تاریخ 1395/03/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ضرورت فرهنگ سازي در مسئله افزايش جمعيت

استاد حوزه و دانشگاه در خصوص جمعيت ايران در سال هاي آينده گفت: با اين روند در سال 1480 جمعيت کشور به 32 ميليون نفر مي‌رسد که 25 درصد آن سالمند است و اين براي نسل‌هاي آينده خسارت‌هاي جبران ناپذيري برجاي مي‌گذارد.

پريسا فرهادي استاد حوزه و دانشگاه در همايش "ايران جوان بمان" سمنان گفت: تمام تربيت و بزرگ شدن فرزندان از مادر مي‌باشد ک مقام ربوبيت به وي نسبت داده شده چرا که اولين مربي فرزند در خانواده است.

اين استاد حوزه و دانشگاه درادامه افزود: اين موضوع کمال مادر بودن را نشان نمي‌دهد بلکه نشان‌دهنده مسئوليت مادري است.

وي با اشاره به روايتي از امام صادق درخصوص نقش فرزندان صالح گفت: بعد از مرگ، عمل به معروف که بعد از مرگش همچنان ادامه دارد، روش نيکويي که پايه گذاري کرده است و اين روش بين مردم تداوم پيدا مي‌کند؛ و فرزند صالحي که از او مي‌ماند.

اين استاد حوزه و دانشگاه در خصوص انسان تربيت کردن تصريح کرد: دختر يا پسر بودن، دکتر يا مهندس بودن مهم نيست، انسان بودن و ساختن مهم است.

وي با اشاره به اينکه نسل را هم دختر و هم پسر ادامه مي‌دهد، اظهار کرد: نسل خوب، ادامه راه و روش و فکر درست خانواده در راه هدف مي‌باشد، که هدف ما رسيدن به قرب الهي است.

فرهادي با اشاره به روايتي از پيامبر اکرم(ص) جهاد زن را اين گونه بيان کرد و گفت: زني عرض کرد يا رسول الله آيا زنان را هم بهره ونصيبي از جهاد هست؟ فرمودند: بلي از زمان حمل تا از شير گرفتن طفل براي زن اجر و ثوابي است مانند ثواب آن کسي که اسب سوار شود و در راه رضاي خدا براي جان نثاري حاضر و مهيا شود و چنانچه زن در اثناي اين مدت بميرد اجر و مقام و منزلت شهيد را دارد.پس زن بودن و مادر بودن خود را دست کم نگيريد.

اين استاد حوزه و دانشگاه در خصوص جمعيت ايران در سالهاي آينده گفت: با اين روند در سال 1480 جمعيت کشور به 32 ميليون نفر مي‌رسد که 25 درصد آن سالمند است و اين براي نسل‌هاي آينده خسارت‌هاي جبران ناپذيري برجاي مي‌گذارد.

وي با بيان اينکه در بين مسلمانان بحث عقيم کردن و نياوردن فرزند توسط دولت‌هاي مختلف بخصوص انگليس رواج يافت، گفت: آنها بسيار تلاش کردند تا غذاها و اميالمان را تغيير دهند تا فرزندآوري کاهش يابد درصورتي که پيامبر اکرم(ص) در روايتي فرمودند: ازدواج کنيد و فرزند بياوريد که من کثرت شما را موجب فخر و مباهات امت خود بر ديگر امت‌ها مي‌دانم.

فرهادي تصريح کرد:ما بايد دختران و پسران خود را درست تربيت کنيم چرا که تا آنها به لذت همسرداري درست و زندگي خوب نرسند هرگز لذت فرزند آوري را درک نمي‌کنند و مادران و پدران موفقي نمي‌شوند.

اين استاد حوزه و دانشگاه در مورد اثرات ايستادگي مادران در مشکلات خانواده‌ها گفت: زني که مرد معتاد و خطاکار دارد و به سختي زندگي مي‌کند و زندگي را از جريان نمي‌اندازد، مي‌تواند از 5 فرزند 4 فرزند دکتر را به جامعه تحويل دهد. اگر مادر بماند و قيوميت مرد را هرچند هم سخت باشد، بپذيرد، فرزندانش رشد مي‌کند.

وي در تشريح آيه الرجال قوامون علي النسا، اظهار کرد: خداوند بنا به خصوصيات مردان و زنان، مردان را ديوار و زنان را پنجره‌اي قرار داد که بايد انعطاف و نور را به خانه بياورد. اگر همه ديوار باشند ديگر آن خانه نيست و زندان مي‌شود.

فرهادي افزود: متاسفانه در جامعه ما مردانگي را از مردان ما گرفته اند و ديگر آن وجهه‌اي که مردان داشتند را ازدست داده ايم و زنان ما فکر مي‌کنند مردند و تلاش مي‌کنند که از همسر خود کم نياورند، همه‌ي زنان ما عقل و غيرت و تعصب شده اند در حالي که زن بايد داراي روحيه لطيف و احساسات باشد.

وي ادامه داد: اين سبب شده است که مردان در مردانگي خود سردرگم شوند و نقش مردان و زنان جابجا شود در حالي که زن بايد مطيع باشد و چشم گفتن را در خانه به دختر خود هم آموزش دهد و به او بگويد کنيزي شما براي مرد به خاطر مرد نيست براي عزت خودتان است.

اين استاد حوزه و دانشگاه، مدير بودن مرد در خانواده و وفاداري به همسر را از حقوق مرد بر زن برشمرد وگفت: زنان بايد سعي کنند که در زندگي همسرانشان مدير باشند و هرچه گفت را به جا بياورند و هميشه تلاش کنند تا به همسر خود وفادار باشند.

به انتخاب عربي


نسخه چاپي ارسال به دوستان