تاریخ 1395/10/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رفع مشکل دانشجويان پزشکي و دندانپزشکي با جديت پيگيري مي‌شود

سرويس دانشجو:

رايزن علمي جمهوري اسلامي ايران در شبه قاره، مهمترين اولويت رايزني علمي را رفع مشکل دانشجويان ايراني مشغول تحصيل در رشته پزشکي و دندانپزشکي در هند دانست و اظهار کرد سفارت جمهوري اسلامي ايران در دهلي‌نو و رايزني علمي با جديت براي رفع اين مشکل تلاش مي‌کنند.

دکتر محمد رضا خليلي روز شنبه درگفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار کرد که از زمان راي ديوان عالي هند در خصوص لزوم شرکت متقاضيان تحصيل در رشته‌هاي پزشکي و دندانپزشکي در آزمون 'نيت' تاکنون نامه‌هاي متعددي به سازمان سنجش و مقامات اين کشور براي رفع مشکل دانشجويان ايراني نوشته شده است.

وي با بيان اينکه ديوان عالي در حکم خود هيچ اشاره‌اي به وضعيت متقاضيان خارجي تحصيل در رشته‌هاي پزشکي و دندانپزشکي هند نکرده افزود: اين آزمون براي متقاضيان هندي تحصيل در رشته پزشکي برگزار شده است.

رايزن علمي جمهوري اسلامي ايران در شبه قاره گفت که ديوان عالي هند امسال در ماه مه و به دنبال دادخواست چند سال پيش دانشگاههاي علوم پزشکي هند، در حکمي بر پذيرش متمرکز و لزوم شرکت در آزمون نيت راي داد.

به گفته وي در راي ديوان عالي در خصوص وضعيت داوطلبان خارجي و تکليف آنها براي شرکت در آزمون نيت اشاره‌اي نشده است.

خليلي گفت که براساس اين حکم، علاقه مندان به تحصيل در رشته‌هاي پزشکي و دندانپزشکي بايد دستکم 50 درصد از امتياز معدل و نمره آزمون نيت را که از تعدادي دروس سه سال آخر تحصيل دوره دبيرستان در هند يعني دهم،يازدهم و دوازدهم گرفته مي‌شود را کسب کنند. وي،شفاف نبودن حکم ديوان عالي را مهمترين عامل ايجاد مشکل دانست و تصريح کرد در اين حکم در خصوص تکليف دانشجويان خارجي هيچ اشاره‌اي نشده است.

رايزن علمي جمهوري اسلامي ايران در شبه قاره با اشاره به نامه هفته گذشته اش به مديرکل خدمات آموزشي وزارت بهداشت هند در خصوص تکليف دانشجويان ايراني و اينکه آيا در سال آينده ايراني‌ها مي‌توانند در آزمون نيت شرکت کنند گفت که تاکنون پاسخي به نامه وي داده نشده و تکليف مشخص نيست.

وي تصريح کرد با همکاري سفارت جمهوري اسلامي ايران در دهلي نو و در صورت صدور مجوز شرکت در آزمون نيت براي دانشجويان خارجي، شايد بتوان امکاني فراهم کرد تا با تمديد رواديد دانشجوياني که دچار مشکل شده اند، زمينه شرکت آنها در کلاس‌هاي آمادگي نيت براي موفقيت در آزمون سال 2017،فراهم شود.

رايزن علمي ايران در شبه قاره گفت که امسال 409 هزار نفر حد نصاب لازم را در آزمون نيت در هند آورده‌اند در صورتي که ظرفيت پذيرش تمامي دانشگاه‌هاي عمومي و خصوصي هند 65 هزار نفر است.

وي افزود: بين 60 تا 70 نفر از دانشجويان ايراني قبل از راي ديوان عالي هند از کالج‌هاي دانشگاه ام جي آر پذيرش گرفته اند که مي‌توانند با گرفتن وکيل و ارائه دادخواست پيگير رفع مشکل خود شوند.

رايزن علمي جمهوري اسلامي ايران در شبه قاره هند با اشاره به مشکلات قانون پذيرش دانشجويان خارجي در هند گفت: بر اين اساس در سال جاري هيچ دانشجوي خارجي نبايد در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي هند ثبت نام شود ولي هم اکنون تعدادي دانشجويان خارجي در دانشگاههاي راجيو گاندي و پنجاب مشغول تحصيل هستند.

وي افزود:از ارديبهشت ماه تاکنون چندين نامه به مقامات هندي براي رفع اين مشکل نوشته شده ولي تاکنون پاسخي داده نشده است.

روابط عمومي وزارت امور خارجه کشورمان نيز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد موضوع مشکلات تحصيلي دانشجويان رشته‌هاي پزشکي و دندانپزشکي در هند همچنان در دستور کار وزارت امور خارجه است.

در ادامه اين مطلب اضافه شده است نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران در هند با همکاري رايزني علمي به عنوان متولي امور دانشجويان شبه قاره، با جديت پيگيري‌ها را در اين زمينه ادامه مي‌دهد.

'محمد جواد ظريف' وزير امور خارجه نيز چند روز پيش در پاسخ به درخواست تعدادي از حقوقدانان و هنرمندان براي رسيدگي به وضعيت نرگس کلباسي اشتري گفت که وزارت امور خارجه حمايت از تمامي شهروندان ايراني مقيم خارج اعم از دانشجويان که در هند تحصيل مي‌کنند و دچار مشکل شده‌اند و ديگر هموطنان را وظيفه خود مي‌داند.

120 نفر از دانشجويان ايراني در رشته پزشکي و دندانپزشکي درسال تحصيلي 2016-2017 که از کالج ام جي ار چناي پذيرش گرفته بودند، پس از راي ديوان عالي هند در خصوص لزوم شرکت تمامي داوطلبان تحصيل در رشته‌هاي پزشکي و دندانپزشکي در آزمون نيت دچار مشکل شدند و با وجود پرداخت هزينه کلاني بابت ثبت نام و اخذ پذيرش در بلاتکليفي به سر مي‌برند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان