تاریخ 1395/04/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
چرا استعمال قليان خطرناک‌تر از سيگار است؟

يک فوق تخصص بيماري‌هاي ريه گفت: مصرف قليان براي سلامت مصرف‌کنندگان و ديگر افرادي که در معرض دود آن هستند، خطري جدي به همراه دارد و احتمال بروز سرطان ريه را افزايش مي‌دهد.

دکتر غلامرضا مرتضوي‌مقدم در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: مصرف سيگار و قليان مخاطرات جدي قلبي را در پي دارد، مصرف اين مواد نه تنها موجب به وجود آمدن بيماري‌هاي قلبي - عروقي شده، بلکه ساير اندام‌هاي بدن از جمله ريه را نيز درگير مي‌کند.

وي ادامه داد: نيکوتين قليان وقتي از درون فضاي مرطوب عبور مي‌کند به هنگام ترکيب شدنش با آب، ترکيبات جديدي را تشکيل داده که زيان کشيدن قليان را به مراتب بيشتر مي‌کند.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي ريه، با بيان اينکه کشيدن قليان موجب تنگي کيسه‌هاي هوايي يا برونشيت مي‌شود، تصريح کرد: مرحله پيشرفته آن موجب بيماري‌هاي قلبي - ريوي خواهد شد که قلب و ريه را با هم درگير مي‌کند.

مرتضوي با بيان اينکه مصرف قليان به تدريج چروک شدن پوست، پيري زودرس و فساد دندان‌ها را باعث مي‌شود، بيان کرد: زنان باردار و کودکان سيستم ايمني ضعيفي دارند و احتمال ابتلا به بيماري‌هاي ناشي از مصرف قليان براي اين افراد بيشتر خواهد بود.

وي عنوان کرد: قليان اغلب به صورت دسته جمعي مصرف شده که اين استفاده مشترک از قسمت دهاني قليان، خطر جدي براي انتقال بيماري‌هاي واگير دار را دارد.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي ريه با بيان اينکه دود منتشر شده از قليان، حاوي مقادير بي‌شماري از مواد سمي است، يادآور شد: سرطان مري و معده،‌ لوزالمعده، کبد و سرطان روده بزرگ و ريفلاکس معده از جمله عوارض استفاده از قليان هستند.

مرتضوي تصريح کرد: نيکوتين موجود در دود حاصل از مصرف قليان همانند ساير مواد دخاني اعتيادآور بوده و مصرف متناوب آن در افراد ايجاد وابستگي مي‌کند.

وي با اشاره به ساير خطرات مصرف قليان، خاطر نشان کرد: گاهي عوارض ناشي از مصرف قليان، باعث زخم‌هاي گوارشي مي‌شود و استعمال دود آن، باعث برگشت اسيد معده به مري مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان