تاریخ 1390/11/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کفش مورد علاقه خود را پرينت بگيريد!

با پيشرفت فناوري چاپ سه بعدي، نگراني هاي زيادي درخصوص سو» استفاده از اين فناوري و کاربرد آن براي توليد اجناس تقلبي ايجاد شده است.
 ( هفته گذشته وب سايت به اشتراک گذاري فايل (Bay Pirate) دزدان درياي خليج) بخش جديدي با نام  Physidles  را معرفي کرد که به کاربران اين امکان را مي دهد با به اشتراک گذاشتن اشيا» فيزيکي براي دانلود، امکان پرينت سه بعدي از آنها را فراهم کنند. در حال حاضر پرينترهاي سه بعدي خانگي براي پرينت گرفتن اشيا» وجود دارند که مي توانند به راحتي مدل هاي پلاستيک جامد را چاپ کنند. اين نگراني وجود دارد که سو» استفاده کنندگان با سرقت طرح ها و مدل هاي پايه هر شي» فيزيکي در هر اندازه و قالبي را پرينت گرفته و اجناس تقلبي توليد کنند. اين گروه از پرينترها در آينده قادر خواهند بود حتي طرح هاي بسيار پيچيده مانند يک کفش ورزشي را از روي الگوي اصلي پرينت بگيرند.
 به گفته هاد ليپسون، استاديار دانشگاه کورنل، آينده وسيعي پيش روي فناوري چاپ سه بعدي به ويژه براي کاربرد در مقياس شخصي وجود دارد و تا يک دهه آينده شاهد تحولات زيادي در اين حوزه خواهيم بود. شايد تا 20 سال ديگر شما بتوانيد با فناوري پرينت سه بعدي در منزل کفش ورزشي خود را از روي مدل اصلي تهيه کنيد.
روت اورچرد، مديرکل گروه ضد تقلب و از حاميان قانون کپي رايت مي گويد:  در صورت استفاده بدون محدوديت از فناوري پرينت سه بعدي، مردم قادر نخواهند بود اشياي تقلبي را از مدل اصلي تشخيص دهند و بايد براي حفظ حقوق مردم قوانين سخت گيرانه اي در اين حيطه وضع شود. در اين صورت شرکت هاي تجاري با مشکل سرقت طرح ها، موج فزاينده اجناس تقلبي و کاهش فروش مواجه خواهند شد و براي پيشگيري از اين مشکلات بايد قوانيني مشابه کپي رايت در حوزه فناوري پرينت سه بعدي وضع شود.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان