تاریخ 1395/10/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
توصيه‌هايي براي مادران شاغل

امروز در اكثر كشورهاي پيشرفته 85 درصد زنان 25 تا 49 ساله دركنار زندگي خانوادگي خود، زندگي حرفه اي شان را نيز دنبال مي‌كنند.مادران شاغل عموما تلاش مي‌كنند از پرستار بچه يا مهدها يا اطرافيان براي هماهنگ كردن كار و نگهداري كودكشان، كمك بگيرند ولي با اين حال برخي زنان ، بهتر از ديگران قادر به برنامه ريزي كردن براي زندگي خود هستند.كارشناسان براي شما پيشنهاداتي در اين زمينه دارند:

برنامه ريزي داشته باشيد

زمان مي‌تواند بهترين دوست و بدترين دشمن شما باشد.در صورتي كه شما ، هم مادر هستيد هم يك زن شاغل، بهتر است از زمان بهترين بهره را ببريد.

بسياري از زنان شاغل در روز جمعه براي تمامي هفته غذا مي‌پزند و آن را در فريزر آماده نگاه مي‌دارند تا هر روز مجبور نباشند ساعاتي را به پخت غذا اختصاص دهند و شب كه بازمي‌گردند به جاي آن‌كه غذا درست كنند مي‌توانند تنها غذا را گرم كرده و ساعات باقيمانده خود را به آماده كردن لباس‌ها و برنامه‌هاي درسي فرزندشان اختصاص دهند. از سوي ديگر سعي مي‌كنند صبح‌ها زودتر از خواب بيدار شوند و برخي از كارهاي ضروري مثل امور بانكي و...را در اول وقت اداري انجام دهند.

از كارتان ندزديد

مادربودن به اين معني نيست كه شما كمتر از يك حقوق بگير بدون فرزند كار كنيد. جالب است بدانيد مادران شاغل، بيش از زنان شاغل مي‌توانند تمركز و تحرك داشته باشند.

براي آنكه رئيس خود را هميشه راضي نگاه داريد و به او اثبات كنيد كه بسيار موثر هستيد روزهايي كه وقت بيشتري داريد زودتر به محل كار بياييد و ديرتر آن را ترك كنيد تا اگر روزي مجبوريد كمي ديرتر بياييد و زودتر به خانه بازگرديد، كسي شما را سرزنش نكند.

البته هميشه اين موضوع را درنظر بگيريد كه شما يك زندگي خانوادگي هم داريد و نبايد در صورت اصرار همكاران، ساعات متعلق به اعضاي خانواده را به كارتان ببخشيد.

وقت‌شناس باشيد

براي آنكه هم خانواده و هم رئيس خود را راضي نگه داريد بهترين راه حل آن است كه هر كاري را در زمان خودش انجام دهيد.در خانه كارهاي اداري را فراموش كنيد و در اداره مرتبا به خانه زنگ نزنيد؛ بدين ترتيب شما مي‌توانيد بيشترين استفاده را از ساعات خود ببريد و موثر باشيد.

در صورتي كه روزي مجبور بوديد كارهاي اداره‌تان را به منزل ببريد بهتر است صبح اين موضوع را با اعضاي خانواده در ميان بگذاريد و نظر آنها را جلب كنيد.از سوي ديگر اگر كودكان شما عادت دارند بدون هيچ دليلي بعدازظهرها به محل كار شما بيايند، بهتر است اين عادت را متوقف كنيد.

تنها در صورتي كه كار ضروري پيش آمد، اعضاي خانواده‌تان مي‌توانند به محل كارتان مراجعه كنند يا با شما تماس بگيرند.برعكس، در صورتي كه رئيس و همكارانتان عادت دارند خارج از وقت اداري با شما تماس بگيرند بهترين كار اين است كه وقتي در خانه هستيد تلفن همراهتان را خاموش كنيد يا تنها به پيامك جواب دهيد.

استراحت كنيد

نبايد تمامي انرژي خود را صرف زندگي خانوادگي و كاري‌تان كنيد.گرچه هر دوي آنها به شما نياز مبرم دارند اما فراموش نكنيد كه شما هم بايد براي خودتان وقتي قائل شويد.

به عنوان مثال فعاليت بدني مورد علاقه تان را انتخاب كنيد و ساعاتي از روز را به آن اختصاص دهيد.پياده روي، ژيمناستيك، يوگا يا حتي به خريد رفتن با دوستان، مي‌تواند به شما كمك كند احساس خستگي را از خود دور كنيد.كمي با خود خلوت كنيد تا بتوانيد هميشه به اندازه كافي انرژي داشته باشيد.

كمك بگيريد

كاركردن تصميمي است كه شما به همراه همسرتان آن را گرفته‌ايد. پس از او در كارهاي خانه و رسيدگي به امور فرزندان نيز كمك بگيريد.شستن ظروف، آماده كردن غذا، جاروكردن، بردن و آوردن كودكان به مدرسه و حمام كردن كوچولوها وظايفي هستند كه بهتر است آنها را با همسرتان تقسيم كنيد تا موفق باشيد.

در صورتي كه شما كمبود مالي نداريد مي‌توانيد از پرستار بچه يا خدمتكار براي رسيدگي به امور منزل نيز كمك بگيريد. بدين ترتيب شما وقت آزاد بيشتري خواهيد داشت.

خودتان را مقصر ندانيد

هيچ زني قادر نيست هم كارهاي منزل و هم كارهاي اداري خود را بدون هيچ كم و كاستي با هم هماهنگ كند. خود را مقصر ندانيد. اگر امروز خسته‌ايد و قادر نيستيد آشپزي كنيد، اشكالي ندارد اگر هرچند وقت يك بار غذاي حاضري بخوريد.

هويت‌تان را فراموش نكنيد!

مادر بودن، همسر بودن و يك زن شاغل بودن نبايد موجب شود كه شما تبديل به يك برده شويد.شما بايد زنانگي خود را هميشه حفظ كنيد.بسياري از زنان عادت دارند از خود بزنند و فداكاري كنند تا ديگران در آسايش باشند.

اما اين كار صحيح نيست.لذت‌هاي زنانه را هميشه در خود زنده نگاه داريد.هرچند وقت يك بار به آرايشگاه برويد و براي خودتان هم لباس‌هاي شيك بخريد.شما يك زن هستيد و سعي كنيد با غرور يك زن باقي بمانيد.

سرويس خانواده


نسخه چاپي ارسال به دوستان