تاریخ 1395/04/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مطالعات نشان مي دهد؛
جابجايي محل زندگي براي کودکان آثار زيانباري دارد

مطالعه گسترده و بلندمدت محققان دانمارکي نشان مي دهد نقل مکان به خانه اي جديد در دوران کودکي موجب افزايش احتمال پيامدهاي گوناگون زيانبار در سنين بالاتر و در بزرگسالي مي شود.

محققان در اين مطالعه، تاثير وضعيت جابجايي محل سکونت 1.4 ميليون فرد را از 15 سالگي تا اوايل دوره 40 سالگي مورد بررسي قرار دادند.

داده هاي مربوط به نقل مکان و تعداد جابجايي تمام افراد متولد شده در دانمارک از سال 1971 تا 1997 در دوره کودکي از زمان تولد تا سن 14 سالگي جمع آوري شده بود.

هر بار جابجايي با سن کودک مرتبط بود، از اينرو تاثير جابجايي هاي اوايل زندگي قابل مقايسه با تعداد دفعات نقل مکان آنها در اوايل دوره نوجواني شان بود.

تيم محققان در اين مطالعه، تاثيرات متعاقب منفي جابجايي هاي دوران کودکي را در بزرگسالي، از جمله تلاش براي خودکشي، اقدامات جنايي، بيماري روانپزشکي، مصرف مواد مخدر، و مرگ هاي طبيعي و غيرطبيعي را بررسي کردند.

راجر وب، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه منچستر بريتانيا، در اين باره مي گويد: «به لطف ثبت کامل و صحيح تمامي اطلاعات مربوط به تغيير محل زندگي در دانمارک، اين کشور تنها کشوري است که در حال حاضر امکان انجام چنين بررسي ملي جامع از نقل مکان و جابجايي محل زندگي در دوران کودکي و ريسک پيامدهاي زيانبار آن در سنين بالاتر وجود دارد.»

در اين مطالعه، ريسک بروز پيامدهاي زيانبار ناشي از تغيير محل زندگي در دوران کودکي به 3 گروه تقسيم شد: خشونت در مورد خود يا با ديگران (تلاش براي خودکشي، جنايت خشونت آميز)؛ بيماري رواني و سوءمصرف مواد مخدر (ابتلا به بيماري رواني و مصرف مواد مخدر)؛ و مرگ زودهنگام (مرگ هاي طبيعي و غيرطبيعي).

37 درصد افراد تحت مطالعه حداقل تا قبل از رسيدن به سن 15 سالگي، يکبار جابجايي محل زندگي شان را تجربه کرده بودند. در بين موارد موردمطالعه، بيشترين ريسک خطر در بين افرادي مشاهده شد که به طور مکرر در اوايل دوره نوجواني نقل مکان کرده بودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان