تاریخ 1395/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
وجود 367 هزار رأس دام مازاد بر ظرفيت در مراتع استان سمنان

سرويس خبر

رئيس اداره مرتع منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان از وجود 367 هزار رأس دام مازاد بر ظرفيت در مراتع استان سمنان که تهديدي براي منابع طبيعي اين استان محسوب مي‏‌شود خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاوزي استان سمنان، بر اساس پرونده‌‏هاي مميزي مرتع، يک‌هزار و 327 سامانه عرفي با هشت هزار و 781 خانوار دامدار در مراتع استان سمنان شناسايي شده است وي تصريح کرد: کل دام موجود و مجاز مراتع استان سمنان به ترتيب نزديک به يک ميليون و 471 هزار و 185 و يک ميليون و 104 هزار و 676 واحد دامي برآورد شده است.

وي کمبود مراتع ميان‏بند و بهره‏‌برداري مراتع استان سمنان به شکل سنتي و روستايي را از مشکلات مراتع استان سمنان عنوان کرد و چراي طولاني مدت و فشار چراي دام در مناطق ييلاقي را بيشتر از ساير مناطق دانست.

به گفته جلالي، اجراي برنامه‏‌هاي آموزشي و ترويجي براي استفاده صحيح و اصولي از مراتع، اجراي برنامه‏‌هاي اصلاحي و احيايي مرتع در راستاي افزايش ظرفيت مراتع مي‏‌تواند گامي براي بهبود وضعيت مراتع استان سمنان و کاهش دام مازاد بر ظرفيت مراتع استان سمنان باشد.

رئيس اداره مرتع منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان هماهنگي با ساير دستگاه‏‌ها از جمله امور دام در راستاي اصلاح‌نژاد دام، تبديل دام کوچک به بزرگ و نيز بهبود وضعيت گله را در کاهش وابستگي دام به مرتع مهم دانست.

وي تصريح کرد: هماهنگي با مديريت زراعت جهاد کشاورزي استان سمنان براي افزايش توليد علوفه غيرمرتعي که ماحصل آن کاهش وابستگي دام به علوفه مرتعي خواهد بود، مي‏‌تواند در بهبود وضعيت مراتع استان سمنان و کاهش دام مازاد بر ظرفيت مراتع مؤثر باشد.رئيس اداره مرتع منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان برنامه‏‌ريزي براي مديريت چرا، کنترل ورود و خروج دام در مرتع، راه‏‌اندازي تشکل‏‌ها و تعاوني‏‌هاي مرتع‏‌داري و نيز افزايش مشارکت‏‌هاي مردمي در اجراي برنامه‏‌هاي مرتع‏‌داري را در مديريت مراتع استان سمنان حائز اهميت دانست. جلالي اظهار کرد: کاهش واگذاري‏‌هاي اراضي ملي به متقاضيان و استفاده‏‌هاي چند منظوره از مرتع با توجه به پتانسيل‏‌هاي موجود کشت گياهان دارويي، زنبورداري، آبزي پروري، اکوتوريسم و... در نتيجه تغيير معيشت بهره‏‌برداران خواهد بود


نسخه چاپي ارسال به دوستان