تاریخ 1395/06/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
همزمان با سومين جشنواره ملي پسته در دامغان اعلام شد؛
دامغان ظرفيت توسعه باغ هاي پسته تا 100 هزار هکتار را دارد

سمنان- ايرنا- دبير سومين جشنواره ملي پسته در دامغان استان سمنان گفت: شهرستان دامغان به عنوان يکي از قطب هاي توليد پسته ايران، ظرفيت افزايش باغ پسته تا 100 هزار هکتار را دارد.

به گزارش ايرنا، رضا زارع زاده روز چهارشنبه در حاشيه برگزاري سومين جشنواره ملي پسته در دامغان استان سمنان در گفت و گو با ايرنا با اشاره به اينکه اکنون حدود 17 هزار هکتار باغ پسته در دامغان وجود دارد افزود: از اين ميزان حدود 13 هزار هکتار بارور است و سالانه به طور متوسط تا 40 هزار تن محصول از اين باغ ها برداشت مي شود.

وي تاکيد کرد: با توجه به وجود سد شهيد شاهچراغي که عمده آب مخزن آن براي مصرف کشاورزي درنظر گرفته شده است و همچنين برنامه انتقال آب درياي خزر به استان سمنان، در برنامه بلندمدت، براي دامغان ظرفيت توسعه باغ هاي پسته تا 100 هزار هکتار پيش بيني شده است.

وي با اشاره به اينکه در سال 94 حدود 43 هزار تن پسته از باغ هاي دامغان برداشت شد، گفت: در سال 95 ميزان برداشت پسته در دامغان تا يک سوم ميزان سال گذشته کاهش يافت که عمده دليل اين ميزان کاهش آفات مختلف، نامساعد بودن هوا بوده است و اينکه امسال سال پربار بودن درختان نبوده است.

وي يکي از نواقص کار پسته کاران دامغان را بي توجهي به صادرات پسته عنوان و خاطرنشان کرد: پسته دامغان در سال هاي گذشته از طريق شهرهايي مانند کرمان، رفسنجان، سيرجان و يزد از کشور صادر مي شده است.

زارع زاده خاطرنشان کرد: برآورد مي شود سالانه حدود 4 تا 5 هزار تن پسته خشک دامغان از طريق پايانه هاي گمرکي ديگر شهرهاي کشور از ايران صادر شود.

وي از هماهنگي هاي لازم براي ايجاد پايانه گمرکي براي صادرات پسته از دامغان به صورت مستقيم خبر داد و گفت: گمرک در اين زمينه آمادگي ايجاد پايانه صادرات مستقيم پسته از دامغان را دارد و فقط پسته کاران بايد براي صادرات بخشي از توليدات خود از اين پايانه همت بيشتري داشته باشند.

دبير سومين جشنواره ملي پسته در دامغان استان سمنان، به مساعد بودن شرايط آب و هوايي دامغان براي توسعه باغ هاي پسته اشاره و اضافه کرد: در سال هاي اخير سرمايه گذاراني از رفسنجان و کرمان به دامغان آمده اند و به توسعه باغ هاي پسته اقدام کرده اند که اين اقدام سرمايه گذاران استانهاي ديگر نسبت به سرمايه گذاران شهرستان دامغان يا استان سمنان، شتاب بيشتري دارد.

وي ياد آور شد: عمده دليل اشتياق سرمايه گذاران استانهاي ديگر براي توسعه باغ هاي پسته در دامغان، وجود آفت در باغ هاي پسته در استان کرمان و مهمتر از آن، افت سطح آب هاي زيرزميني در آن استان است.

وي ادامه داد: وجود سد شهيد شاهچراغي و برنامه انتقال آب از درياي خزر به استان سمنان، چشم انداز مطلوبي براي آينده محصول پسته در دامغان رقم خواهد زد.

وي، ميزان توسعه باغ هاي پسته دامغان را سالانه بين سه تا چهار هزار هکتار عنوان و خاطرنشان کرد: در دومين روز از جشنواره ملي پسته در دامغان، نشست تخصصي جذب سرمايه گذار با حضور 150 نفر از سرمايه گذاران کشور با هدف هدايت هاي تخصصي سرمايه گذاري هاي حوزه کشاورزي پيش بيني شده است.

دبير سومين جشنواره ملي پسته در دامغان استان سمنان با اشاره به حضور محمدرضا خباز استاندار سمنان به همراه سرمايه گذاران مطرح بخش کشاورزي کشور در اين نشست تخصصي، گفت: معرفي فرصت هاي سرمايه گذاري يکي از اهداف اين نشست است تا امکان دستيابي به اهداف بلندمدت در اين حوزه در استقلال و توسعه کشور فراهم شود.

سومين جشنواره ملي پسته در دامغان استان سمنان سه روزه است و تا جمعه 26 شهريور ادامه مي يابد.

نمايشگاهي در بيش از 40 غرفه با موضوعاتي مانند صنايع کشاورزي، سموم و کودهاي گياهي، صنايع دستي ،صنايع غذايي، شيريني جان پسته اي، عرضه و فروش مستقيم پسته، ادوات کشاورزي با حضور شرکتهاي داخلي و نمايندگاني از کشورهاي خارجي از آلمان و تايلند در حاشيه اين جشنواره برپا شده است.

پسته داراي ارزش غذايي قابل توجهي است و سرشار از پتاسيم، گروه هاي ويتامين ب و کلسيم است و براي کاهش استرس، تقويت ايمني بدن، تقويت قلب و بينايي، توصيه شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان