تاریخ 1395/03/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
يادداشت
مستمندان و ماه مبارک رمضان
   نويسنده : محمد عليان

يکي از ماه‌هاي پرفضيلت و خير و برکت ماه رمضان است که مسلمانان جهان با خلوص نيت با روزه زبان و دل به مهماني خدا رفته تا با نيايش و دعاي سحرگاهي به خالق هستي نزديک و مستمندان و گرسنگان را درک کنند نه ترک.

در اين ماه عبادت بندگي که گراني ارزاق و مايحتاج روزانه همراه با تورم همچون پنجه‌ي آهنين حلقوم دردمندان و تهي‌دستان جامعه را مي فشارد و سفره‌ي خالي افطار و سحري آنها شايد با نان خالي تزيين نمي‌شود با آبرومندي و سربلندي زندگي مي‌کنند که صدايشان به گوش کسي نمي‌رسد.

اين نيازمندان محتاج در اين ماه با برکت که درب‌هاي بهشت را به روي سخاوتمندان مي‌گشايند و دعاهاي خالصانه مستجاب مي‌شود نبايد فراموش کنيم. ما مي‌دانيم که حمايت از بينوايان کمتر از ثواب روزه و عبادت نيست. آن دسته از افرادي که تمکن مالي دارند بايد شرايط دشوار نابه‌سامان خانواده‌هايي را احساس کنند که با فقر و نداري از درون تهي شد و با حفظ حيثيت و شرف نزد همسر و فرزندان و ديگران، هرگز دست نياز را به‌سوي مردم دراز نمي‌کنند متاسفانه اين قشر از انسان‌ها در جامعه کنوني ما کم نيستند که با دست تنگي زندگي تلخ‌تر از زهر را مي‌گذرانند ولي ديگران در ناز و نعمت در بهترين و مجلل‌ترين خانه‌ها با شرايط عالي همچون زندگي شاهانه مي‌لولند.

در زمان‌هاي نه چندان دور توسط افرادي خير و نيکوکار در اين ماه مبارک که بن‌هاي کاغذي گوشت، مرغ، نان، قند و شکر، حبوبات و...

تهيه يا طعام نذري طبخ مي‌شد و به صورت پنهاني به خانواده‌هاي محروم شهر و روستا و مدارس توزيع مي‌گرديد کم نبودند که پس از گذشت چهار دهه هنوز نامشان در بايگاني ذهن و انديشه‌ي مردم قدرشناس چون ستاره‌اي درخشان سوسو مي‌زند. البته اهداي بن‌هاي خواربار، لباس و... در مدارس به طريقه‌اي به دست کودکان مستمند و بي‌بضاعت يا ديگر افراد جامعه مي‌رسيد که ثواب اخروي و دنيوي داشت، با کمال احترام خيلي مخفيانه صورت مي‌گرفت که در دبستان‌ها حتي هم شاگردي فرد مورد نظر بدان کمک‌هاي نقدي و غيرنقدي آگاه نبود. در آن زمان اعمال صالح نيکوکاران و خيرين نه ريا بود نه تظاهر. فقط از جنس خالص بود و براي رضاي خدا که مورد درگاه حضرت دوست هم قرار مي‌گرفت که برکت و نعمت وسعت مي‌بخشيد و به مال و منال بخشندگان و سخاوتمندان نعمت و بر عمر پرثمرشان برکت که پاداش هر خيرانديش و خيرخواه است و لذا فرزنداني را به جامعه تحويل داده‌اند که با ادامه دادن اين راه خداپسندانه يعني دستگيري از ضعفا و احسان به فقرا، باني خير و مزد الهي، نام او را زنده و جاويد نگه داشته و در اين ماه بندگي به ديگران که از بذل و بخشش بويي نبرده‌اند چنين درس عبرت و اخلاق مي‌آموزند که بهشت دور نيست زيرا قسمتي از اموال يا درآمد ساليانه مستغلات، باغ، زمين، مغازه، منزل را سالها قبل طبق وصيت‌نامه وقف مستمندان در اين ماه پرفيض نموده‌اند.

به قول يکي از دانشمندان: «زماني که بخواهيد وصيت‌نامه بنويسيد متوجه خواهيد شد تنها کسي که يکي از دارايي‌هاي خودتان سهمي ندارد، خودتان خواهيد بود. »

فراموش نکنيم که ثمره‌ي همان اندوخته‌هاي خيرين ساليان قبل است که در اين شب‌هاي عرفاني قدر و مناجات با اطعام نذري در مساجد و تکايا روزه‌دارن را سير و دست دعا را براي آمرزش به سوي آسمان دراز مي‌کنند.

اميد است از دعاي خير سحرخيزان در اين ماه پربرکت بي‌نصيب نمانيم و طاعات و عبادات همه‌ي روزه درآن مورد قبول درگاه حضرت احديت قرار گيرد. انشاءالله


نسخه چاپي ارسال به دوستان