تاریخ 1395/10/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي:
وزارت تعاون عهده‌دار فرآيند سياست‌گذاري و اجراي طرح تکاپو است

سرويس خبر

منصوري معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با توضيح اين مطلب که وزارت تعاون عهده‌دار فرآيند سياست‌گذاري و اجراي طرح تکاپو است، گفت: نقش وزارت متبوع شبيه به سازمان مسئول ارکستراسيون اشتغال کشور است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان سمنان، منصوري در جلسه هم‌انديشي و بررسي مشکلات و موانع طرح تکاپو (توسعه کسب و کار و اشتغال پايدار) در استان سمنان که با حضور همتيان معاون استاندار و دکتر سيد‌مسعود ميررضايي مدير کل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان در جمع مديران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي، ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، جهاد کشاورزي و صندوق کارآفريني اميد استان سمنان که در محل اداره کل تعاون استان برگزار گرديد با تشريح لايه خرد سياست‌گذاري، آن را شامل دو حوزه دانست و خاطرنشان کرد: اين لايه در دو حوزه اصلاح ديناميک کسب و کار و اشتغال در مناطق ذيل استان‌ها و توسعه رسته‌هاي داراي ظرفيت بالا در ايجاد ارزش افزوده و اشتغال فعاليت انجام مي‌گيرد.

معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با تاکيد بر اين مطلب که طرح تکاپو به‌دنبال مداخله ميداني در سطح استان مي‌باشد، بيان داشت: سياست‌گذاري و اجرا در لايه‌هاي مياني و کلان خارج از محدوده اين طرح قرار مي‌گيرد.

در ابتداي اين جلسه دکتر غنيان مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي و دبير کارگروه تخصصي اشتغال استان سمنان هدف از تشکيل جلسه را بازنگري در عرصه کسب و کار علي‌الخصوص طرح تکاپو عنوان نمود و گفت: با عنايت به اينکه از اجراي اين طرح در کشور چند صباحي مي‌گذرد، ضرورت بازنگري به‌دليل ماهيت ساختاري و جبري آن اجتناب‌ناپذير بوده و بصورت دوره‌اي لازم مي‌باشد.

وي لازمه داشتن نقشه راه شفاف و انجام پروژه مناسب در اين خصوص را الزام ورود مديران بدون در نظر گرفتن منفعت‌طلبي براي سازمان خود و در قالب هم‌افزايي اعلام داشت و ابراز اميدواري کرد حاصل برون رفت اين جلسه مباحثي باشد که در سطح ملي انتظار آن را داريم.

غنيان افزود: با توجه به آغاز فعاليت طرح تکاپو در کشور، بلحاظ علاقمند بودن اين استان به انجام اين طرح بعد از تنظيم تفاهم‌نامه مطالعات به‌صورت جدي به‌عمل آمد به‌طوريکه از ماه‌هاي اول سال قبل، فاز اجرايي و ميداني آن شروع شد.

ايشان با بيان اينکه در اين مطالعات رسته‌هاي فعاليت متعدد و متنوعي مورد مطالعه و بررسي قرار گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: در اينجا با توجه به شرايط، اولين رسته فعاليتي که در اولويت قرار گرفت، گردشگري، توريسم و اسکان زوار بود که با مطالعات انجام گرفته و در صورت فعال شدن آن تعداد حدود 30 رشته فعاليت مرتبط با خود را فعال مي‌‌‌نمايد.

وي اين سياست‌گذاري را داراي سه لايه عنوان کرد و گفت: لايه اول، سياست‌هاي سطح کلان است که به‌طور مشخص سياست‌هاي اقتصاد کلان معطوف به اشتغال را دنبال مي‌کند، مواردي از قبيل تنظيم جهت‌گيري موضوعات اجتماعي، جنبه‌هاي فرهنگي و سياست‌هاي پولي و مالي مربوط به اشتغال کشور نيز در زمره اين لايه قرار دارد.

مدير کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي استان در ادامه ايجاد نهادهاي مورد نياز براي توليد اشتغال در سطح ملي را از موارد سياست‌گذاري در لايه مياني بيان نمود و اجراي طرح کارورزي، اصلاح نظام مهارت در سطح ملي، مشوق‌هاي کارفرمايي و ايجاد نظام جامع اطلاعات بازار کار کشور را بعنوان مثال‌هايي در محدوده اين لايه عنوان کرد و اظهار داشت: لايه ديگر اين سياست‌گذاري لايه خرد است که معطوف به ايجاد اشتغال و مداخلات ميداني در اين زمينه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان