تاریخ 1395/12/07 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آواها و نواها در کانون شاهرود

سرويس خبر

نخستين جشنواره و نمايشگاه آواها و نواهاي محلي در مرکز فرهنگي‌هنري شماره دو کانون پرورش فکري شاهرود برگزار شد.

به‌گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، صديقه حسيني‌نژاد مسئول مرکز فرهنگي‌هنري شماره دو کانون پرورش فکري شاهرود از برگزاري نخستين نمايشگاه و جشنواره آواها و نواهاي محلي با هدف آشنايي کودکان و نوجوانان با گويش‌ها و نواهاي سنتي و محلي، ترويج و تبيين کار و تلاش، زنده‌نگه‌داشتن آيين‌هاي سنتي و حفظ آواها و نواها خبر داد. در اين آيين، مهدي جمال مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان، ضمن قدرداني از همراهي و همکاري نهادهاي فرهنگي و آموزشي با مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري در شهرستان شاهرود به معرفي کوتاهي از فعاليت‌ها و اهداف کانون پرورش فکري پرداخت.

جمال، کانون پرورش فکري را نهادي حساس و مهم در زمينه آموزش غير‌مستقيم برشمرد و بر تعامل و همکاري بيشتر مسئولين با اين نهاد فرهنگي تأکيد کرد. مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان، با اشاره به ادبيات کهن و آثار فاخر گذشتگان، اجراي برنامه‌هاي شاد و متنوع مانند «جشنواره آواها و نواهاي محلي «را در راستاي اهداف کانون پرورش فکري عنوان و خاطرنشان کرد: بسياري از اين آواها و نواهاي محلي از بازي‌ها و فعاليت‌هاي کودکان و نوجوانان نشأت گرفته ‌است.

جمال در ادامه، آواها و نواهاي سنتي و بازي‌هاي محلي را ظرفيت‌هاي بالقوه؛ اما شکوفا نشده براي افزايش نشاط اجتماعي و بهبود کيفيت زندگي در مناطق مختلف شهري و روستايي دانست و گفت: موسيقي سنتي برگرفته از آئين‌هاي گذشتگان، مسير را براي افزايش روحيه شادماني بدون آسيب‌هاي اجتماعي فراهم مي‌کند.

شايان ذکر است: علاوه بر مديرکل کانون پرورش فکري، حميد باباخاني رئيس آموزش و پرورش شهرستان شاهرود، احمد خرم معاون سياسي‌امنيتي فرماندار، جمعي از مديران دستگاه‌هاي اجرايي، مسئولين مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري شاهرود، بسطام و ميامي، اعضا و والدين نيز حضور داشتند.

همخواني سرود «پرچم ايران»، چوب بازي نوجوانان روستاي بکران و عضو کتابخانه پستي شهرستان شاهرود، اجراي سرود «گل گندم» به گويش محلي، خوانش شعر به زبان شاهرودي، خوانش دوبيتي‌هاي محلي با لهجه، برگزاري مسابقه کلمات شاهرودي، تقدير از مديران شرکت‌کننده در طرح کانون‌مدرسه، پذيرايي با آش محلي و... از برنامه‌هاي اين جشنواره بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان