تاریخ 1395/03/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کشاورزي که از دل کوير سير برداشت مي‌کند

يکي از کشاورزان بيابانکي هرساله با شروع فصل پاييز سير را در دل کوير سمنان مي‌کارد و در خرداد ماه نيز محصولات خود را برداشت مي‌کند.

به گزارش مرات،بيابانک يکي از روستاهاي بخش مرکزي شهرستان سرخه در استان سمنان است. اين روستا در 29 کيلومتري جنوب باختري شهر سمنان 6 کيلومتري جنوب شرقي شهر سرخه جاي دارد.

سير روستاي بيابانک شهرستان سرخه، ويژگي‌هاي منحصر به فرد، طعم و مزه اي بسيار عالي دارد و سير به حدود 9 ماه براي بلوغ نياز دارد و سير حتي در زمستان نيز به رشد خود ادامه مي‌دهد.

کاشت سير چند سالي است که در بين کشاورزان سرخه‌اي رونق بيشتري گرفته و هر سال بيشتر از سال قبل در زمين‌هاي کشاورزي کشت مي‌شود.

سير در بين محصولاتي كه در روستا كشت و برداشت مي‌شود از زبان كشاورزان يكي از پر‌زحمت‌ترين محصول کشاورزي است.

در اين بين کشاورزاني هستند که با علاقه بسيار در مهرماه شروع به کاشت بذر سير در مزارع خود و مانند يک بچه از آنها نگهداري مي‌کنند.

محمد اسماعيل ايجي 86 ساله يکي از کشاورزان بيابانکي است که هرساله با شروع فصل پاييز سير را در باغ خود مي‌کارد و در خرداد ماه نيز محصولات خود را برداشت مي‌کند.

وي 20 سال است که در روستاي بيابانک شهرستان سرخه به کار کشت و برداشت سير مشغول است و در سال‌هاي اخير به علت کهولت سن مقدار کمتري سير مي‌کارد.

محمد اسماعيل ايجي با بيان اينکه کشت سير در بيابانک در مهرماه صورت مي‌گيرد، گفت: اگر سير زودتر از موعد کاشته شود ممکن است پيش از زمستان جوانه بزند و يخ نابودش کند و بهتر است که مهرماه اين کار انجام شود.

ايجي با اشاره به اينکه زميني که براي کشت سير است بايد دوبار شخم زده شود تا كلوخ‌هايي که در آن وجود دارد به كلي از بين برود و زمين مسطح شود، افزود: زميني که در آن سير کاشت مي‌شود بايد مقوي و حاصلخيز و داراي کود حيواني يا کودشيميايي باشد.

وي همچنين تصريح کرد: کشت و برداشت اين محصول در بيابان بهتر جواب مي‌دهد تا در باغات.

ايجي با اشاره به اينکه بذر سير خود سير به صورت حبه‌اي يا دانه‌اي است، افزود: براي کاشت بذر‌ها بايد پوست آن جدا شود و دانه‌هاي سير را به صورت دانه دانه به زمين فرو مي برند طوري محل جوانه سير به سمت بالا باشد.

اين کشاورز بيابانکي تصريح کرد: از هر يک کيلو کاشت بذر در زمين‌هاي بيابانک 10 کيلو سير برداشت مي‌شود.

وي با اشاره به نحوه آب دهي به اين محصول گفت: در فصل زمستان هر دو هفته يک بار کافي است چرا که در اين فصل بارش‌ها زياد است و آب و هواي آن براي اين محصول مناسب‌تر مي‌باشد.

اين کشاورز بيابانکي در ادامه افزود: در فصل تابستان و با گرمي هوا شايد لازم باشد هر روز به اين محصول آب داد و اين محصول در تابستان آب زيادي را مصرف مي‌کند.

وي با اشاره به اينکه بايد از محصول مانند يک بچه مراقبت کرد، گفت: بايد علف‌هاي هرز را از ميان اين محصولات جدا کرد و آب و کود آن را به موقع داد تا وقتي که نوبت به برداشت آن رسيد حاصل 9 ماه کار خود را برداشت کنيد.

وي با بيان اينکه اين محصول در بيابانک در خردادماه برداشت مي‌شود، گفت: وقتي ساقه‌هاي گياه زرد شد و به زمين بيفتند زمان برداشت آن فرا رسيده است.

ايجي ادامه داد: محصول سير که کاملا خشک شده مي‌توانيد در جعبه در مکاني که حرارت آن خوب باشد به مدت 5 تا 6 ماه نگهداري کنيد.

به گفته اين کشاورز بيابانکي، قيمت سير در حال حاضر کيلويي 10 هزار تومان است.

ايجي در خاتمه خاطرنشان کرد: کسي که بتواند از اين راه استفاده کند مي‌تواند با کمترين هزينه بيشترين سود را ببرد.

با توجه به اقليم خاص سمنان کشت سير در اين استان مي‌تواند يک جايگزين مناسب و داراي صرفه اقتصادي براي کشاورزي استان باشد در حالي که با تلفيق علم و تجربه مي‌توان در سخت‌ترين شرايط نيز محصولاتي با بهترين کيفيت توليد کرد که هم ميزان آب‌بري کمتري دارند و هم اينکه درآمد بيشتري را نصيب کشاورزان مي‌کنند.

عليرضا عربي - خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان