تاریخ 1395/04/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
علل افت تحصيلي

داشتن برخي عادت‌هاي بد مي‌تواند منجر به افت نمرات دانشجويان شود.اما اين عادت‌هاي بد چيست؟ اينجا هفت عادت بد دانشجويان را که منجر به افت تحصيلي آنها مي‌شود، مرور مي‌کنيم.

حضور ناقص در کلاس‌ها:

براي بسياري از دانشجويان به خصوص دانشجويان برخي رشته‌ها حضور در کلاس بسيار ضروري است.مگر اين که آن قدر باهوش باشند که بتوانند تنها با کپي کردن جزوه‌هاي ساير دانشجويان و استادان و خواندن آن مبحث درسي را ياد بگيرند.در غير اين صورت بهترين کار حضور در کلاس و استفاده از اطلاعات دسته اول استادان و آنچه که بر روي تخته مي‌نويسد، مي‌باشد.در صورت عدم حضور در کلاس درس علاوه بر اين که شانس يادگيري آن درس به صفر مي‌رسد، نمره حضور در کلاس شما نيز به ميزان فاحشي کاهش مي‌يابد.

انجام ندادن تکاليف:

به عنوان مثال درس حسابداري را در نظر مي‌گيريم.اساس اين درس بازي با اعداد است و تنها راهي که دانشجويان مي‌توانند اين درس را ياد بگيرد، تمرين است.منظور از تمرين اين است که خودتان به تنهايي و با پشتکار فراوان و استمرار آنها را انجام دهيد.بسياري از دانشجويان در انجام تکاليف خود متکي به همکلاسان خود هستند.در اين صورت چه کسي درس را ياد مي‌گيرد؟ فردي که تمرينات را انجام مي‌دهد يا کسي که خودش آنهارا انجام نمي‌دهد؟ قضاوت بر عهده خودتان

عدم نکته برداري:

درست است که دانشجويان تقريبا هميشه از روي نکته‌ها و جزوات ساير دانشجويان کپي مي‌کنند، با اين حال اين شيوه بر روي دانشجوياني که خودشان نت برداري نکرده و تنها متکي به همکلاسان خود هستند جواب نمي‌دهد.وقتي نکته برداري مي‌کنيد يعني اين که شما به درس گوش داده و به آن توجه داريد.دانشجويي که نکته برداري نمي‌کند يا فردي است که يک حافظه تصويري خوب دارد يا شخصي است که در نوشتن تنبل است يا اصلا فردي است که کاملا به درس بي توجه است.دليل اول يعني داشتن حافظه تصويري قوي خوب است، ولي وجود اين قابليت در بين همه مردم تقريبا نادر است.دليل دوم هم تنها در صورتي قابل قبول است که دانشجو در قابليت اول داراي هوش سرشاري باشد، در غير اين صورت اين دليل هم غير قابل توجيه است.دليل سوم نيز به خودي خود خيلي بد است.چون چنين دانشجويي در حقيقت چيزي از کلاس درس کسب نمي‌کند و وقتي اين اتفاق افتاد بايد با نمره خداحافظي کند.

زمان‌بندي نامناسب:

دانشجويان به واسطه داشتن تکاليف زياد نظير مطالعات موردي، پايان نامه، امتحانات و غيره بايد بدانند که چگونه زمان خود را تنظيم کرده تا بتوانند خود را با تمام اين مسائل وفق دهند و از آنجا که تاريخ امتحانات آنها از ابتداي ترم تحصيلي اعلام مي‌شود، بايد با برنامه ريزي دقيق خود را به خوبي براي آن زمان آماده کنند.

امروز و فردا کردن:

اين مسئله مي‌تواند به دنبال زمان بندي ضعيف شکل بگيرد اما به تنهايي نيز مي‌تواند يک عادت بد باشد.چيزي که امروزه به اين قضيه بيشتر دامن مي‌زند وجود مسائل جنبي نظير شبکه‌هاي اجتماعي، بازي‌هاي آنلاين، ارسال پيامک و...مي‌باشد چرا که در گذشته اين مسائل کمتر وجود داشته‌اند و امروزه عادت پشت گوش انداختن و تعلل در درس خواندن را به يک عادت بسيار خطرناک‌تر از گذشته بدل کرده‌اند.

دنبال نکردن سرخط‌ها و دستورات استادان:

فرض کنيد سر جلسه امتحان هستيد.استاد به شما مي‌گويد براي جواب‌هاي صحيح، "ص" و براي جواب‌هاي غلط، "غ" بگذاريد.

عکس العمل دانشجويان چه خواهد بود؟ برخي کلمه صحيح يا غلط را به طور کامل مي‌نويسند و برخي نيز با شيوه کاملا متفاوتي جواب مي‌دهند.اشتباه گروه اول منجر به کسر نمره خواهد شد اما دسته دوم قطعا در امتحان مردود خواهند شد.

دوري جستن از تفکرات منفي:

اين عادت بد مي‌تواند به کلي عادت‌هاي خوب تحصيلي دانشجويان را نيز از بين ببرد.اگر يک مبحثي بسيار دشوار و غير قابل فهميدن بود، اين تصور که شما اين درس را نمي‌فهميد، کاملا اشتباه است و به واسطه چنين تصوري حتي تمرين و مطالعه زياد هم نمي‌تواند ثمربخش باشد.اين طرز فکر مي‌تواند به راحتي تمام فرآيند يادگيري را دچار وقفه کرده و شما را از يادگيري مايوس کند.

سرويس دانشجو


نسخه چاپي ارسال به دوستان