تاریخ 1395/05/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران خبر داد:
تداوم صادرات نفت خام به اروپا

مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران از تداوم صادرات نفت خام به اروپا خبر داد و گفت: درتلاشيم قراردادهاي تک‌محموله صادرات نفت به اروپا را به قراردادهاي بلندمدت تبديل کنيم. صادرات نفت ايران به کشورهاي اروپايي به دو شيوه تک‌محموله و قرارداد بلند‌مدت انجام مي‌شود و بر اين اساس برخي شرکت‌ها مانند توتال فرانسه قرارداد بلند مدت امضا کرده‌اند و برخي مانند لهستان، تک‌محموله خريداري کرده‌اند.

خريد تک‌محموله نفت، معمولا با هدف رصد وضعيت بازار و بررسي ميزان سازگاري نفت با پالايشگاه و همچنين داشتن فرصت براي چانه‌زني براي امضاي قرارداد بلند‌مدت است. امضاي قرارداد بلند‌مدت، فروش پايدار نفت را تضمين مي‌کند، بنابراين، وزارت نفت به دنبال تبديل تک‌محموله‌هاي صادراتي به اروپا به قراردادهاي بلند مدت است. به گزارش وزارت نفت، مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران در اين باره گفت: صادرات نفت به اروپا هم‌اکنون به همان شرکت‌هايي که قرارداد با آنها به امضا رسيده است، انجام مي‌شود. به گفته سيدمحسن قمصري، ايران در تلاش است قراردادهاي تک‌محموله با کشورهاي اروپايي را به قراردادهاي بلندمدت تبديل کند. شرکت‌هايي از ايتاليا (ساراس)، اسپانيا (رپسول) و يونان (هلنيک)، فرانسه (توتال)، انگليس (شل) پس از تحريم‌هاي ايران، قرارداد فروش نفت با ايران امضا کردند، بخشي از قرارداد با اين شرکت‌ها به صورت تک‌محموله و برخي به صورت بلندمدت است.

ايران پس از لغو تحريم‌ها از دي ماه پارسال تلاش کرده است سهم از دست رفته خود را در بازارهاي جهاني احيا کند و از آن زمان تاکنون موفق شده است صادرات نفت خود را به بيش از دو برابر برساند.ميزان صادرات نفت ايران هم‌اکنون بيش از دو ميليون بشکه در روز است و بازستاندن سهم از دست رفته در بازارهاي اروپا يکي از اهداف ايران براي افزايش سهم خود در بازار است؛ اگرچه بزرگ‌ترين مشتريان نفت ايران در آسيا حضور دارند و اولويت ايران براي بشکه‌هاي صادراتي، بازار آسياست.

مديرامور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران درباره صادرات نفت به هند نيز گفت: ايران 360 هزار بشکه قرارداد صادرات نفت خام به هند دارد که هم‌اکنون اين کشور بيش از 390 هزار بشکه به صورت روزانه از ايران برداشت مي‌کند. واردات نفت چهار کشور واردات نفت آسيا از ايران در ماه ژوئن (خرداد- تير) امسال، نسبت به مدت مشابه پارسال بيش‌از 47 درصد افزايش يافت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان