تاریخ 1395/10/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
با موافقت نمايندگان مجلس صورت گرفت؛
تعيين سازوکار براي ساماندهي بدهي‌هاي دولت

ديروز برنامه کاري صحن علني مجلس يک تفاوت با روزهاي قبل داشت به طوري که شيفت صبح آن به خاطر حضور نمايندگان در مجلس ترحيم آيت‌الله ‌هاشمي‌برگزار نشد و در بعد از ظهر رسيدگي به لايحه برنامه ششم در دوشيفت کاري پيگيري شد. بهروز نعمتي، با اشاره به عدم برگزاري جلسه علني در نوبت صبح ديروز،گفت:عدم بررسي برخي مواد ارجاعي صحن به کميسيون تلفيق درخصوص برنامه ششم توسعه علت برگزار نشدن جلسه نوبت صبح است.

نماينده مردم تهران، ري،شميرانات،اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: در حال حاضر 15 ماده از مواد ارجاعي صحن درخصوص برنامه ششم توسعه مورد بررسي در کميسيون تلفيق قرار گرفته است.سخنگوي هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي،افزود: فرصت درنظرگرفته شده براي اتمام بررسي مواد ارجاعي در کميسيون تلفيق است.

نمايندگان مجلس ديروز سازوکار ساماندهي بدهي‌هاي دولت را تعيين کردند و همچنين با راي نمايندگان ترکيب جديد شوراي فقهي در بانک مرکزي مشخص شد. نمايندگان مردم در خانه ملت به منظور ساماندهي بدهي‌هاي دولت، قوه مجريه را به حذف تدريجي اوراق تسويه خزانه و استفاده از اوراق بدهي با تصويب مجلس شوراي اسلامي‌موظف کردند.

به گزارش خانه ملت،نمايندگان در جريان بررسي مواد ارجاعي لايحه برنامه ششم توسعه کل کشور از کميسيون تلفيق با ماده 8 اين لايحه با 128 رأي موافق، 47 رأي مخالف و 2 رأي ممتنع از مجموع 221 نماينده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس ماده 8 اين لايحه آمده است:دولت موظف است به منظور تحقق اهداف بند (12) سياستهاي کلي ابلاغ اقتصاد مقاومتي مبني بر تحول اساسي در ساختارها و اصلاح ارتقاء نظام مديريت مالي و محاسباتي دولت و همچنين مديريت بدهي‌ها اقداماتي انجام دهد.

همچنين در جريان بررسي مواد ارجاعي لايحه برنامه ششم توسعه کل کشور با ماده 18 اين لايحه با 154 رأي موافق، 41 رأي مخالف و 3 رأي ممتنع از مجموع 225 نماينده حاضر در جلسه موافقت شد.

تجمع جمعي از بازنشستگان فولاد کشور مقابل مجلس

جمعي از بازنشستگان فولاد کشور صبح ديروز مقابل مجلس تجمع کردند.

لازم به ذکر است، که بازنشستگان فولاد کشوري براي چندمين بار پياپي در ماه‌هاي اخير در مقابل مجلس تجمع کرده اند و خواستار انتقال صندوق بازنشستگي فولاد به صندوق بازنشستگي کشوري هستند.

همچنين؛حسينعلي حاجي دليگاني نماينده مردم شاهين شهر، ميمه،برخوار در مجلس در يکي از جلسات نشست علني مجلس شوراي اسلامي‌با تاکيد بر لزوم حل مشکلات بازنشستگان صنعت فولادکشور گفت:با پيگيري‌هاي مجلس شوراي اسلامي‌مسئله اصلي بازنشستگان صنعت فولاد در خصوص حقوق حل شده است، اما در رابطه با برخي از جزئيات حقوقي خود اين بازنشستگان نکاتي دارند که بايد شنيده شود، بنابراين از رئيس مجلس مي‌خواهم يکي از نمايندگان را مامور به رسيدگي به اين مشکل کند.لاريجاني در پاسخ به پيشنهاد حاجي‌دليگاني گفت: يکي از اعضاي ناظر هيات رئيسه مجلس مامور به رسيدگي به مشکل بازنشستگان صنعت فولاد شود.همچنين نمايندگان در جريان بررسي مواد ارجاعي لايحه برنامه ششم توسعه کل کشور با ماده 13 اين لايحه با 161 رأي موافق، 42 رأي مخالف و 6 رأي ممتنع از مجموع 232 نماينده حاضر در جلسه موافقت کردند.

رأي نماينده حق‌الناس است

نماينده مردم زاهدان در مجلس شوراي اسلامي‌در رابطه با لحاظ نشدن رأي خود در جلسه هفته گذشته مجلس از تصميم هيات رئيسه انتقاد کرد.

حسينعلي شهرياري در تذکر شفاهي خطاب به رئيس مجلس شوراي اسلامي‌گفت: با توجه به اينکه اثر انگشت بنده به دليل خرابي دستگاه رأي گيري ثبت نشد براي اينکه زمان را از دست ندهم به سمت جايگاه هيات رئيسه آمده و با صداي بلند اعلام کردم رأي من ثبت نشده است.

عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس در ادامه گفت: در اين هنگام تعداد زيادي از همکاران متوجه شدند از جمله آقاي اميدوار رضايي و قاضي‌زاده‌ هاشمي‌و به سوي حضرتعالي اشاره کردند؛ اما به نظر مي‌رسد با توجه به صداي همهمه در مجلس و به هر دليلي شما به اين موضوع توجه نداشته و پس از آن اعلام رأي نموديد؛ اما با توجه به آنکه بنده قبل از اعلام نتيجه اعتراض کردم بايد رأي بنده را نيز در رأي‌گيري لحاظ مي‌کرديد؛ شما آن را به طرح در هيات رئيسه موکول کرديد درحالي که به نظر من اين موضوع ضرورتي نداشت؛چراکه اين مسئله در مجالس هشتم و نهم نيز مسبوق به سابقه و اتفاق افتاده بود و حتي شما درگذشته رأيي که به دليل خرابي دستگاه ثبت نشده بود را اعلام کرديد.

وي با بيان اينکه شما اعلام کرديد اين موضوع در آئين‌نامه اشاره نشده است،افزود: زماني که نماينده حي و حاضر در جلسه حضور دارد؛يک دستگاه مصنوعي نمي‌تواند به جاي او تصميم گيرنده باشد و رأي او را لحاظ نکند در حالي که به نظر من اين موضوع حق‌الناس است و زماني که مقام معظم رهبري راجع به اهميت حق‌الناس و رأي مي‌فرمايند؛قطعا رأي نمايندگان وضعيت مهمتري دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان