تاریخ 1395/03/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
گزارشي از نشست رمضانه رئيس جمهوري با زنان؛
حرف دل نمايندگان زنان در نشست با رئيس‌جمهوري

شهيندخت مولاوردي، معاون زنان و امور خانواده رئيس‌جمهوري اولين سخنران اين مراسم بود که در آغاز سخنانش با بيان اينکه سالگرد انتخابات 24 خرداد 92 که يادآور حماسه سياسي توسط ملت ايران و پيروزي عقلانيت و اعتدال و تدبير و اميد است، گفت: انتخابات 24 خرداد 92 يادآور نقش و مشارکت زنان در اين انتخابات و اعتماد آنها به برنامه‌هاي دکتر روحاني است.

ريگي فرماندار شهرستان قصرقند سيستان و بلوچستان به عنوان اولين نماينده زنان حاضر در مراسم، خواستار تغيير نگرش نسبت به ظرفيت اجتماعي و سياسي زنان شد و تلاش‌هاي دولت در جهت نقش‌پذيري زنان، آزاي زنان و ايجاد فضاي گفت‌وگو در کشور را شايسته قدرداني دانست و گفت: با عنايت به شرايط فرهنگي، اجتماعي و سنتي استان سيستان و بلوچستان، در دولت يازدهم 2 فرماندار زن و يک معاون استاندار زن به عرصه سياسي وارد شد. همين اقدام، در تغيير نگرش فرهنگي استان نسبت به نقش زنان موثر بود.وي با انتقاد از ديدگاهي که حضور زن در مديريت عالي دولت را بلاي آسماني مي‌داند و در حالي که به جمله گهربار بنيانگذار جمهوري اسلامي مبني بر «زنان بايد در مقدرات اساسي مملکت دخالت کنند» اشاره کرد، مورد تشويق زنان حاضر در مراسم قرار گرفت.

بيتا بيات، نايب رئيس اتاق بازرگاني استان البرز نيز به طرح دغدغه‌هاي اقتصادي زنان پرداخت و گفت: بر اساس آمارهاي پيش‌بيني شده سازمان جهاني کار تا سال 2020 ميلادي 865 ميليون نفر زن وارد اقتصاد جهاني خواهد شد که 94 درصد اين تعداد در کشورهاي در حال توسعه و تنها شش درصد در کشورهاي توسعه يافته خواهند بود. لذا انتظار مي‌رود از هم اکنون به منظور حضور جدي زنان ايراني در عرصه اقتصاد جهاني، برنامه‌ريزي مضاعف کرده و با ايجاد فرصت‌هاي متناسب با قابليت‌هاي زنان، در راستاي ايجاد و توسعه کسب‌وکارهاي خرد جهت ميل به اشتغال زنان، اقدام و عمل جدي صورت گيرد.وي استفاده از خرد جمعي صاحبان فکر و انديشه و تجارب مديران و صاحبان صنايع کشور بر اساس اسناد بالادستي و برنامه‌هاي توسعه‌اي کشور و همچنين اجراي صحيح قوانين و مقررات و رفع موانع مهم کسب‌وکار را به عنوان الزامات تداوم پيروزي‌هاي دولت تدبير و اميد در دوران پسابرجام نام برد.

پريوش نظريه، نويسنده و بازيگر سينما و تئاتر آخرين نماينده زنان بود که حرف دل خود را با رئيس‌جمهور بيان کرد. اين هنرمند گفت:

«آقاي رئيس‌جمهور؛ چند دقيقه‌اي وقت دارم حرف دلم را بزنم. بخشي از حرف دل من به حرف دل همکاران عزيزم برمي‌گردد. نمي‌دانم از کجا شروع کنم؟ از لغو کنسرت‌ها و توقيف فيلم‌هايي که پروانه ساخت دارند و پروانه نمايش برايشان صادر نمي‌شود؟ از تخريب تدريجي تئاتر شهر بگويم يا واگذاري موزه هنرهاي معاصر؟! مي‌دانم که شما همه اينها را مي‌دانيد و مي‌دانم که حرف دل من فقط يک يادآوري است به شما.آقاي رئيس‌جمهور؛ ما را فراموش نکنيد؛ ما تمام سعي‌مان را مي‌کنيم تا فرهنگ اين مملکت را ارتقا دهيم.يک دقيقه هم حرف دلم را به عنوان يک مادر بزنم. به عنوان يک مادر مي‌خواهم بگويم سيستم آموزش و پرورش در کشور ما اشتباه است. سيستم آموزش و پرورش ما فرزندان خلفي به اين جامعه تحويل نخواهد داد.چه بگويم از رواج خشونت و نفرت بين مردم که از کودکي شروع مي‌شود. از ادبيات سخيفي که در رسانه هاي رواج پيدا مي‌کند؛ که قرار بود دانشگاه باشد.به عنوان يک حامي محيط زيست و حيوانات از شما عاجزانه تقاضا دارم قانون حمايت از حيوانات تصويب شود.

