 برابر مدت مشابه در سال 85 تا 90 است.

وي اضافه کرد: ويژگي استان سمنان به لحاظ وسعت زياد، موقعيت جغرافيايي، کويري و پراکندگي روستاها سبب شده تا روستاهاي استان با سکنه کم و تعداد افراد بي‌سواد در محدوده گروه سني 10 تا 49 ساله باشد.

معاون سوادآموزي اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان افزود: اين اداره کل با هدف ايجاد باسوادي کامل طرح بن سوادآموزي روستايي در استان را به اجرا گذاشته شده است که طبق اين طرح هر سوادآموز يک برگ بن تضميني به مبلغ يک ميليون تومان دريافت مي‌کند که پس از قبولي بابت باسوادي به سوادآموز پرداخت مي‌شود.

سمنان با 91.5 درصد، پس از استان‌هاي البرز و تهران، سومين استان داراي بالاترين شاخص باسوادي در کشور است.

تجهيز و نوسازي کتابخانه‌هاي استان سمنان

به 2 ميليارد ريال اعتبار نياز دارد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل آموزش پرورش استان سمنان گفت: براي نوسازي و تجهيز کتابخانه‌هاي مدارس اين استان به کتاب نو به 2 ميليارد ريال اعتبار نياز است.

محمدرضا جهان در شوراي آموزش و پرورش استان سمنان در سالن غدير استانداري افزود: 67 درصد کتاب‌هاي کتابخانه‌هاي مدارس استان سمنان فرسوده است و نياز به نوسازي دارد، تامين اعتبار کافي براي وجين کتاب‌ها و تجهيز کتابخانه‌هاي مدارس با کتاب‌هاي نو از نيازهاي اصلي آموزش و پروش استان سمنان است.

وي ادامه داد: در مجموع يک ميليون و 206 هزار و 104 کتاب در کتابخانه‌هاي مدارس استان سمنان موجود است و موجودي اين کتابخانه‌ها به ازاي هر دانش‌آموزان 12 کتاب است.

وي با بيان اينکه 19 درصد از مدارس ابتدايي استان سمنان کتابخانه کلاسي ندارد، افزود: 90 درصد مدارس متوسطه استان داراي کتابخانه است.

وي يکي ديگر از مشکلات آموزش و پرورش را در بحث کتابخانه‌هاي مدارس، نداشتن کتابدار عنوان کرد و گفت: بايد براي اين معضل راهکاري در نظر گرفته شود.

وي يادآور شد: آموزش و پرورش استان سمنان براي ترويج فرهنگ کتابخواني در بين دانش‌آموزانان از راهکارهايي مانند استفاده يک روز هفته درس انشا يا ادبيات در کتابخانه مدارس، معرفي کتاب‌هاي غيردرسي مرتبط با درس‌ها و معرفي کتاب و خلاصه کردن آن استفاده کرده است. مديرکل آموزش پرورش استان سمنان افزود: برگزاري طرح نشست کتاب خوان، برگزاري مسابقات پژوهشي، اهداي بن کتاب و افزايش کتابخانه‌هاي سيار از ديگر برنامه‌هاي اجرا شده آموزش و پرورش استان سمنان براي افزايش سرانه مطالعه دانش‌آموزانان بوده است.

92 درصد تعهد خيران مدرسه‌ساز استان سمنان

در سال 95 محقق شد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل توسعه، تجهيز و نوسازي مدارس استان سمنان گفت: 92 درصد تعهد خيرهاي مدرسه‌ساز استان در هجدهمين جشنواره خيرهاي مدرسه‌ساز استان سمنان در سال 95 محقق شده است.

ابوالفضل درباني در شوراي آموزش و پرورش استان سمنان در سالن غدير استانداري افزود: خيرهاي مدرسه‌ساز استان سمنان در هجدهمين جشنواره خيرهاي مدرسه‌ساز استان در سال گذشته، 16 ميليارد تومان تعهد کرده بودند که 14 ميليارد و 700 ميليون تومان آن را پرداخت کردند.

وي افزود: اعتبارات دولتي براي نوسازي و ساخت مدارس چهار ميليارد تومان است و خيرهاي استان سمنان 3.5 برابر آن و بيش از 14 ميليارد تومان براي اين امر کمک کرده‌اند.

وي يادآور شد: در مجموع 18 دوره جشنواره خيران مدرسه‌ساز از سال 78 تا کنون خيرها در استان سمنان بيش از 107 ميليارد تومان تعهد کرده بودند که 59 درصد آن به ميزان بيش از 63 ميليارد تومان تحقق پيدا کرده است.

مديرکل توسعه، تجهيز و نوسازي مدارس استان سمنان گفت: براي افق چشم‌انداز و سند توسعه استان سمنان در حوزه فضاهاي آموزشي برنامه‌هايي مانند حذف باقيمانده مدارس تخريبي و نيازمند مقاوم‌سازي، حذف مدارس 2 نوبته و استيجاري، افزايش کيفيت فضاهاي آموزشي موجود با ساخت فضاهاي مکمل و تامين تجهيزات متناسب با نياز و فناوري روز عنوان کرد.

درباني، درباره وضعيت مدارس استان سمنان گفت: 37.41 درصد مدارس به تعداد هزار و 671 کلاس تخريبي، 19.03 درصد به تعداد 874 کلاس مستحکم و 43.55 درصد به تعداد هزار و 939 کلاس نيازمند مقاوم‌سازي است.

مديرکل توسعه، تجهيز و نوسازي مدارس استان سمنان ادامه داد: استان سمنان داراي 47 طرح نيمه تمام نوسازي مدارس شامل 258 کلاس درس است و برآورد کل اعتبار براي تکميل آن بيش 66 ميليارد تومان است.

نوزدهمين جشنواره خيرهاي مدرسه‌ساز در هفتم ارديبهشت سال 96 و با حضور 350 خير و در عمارت خيل خان مهديشهر برگزار مي‌شود.

سيماي مرکز سمنان همگام با توسعه قدم برداشت

سرويس خبر

در راستاي سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي در جهت توسعه استان سمنان و همچنين به منظور انعکاس فعاليت‌ها و اقدامات عملي منويات رهبر معظم انقلاب، برنامه همگام با توسعه سه‌شنبه شب از سيماي استاني مرکز سمنان به صورت ويژه پخش شد. به گزارش روابط عمومي صدا و سيماي مرکز سمنان اين برنامه به تهيه‌کنندگي و اجراي محمد‌ابراهيم طاهر‌نژاد با موضوع کارآفريني و رفع موانع توليد به صورت زنده از کارخانه خودرو سازي عقاب افشان (اسکانيا) در شهر سمنان پخش شد.

همگام با توسعه با حضور کارشناسان اقتصادي و کار آفرينان به بررسي موانع سرمايه‌‌گزاري در بخش توليد و صنعت و همچنين فراهم کردن زمينه‌هاي کارآفريني و اشتغال در استان مي‌پردازد.اين برنامه ساعت 22 الي 23 از سيماي مرکز سمنان پخش شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان