تاریخ 1395/10/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مراقبت از بدن در برابر سرماخوردگي

اگر از سرماخوردن متنفر هستيد و از اين بيماري فرار مي‌کنيد بهتر است با برخي روش‌هاي درماني پيشگيرانه خانگي در اين زمينه آشنا شويد آنفلوانزا در کمين شماست و مدام سلامت جسمي شما را در خطر مي‌اندازد سعي کنيد با ر اهکارهاي موثر در پيشگيري از ايجاد اين بيماري مهلک نقش داشته باشيد.

سرماخوردگي و آنفلوآنزا بيماري‌هاي فصول سرد سال هستند که به کمک راهکارهاي طبيعي و خانگي مي‌توانيد از ابتلا به آن پيشگيري کرده و در درمان زودتر بهبود پيدا کنيد.

سرماخوردگي و آنفلوآنزا بيماري‌هاي فصل‌هاي سرد سال هستند که اغلب افراد گرفتار آن مي‌شوند اما با برخي راهکارهاي معجزه آسا مي‌توانيد در پيشگيري و درمان اين بيماري‌ها قدم‌هاي موثري برداريد.

بخور نخورهاي سرماخوردگي و آنفلوآنزا

زماني که شما بيمار هستيد، بايد از مصرف غذاهاي سنگين، چرب يا خيلي شيرين دوري کرده و بيشتر مايعات و آبميوه تازه و غذاهاي سبک را در رژيم غذايي خود بگنجانيد.

کسي که سرماخورده يا گرفتار آنفلوآنزا شده حتما بايد آبميوه رقيق و چاي گياهي گرم نوشيده و سوپ تهيه شده با آب گوشت را در برنامه غذايي خود قرار دهد.در عين حال از مصرف نوشيدني و غذاهاي سرد بايد اجتناب کرد.

يکي ديگر از راه حل‌هاي عالي براي افراد بيمار مصرف سوپ تند است، چرا که مي‌تواند به کاهش آبريزش بيني و بهبود عملکرد مخاطي کمک کند. علاوه بر اين، سوپ فلفلي غني از آنتي اکسيدان‌ها و ويتامين‌ها مانند ويتامين C است که براي بهبود سرماخوردگي و آنفلوآنزا مورد نياز است.

همچنين لازم به ذکر است که مواد غذايي تند مانند پياز، فلفل، سير و برخي ادويه‌ها داراي خاصيت ضد باکتريايي است و موجب تسريع بهبود بيماري مي‌شود.

هواي تازه در خانه مانع پيشرفت بيماري مي‌شود

اغلب افراد به محض اينکه علائم سرماخوردگي را در بدن خود مشاهده مي‌کنند همه درها و پنجره‌هاي خانه را بسته و از ورود هوا به خانه جلوگيري مي‌کنند اما بايد بدانيد که اين کار اصلا براي سلامتي خوب نيست زيرا مانع جريان هوا به اندازه کافي در خانه شده و به همين دليل مواد سمي، ميکروب‌ها و ذرات آلوده ناشي از پخت و پز به همراه ساير آلاينده‌هاي موجود در هوا در اتاق تجمع پيدا مي‌کنند.

علاوه بر اين، ميکروب‌هاي مدرسه و محل کار و محيط‌ها عمومي به همراه افراد به داخل منزل منتقل شده و موجب تشديد بيماري مي‌شود.به منظور جلوگيري از آسيب بيشتر و تشديد بيماري گاهي اوقات درب‌ها و پنجره‌ها را باز کرده و اجازه دهيد هواي تازه وارد خانه و اتاق استراحت شما شود.

خودتان را در خانه حبس نکنيد

اگر شما از سلامت جسمي کامل به سر مي‌بريد، نبايد در طول زمستان به دليل ترس از سرماخوردگي، خود را در خانه حبس کنيد. قرار گرفتن در معرض خورشيد و هواي تازه به خصوص در روزهايي که شاخص هوا سالم و پاک باشد به سلامتي بدن کمک مي‌کند.

علاوه بر اين ورزش به حفظ وزن متعادل نيز کمک مي‌کند.سلامت روحي شما نيز با هواي تازه و نور خورشيد بهبود پيدا کرده و افسردگي، اضطراب و غم و اندوه از شما دور مي‌شود.

دست‌هاي خود را ضدعفوني کنيد

حتي اگر به طور منظم دست‌ها خود را بشوييد با از بين بردن باکتري‌هاي بيماري‌زا سلامتي شما کمتر به خطر افتاده و بيمار نمي‌شويد.دست‌هاي خود را حداقل 20 ثانيه با مالش دست خود شستشو داده و سپس آن‌ها ا به خوبي خشک کنيد.

سر کار نرويد

زماني که با سرماخوردگي و آنفلوآنزا دست و پنجه نرم مي‌کنيد، سر کار نرويد چرا که اين بيماري‌ها به شدت مسري بوده و با تنفس شما افراد زيادي بيمار مي‌شوند. کودکان نيز به محض مشاهده علائمي مانند سرفه، تب و آب ريزش بيني به دليل ضعف سيستم ايمني بدن بايد بعد از مراجعه به پزشک در خانه استراحت کرده تا زودتر بهبود پيدا کنند.

خودتان را زير پتو حبس نکنيد

برخي به محض مشاهده علائم سرماخوردگي خود را زير چند پتو حبس مي‌کنند اما بايد بدانيد که اين کار اشتباه بوده و خطر افزايش دماي بدن و بروز تب را افزايش مي‌دهد.

به جاي چنين کاري، بايد پوشش و لباس خواب کلفت را با لباس‌هايي نازک‌تر تعويض کنيد البته اگر بدن شما به لرز افتاده اما تب نداشتيد، مي‌توانيد از پتو و لباس‌هاي گرم استفاده کنيد.

فقط توجه داشته باشيد که لرز اغلب اولين نشانه تب بوده و به احتمال زياد در اواخر بعد از ظهر و شب افزايش پيدا مي‌کند.

خاطره اسدي- دانشجو


نسخه چاپي ارسال به دوستان