بالاخره نوبت به سخنراني دکتر روحاني در جمع زنان رسيد. حاضران در سالن برگزاري مراسم، دکتر روحاني را بارها تشويق کردند. بخش‌هايي از سخنان رئيس‌جمهوري که به دنبال آنها مورد تشويق حضار قرار مي‌گرفت در ادامه آمده است:

*حضور فعال زنان در اسفند ماه 94 نه تنها در پاي صندوق‌هاي رأي بلکه ايستادن آنها پاي ميز اعلام کانديداتوري خود براي نمايندگي مجلس شوراي اسلامي، نشان از اين است که زنان جامعه ما در مسير احقاق حقوق خود با همه توان و قدرت ايستاده‌اند و به راهشان ادامه خواهند داد.

*زن راهگشاي توسعه جامعه است. اين خانم فرماندار با حضورش اعلام کرد که زن مشکل نيست، قوميت مشکل نيست و مذهب مشکل نيست.

*زنان ما با مذاهب و قوميت‌هاي مختلف به خوبي مي‌توانند به عنوان نيمي از جمعيت کشور نقش‌آفرين باشند که اميدواريم روزي به عنوان نيمي از جمعيت کاملا فعال کشور در صحنه‌هاي اجتماعي، اقتصادي و سياسي باشند.

*در سال‌هاي 56 و57 شرايط جامعه شرايط خاصي بود که اين ديدگاه را به افکار جامعه تحميل مي‌کرد که اگر مي‌خواهم دخترم متدين بماند، حداکثر دوران دبستان و با کمي مسامحه حداکثر دوران دبيرستان؛ نه دانشگاه رفتني بود، نه در صحنه جامعه بودن و نه عضو حزب بودن، ... در اين شرايط عده‌اي شبهه مي‌کردند که اگر تظاهرات خياباني به پا مي‌شود آيا زن هم مي‌تواند حضور پيدا کند؟ و برخي قيد مي‌کردند يک روز براي تظاهرات خانم‌ها و يک روز براي تظاهرات آقايان؛ يک خيابان براي تظاهرات خانم‌ها و يک خيابان براي تظاهرات آقايان!

*مگر مي‌شود يک کشور به لحاظ اقتصادي پيشرفت کند و نيمي از جامعه در صحنه کار و تلاش حضور نداشته باشد؟! اين چه تفکري است که در ذهن برخي باقي مانده است. گويي هنوز هم عده‌اي فکر مي‎کنند در خانه و در جامعه پدرسالار وجود دارد. در همه موارد فعاليت‌هاي اجتماعي، مردسالار و پدرسالار و مادرسالار و خانم سالار و ... نداريم. آنچه در اسلام داريم شايسته‌سالاري است.

*يک رسالت بزرگ زنان جامعه ايراني ما امروز ساختن الگوي زن مسلمان فعال اجتماعي در سطح جهان است.

*امروز زنان در جامعه ما از لحاظ علم و دانش و شرکت در المپيادهاي علمي داراي جايگاه بالا هستند؛ حتي يک خانم ايراني در رياضيات برنده بالاترين رتبه و مدال جهاني مي‌شود.

*هر وقت وزيري آمد و به من گفت مي‌خواهم معاوني را از خانم‌ها انتخاب کنم، بلافاصله جواب مثبت دادم. معاون وزير نفت در بخش پتروشيمي از خانم‌هاست، استاندارد کشور در اختيار خانم‌ها و کسي فکر نمي‌کرد ما تعداد زيادي فرماندار و بخشدار حتي در استان‌هاي مرزي از خانم ها قرار دهيم.

*شما زنان در زمينه مديريت بايد حرکت و اراده خود را در مقام عمل نشان دهيد و دولت يازدهم با تمام توان در کنارتان خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان