تاریخ 1395/04/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
شيشه شيري که متخصص تغذيه نوزاد است!

گروهي 3 نفره از دانشجويان دانشگاه علوم و تکنولوژي هنگ‌کنگ (HKUST)، ايده ساخت يک شيشه شير هوشمند را ارائه دادند.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اينترنتي دانشگاه HKUST هنگ‌کنگ، اين اختراع يک کنترل کننده هوشمند رژيم غذايي نوزادان است که اطلاعات ميزان تغذيه آنها را اندازه گيري کرده و الگوهاي غذايي نوزادان را بصورت تحليل براي والدين فراهم مي­‌کند. يک وسيله حلقوي شکل در انتهاي شيشه شير تعبيه شده و با استفاده از بلوتوث به گوشي هوشمند متصل مي­‌شود و براي تحليل اطلاعات از حافظه مجازي "کلاود" استفاده مي­‌کند.

اين وسيله هوشمند بصورت خودکار نمودارها و الگوهاي مصرف شير نوزاد را ترسيم و به وسيله بلوتوث به والدين ارسال مي­‌کند.

والدين، پزشکان و متخصصان تغذيه مي­‌توانند با اين اطلاعات روند رشد نوزادان نسبت به سن، وزن و قد آنها را مشاهده و بررسي و حتي با استانداردهاي سازمان جهاني بهداشت مقايسه کنند.

اطلاعات دريافتي تعيين مي­‌کند که نوزاد، کمبود وزن يا اضافه وزن دارد، زياد غذا مي­‌خورد يا کم­ غذا است و به والدين کمک مي­‌کند تا فرمول غذايي مناسب کودکشان را انتخاب کنند.

سيستم مشورت دهنده اين محصول نيز متناسب با عادات غذايي شخصي و الگوي رشد، ميزان تغذيه روزانه نوزاد را توصيه مي­‌کند و به والدين کودک، پرستار بچه و پزشکان کمک مي­‌کند تا با دريافت اين اطلاعات تصميم بگيرند که چه موقع و با استفاده از کدام فرمول تغذيه اي به بچه شير بدهند.

هدف بعدي اين تيم تحقيقاتي ارتقاي طراحي اين محصول و ارائه اندازه هاي مختلف آن براي هماهنگي با شيشه شيرهاي مختلف است. کمتر کردن وزن اين محصول که تا سال آينده به بازار مي­‌آيد از ديگر اهداف آنهاست.

اين تيم تحقيقاتي جايزه اول رقابت‌هاي طراحي محصولات بهداشتي سال 2015 دانشگاه هنگ‌کنگ را دريافت کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان