تاریخ 1395/03/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دهياري‌ها شهرستان شاهرود براي مقابله با آتش‌سوزي تجهيز شوند

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون استاندار سمنان با اشاره به همکاري مردم در زمان وقوع آتش‌سوزي در مراتع و جنگل‌ها با بيان اينکه دهياري‌ها شهرستان شاهرود بايد تجهيز شده و امکاناتشان بروز شود در جلسه پيشگيري و مقابله با حريق‌هاي احتمالي در سطح جنگل‌ها و مراتع، گفت: مسئولان بايد به قدري مردم دار باشند که در چنين مواقعي مردم منابع طبيعي را متعلق به خود دانسته و به کمک آن‌ها بشتابند.

سيد محمد رضا‌هاشمي ‌افزود: تمامي‌ راه‌هاي ماشين رو و مالرو در حاشيه جنگل‌ها شناسايي شوند تا در زمان وقوع حادثه اشراف کامل بر چگونگي دست يابي به منطقه حادثه وجود داشته باشد.

فرماندار شاهرود افزايش تعداد گشت‌ها به ويژه در پايان تعطيلات را ضروري دانست و گفت: در ورودي جنگل‌ها نيز بايد تذکرات لازم در خصوص خاموش کردن آتش به گردشگران داده شود.

هاشمي ‌برگزاري جلسات مستمر ماهانه در تابستان، جلسه با هيات کوهنوردي و سمن‌هاي زيست محيطي شهرستان و استفاده از ظرفيت بسيج و هلال احمر را بسيار لازم برشمرد و افزود: در زمان وقوع حوادث احتمالي نيز خبرنگاران تنها از طريق رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان نسبت به پوشش خبري آن اقدام کنند.

همچنين رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان شاهرود اراضي تحت پوشش اين اداره را 4.4 ميليون هکتار عنوان کرد و افزود: از اين ميزان يک ميليون و 770 هزار هکتار مرتع، دو ميليون و 300 هزار هکتار بيابان و 110 هزار هکتار جنگل است.

حسين شوکتي‌نيا ادامه داد: 244 هزار هکتار از اين مراتع ييلاقي و مستعد آتش‌سوزي هستند.

وي وسعت جنگل‌هاي خزري و پهن برگ ابر، قطري و اولنگ را 14 هزار هکتار اعلام کرد و گفت: 800 هکتار جنگل بنه، 40 هزار هکتار درختان سوزني برگ اورس در منطقه چالچاليان و چهارباغ و 57 هزار هکتار نيز جنگل‌هاي بياباني است.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان شاهرود با اشاره به هشدار سازمان هواشناسي استان مبني بر افزايش 0.5 تا 1.5 درجه‌اي دما طي دو ماه آينده، تصريح کرد: پيشگيري از وقوع آتش سوزي در جنگل‌ها و مراتع امسال از اهميت بيشتري برخوردار بوده و بايد از هم اکنون اقدامات لازم انجام شود.

شوکتي نيا ميزان آتش‌سوزي در سال 93 را 11 فقره در سطح 22 هزار و 560 متر مربع و 53 اصله درخت عنوان کرد و افزود: در سال 94 نيز هشت فقره آتش سوزي در مساحت 36 هزار و 50 متر مربع و 70 اصله درخت به وقوع پيوست و اين آمار از ابتداي سال‌جاري تاکنون به 12 فقره در وسعت يک هزار و 900 متر مربع و تنها با يک اصله درخت تغيير کرده است.

وي ادامه داد: دليل اين موفقيت و کاهش تلفات در آتش‌سوزي، اطلاع‌رساني و حضور به موقع مأموران در محل حادثه است.

رئيس اداره منابع طبيعي شاهرود با اشاره به تهيه نقشه‌اي از چشمه‌ها و منابع آبي موجود در جنگل‌ها، ابراز داشت: نيروهاي اين اداره نيز از 20 روز پيش در هشت گروه ساماندهي و در هشت روستاي اطراف جنگل‌ها شامل ابر، شاهکوه سفلي، چهارباغ، تاش عليا، ميغان، قلعه نو خرقان، امامزاده قطري و شيرين‌آباد مستقر هستند.

شوکتي‌نيا با بيان اينکه اين گروه‌ها مجهز به بيل، شن کش و 10 ليتري آب هستند، گفت: امسال براي هر دهياري نيز دست کم دو کپسول آتش‌نشاني تهيه مي‌شود چراکه مردم روستاهاي اطراف هميشه به اين نيروها کمک مي‌کنند.

وي تأکيد کرد: در مواقعي که مهار آتش از توان مأموران اين اداره فراتر رود نياز به همکاري برخي ادارات و شهرداري‌هاي اطراف است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان