تاریخ 1390/11/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آغاز همايش قرآن پژوهي و طب در سمنان

سمنان -خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان
همايش قرآن پژوهي و طب با تاکيد بر اخلاق و تغذيه در دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني استان سمنان آغاز به کار کرد.  
رييس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني استان سمنان در آئين افتتاحيه اين همايش دو روزه گفت: با وجود قرآن به عنوان منبعي الهي و روحاني و همچنين بستر مناسب تاريخي مي توان بهترين زمينه رشد خصوصا در زمينه طب را پژوهش و ايجاد کرد.  
مجيد جديدي با بيان اين که الگوگيري نبايد تنها از منابع غربي باشد، اظهار داشت: با بهره گيري از قرآن و طب اسلامي مي توان از کشورهايي که درحال حاضر از آنها الگو مي گيريم، پيشي گرفت.  
وي بر تاکيد طب و معارف اسلامي و ديني بر سلامت بعد معنوي و روحي انسان به عنوان شاخصي در تعريف سلامت اشاره کرد.  
وي اين همايش را قدمي کوچک در زمينه طب براي رسيدن به هدف نهايي يعني تکامل انسان دانست.  
97 مقاله مورد پذيرش دبيرخانه به صورت 82 پوستر و 15 سخنراني طي دو روز در اين همايش ارائه مي شود.  
سرپرست مرکز تحقيقات علوم قرآني، حديث و طب هم در اين همايش تعداد روايات طبي به جامانده از ائمه اطهار(ع) را 11 هزار عنوان کرد. 
 محمد مهدي اصفهاني گفت: از اين تعداد با کم کردن تعداد روايات تکراري و غيرقابل استناد چهار هزار روايت طبي رهنمود شده از سوي ائمه (ع) باقي مانده است. 
 وي افزود: متخصصان علم رجال در اين زمينه نيز بايد ورود کنند و احاديث نامعتبر، مخدوش و رواياتي که به خاطر بي دقتي کاتبان قابل استناد نيست، مشخص کنند.  
مشاور وزير بهداشت و درمان در امور طب سنتي با اشاره به تاکيد اسلام بر جنبه روحاني و معنوي در تعريف سلامت انسان، اظهار داشت: در مکاتب غيرالهي اين جنبه انساني در تعريف سلامت راهي ندارد و هم اکنون نيز غرب متوجه اين غفلت شده است.  
وي اعتقاد طبيبان طب اسلامي به واسطه بودن پزشک، شافع واقعي دانستن خداوند متعال، حقوق بيمار و... را از شاخصه هاي مهم طب اسلامي دانست.  
اصفهاني خاطرنشان کرد: طب سنتي نيز در همه موارد قابل استناد نيست و نياز به غربالگري و بازشناسي دارد و در اين زمينه بايد برخوردي عاقلانه و منصفانه داشت.  
وي با بيان اين که قرآن در تمام زمينه ها چراغ راه هدايت انسان به عنوان برترين مخلوق است، افزود: در پژوهش هاي علمي تا جايي که مي شود بايد از اين سيستمي که به منبع وحي متصل است، بهره گرفت.  
سرپرست مرکز تحقيقات علوم قرآني، حديث و طب با اشاره به تاکيد اسلام بر به روز بودن علوم دانشمندان و خصوصا پزشکان خواستار توجه پزشکان، متخصصان و دست اندرکاران امور سلامت جامعه به اين موضوع شد.  
مسوول نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه علوم پزشکي سمنان هم در اين همايش محوريت زدايي از قرآن و بهره گيري از اين کتاب مقدس در علوم پزشکي را اصلي ترين هدف برگزاري همايش ملي قرآن پژوهي و طب دانست.  
حجت الاسلام غلامحسين مهدوي نژاد گفت: اين همايش بايد زمينه اي براي بهره گيري هرچه بهتر و بيشتر از قرآن و روايات معتبر در علوم پزشکي باشد.  
وي با اشاره به ارسال 177 مقاله به دبيرخانه اين همايش، اظهار داشت: از اين تعداد 97 مقاله پذيرش شدند که 15 مقاله به صورت سخنراني و 82 مورد به صورت پوستر ارائه مي شوند.  
وي افزود: اگر به دنبال زندگي سعادتمند، مرگ شرافتمندانه و نجات هستيم بايد به قرآن کريم مراجعه کنيم زيرا هرچه انسان مي خواهد در کلام وحي نهفته است.  
مهدوي نژاد با اشاره به اين که انسان والاترين مخلوق است اما نياز به هدايت دارد، خاطرنشان کرد: نسخه نجات و سعادت انسان در تمام زمينه ها و حتي علم پزشکي و طب در قرآن کريم موجود است و اين امر نياز به پژوهش و بازشناسي دارد.  
نمايشگاهي از پوسترهاي ارائه شده نيز در حاشيه اين همايش برگزار شده است.  
همايش قرآن پژوهي و طب با محورهاي اخلاق قرآني و سلامت، اخلاق پزشکي از يدگاه قرآن و قرآن و سلامت تغذيه با حضور پزشکان و برخي روحانيون در دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان برگزار مي شود.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان