تاریخ 1395/03/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سياسيون درباره انتخابات هيات رييسه موقت مجلس چه گفتند؟

علي لاريجاني رييس موقت و 8 نفر ديگر از فراکسيون ولايت عضو هيات رييسه موقت مجلس دهم شدند. انتخاباتي که به باور برخي از اصولگرايان اکثريت و اقليت مجلس دهم را شفاف مي‌کند و به باور برخي از اصلاح‌طلبان نتيجه انتخابات صرفا سياسي نبود.

به گزارش ايسنا بعد از اعلام نتايج انتخابات در مرحله اول و دوم مجلس، مهمترين بحث در محافل سياسي و حتي بين مردم عادي، تعيين رييس مجلس دهم بود. رياستي که براي به دست آوردن آن جلسات بسياري برگزار شد و هر دو جناح با يارکشي و در نهايت جلب آراي مستقل‌ها سعي در سنگين کردن کفه ترازو به نفع خود را داشتند.

جدي‌ترين جلسه نيز روز گذشته در دو فراکسيون ولايت و اميد برگزار شد و اين دو فراکسيون اصولگرا و اصلاح‌طلب با تعيين ليست خود براي هيات رييسه موقت به طور رسمي رقابت در جلسه علني را کليد زدند و آب پاکي را بر روي دستاني ريختند که فکر مي‌کرد احتمال تعامل و کنار کشيدن يکي از رقبا به نفع ديگري باشد.

در نهايت تعيين ترکيب هيات رييسه موقت و چرخيدن کفه ترازو به نفع فراکسيون اصولگرايان و حضور اصلاح‌طلبان در ترکيب هيات رييسه آن هم بعد از گذشت سه دوره از مجلس تحليل‌هاي بسياري را مطرح کرده است که در زير مروري بر اين تحليل‌ها که در گفت‌وگو با خبرنگاران ايسنا مطرح شده است را مي‌خوانيد؛

سيد حسين نقوي حسيني منتخب ورامين در مجلس دهم، اصولگرا و با داشتن سابقه دو دوره نمايندگي مجلس هشتم و نهمترکيب هيات رئيسه موقت را نشانگر تعامل بين دو فراکسيون دانست و گفت که چون اکثريت مجلس را فراکسيون ولايت تشکيل مي‌دهد اين مجلس، مجلسي اصولگرا است. البته در اين دوره از مجلس مدل فراکسيون‌ها متفاوت است و تعامل مثبت ميان فراکسيون‌ها کارآمدي مجلس را ارتقاء مي‌دهد.

وي با جناحي دانستن انتخابات هيات رييسه موقت، ترکيب هيات رئيسه را نشان‌دهنده قالب بودن فراکسيون اکثريت عنوان کرد.

در مقابل مسعود پزشکيان نائب رييس موقت مجلس، اصلاح طلب با داشتن سابقه دو دوره نمايندگي مجلس هشتم و نهم با تاکيد بر اينکه نتيجه انتخابات هيات رئيسه صرفا سياسي نيست، در عين حال به نقش جريان‌هاي سياسي در مجلس اشاره و اظهار کرد: تا حدود زيادي نتيجه آراي هيأت رئيسه بار سياسي داشت اما نمي‌شود کاملا قضاوت کرد که فقط سياست در اين انتخابات نقش داشته است و در‌آينده نيز همين مسير تداوم خواهد داشت. شايد در آينده با تعامل‌ها و گفت‌وگوهاي بين نمايندگان جديدالورود و همگرايي بين نمايندگان تغييراتي ايجاد شود اما اميدواريم اين تغييرات در جهت همگرايي باشد نه واگرايي.

به گفته وي، حضور لاريجاني در راس مجلس به عنوان يکي از کانديداهاي ليست اميد که در عين حال به نوعي از جريان مقابل ليست اميد پشتيباني‌هايي هم کرد معادلات را غير قابل پيش‌بيني کرد اما نهايتا آنچه که به دست آمد حضور سلايق مختلف در هيأت رئيسه بود.

رسول خضري منتخب پيرانشهر، مستقل و با داشتن سابقه نمايندگي در مجلس نهم انتخابات هيات رئيسه موقت مجلس دهم را حکايت از رويکرد مجلس به سمت اعتدال و آرامش دانست و در عين حال گفت که اگر اصلاح‌طلبان تعامل بيشتري از خود با حاميان لاريجاني نشان مي‌دادند شايد مي‌توانستند تعداد کرسي‌هاي بيشتري در هيات رئيسه کسب کنند.

محمد قسيم عثماني عضو هيات رئيسه موقت مجلس، اصلاح طلب و با داشتن سابقه نمايندگي در دوره‌هاي هشتم و نهم مجلسترکيب هيأت رئيسه طليعه‌اي براي تعاملات در مجلس دهم و به صلاح کشور دانست و گفت که اين ترکيبي است از اصولگرايان و منتخبان ليست اميد که شايد طليعه اي براي تعامل مجلس دهم باشد.

مصطفي کواکبيان منتخب تهران، اصلاح طلب و با داشتن سابقه نمايندگي در دوه هشتم نيز با بيان اينکه ترکيب فعلي هيات رئيسه موقت مي‌توانست خيلي بهتر از اين باشد گفت: اين که گفته شود ما ادعا مي‌کرديم که 160 راي داريم اما در عمل انجام نشد واقعيت اين است که 40 – 50 نفر از دوستاني که با ما عکس يادگاري مي‌گرفتند رفتند و زنبيلشان را جاي ديگري مي‌گذاشتند و اين حالت، حالت خوبي نيست.

به گفته وي فراکسيون بايد شفاف عمل کند و در جلسه با صداي بلند هم اعلام کردم که کانديداي ما عارف است؛ با اين که بنده چهار سال با لاريجاني رفاقت داشتم. ما بايد آنچه که به عنوان نظر اعلام مي‌کنيم نظر فراکسيوني باشد؛ زيرا فراکسيون را تجلي از احزاب مي‌بينيم. بنابراين معتقدم که بايد مجلس را به سمت حزبي شدن ببريم.اين که بگوييم عده‌اي زاگرس نشين هستند يا البرز نشين و ... اين‌ها نبايد ملاک باشد. ملاک بايد اين باشد که چنين تفکر سياسي در حزب وجود دارد.

محمدعلي وکيلي منتخب تهران و اصلاح طلب با اعتقاد به اينکه انتخاب امروز يک انتخاب اصولگرايانه بود گفت که در فراکسيون اميد حتما جلسه خواهيم داشت و آسيب‌شناسي و آناليز لازم را انجام خواهيم داد، البته منهاي رئيس برنامه ريزي‌هاي داريم.

به گفته وي عارف به عنوان رئيس فراکسيون اميد نقش مهمي در مجلس دهم خواهند داشت و قطعاً حضور ايشان در مجلس با توجه به مشي و ادب سياسي که از ايشان سراغ داريم کارآمد خواهد بود.

اسماعيل جليلي عضو شوراي مرکزي فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت در مجلس نهم نيز گفت که انتخاب هيات رئيسه مجلس نشان مي‌دهد که رويکرد مجلس دهم، مبتني بر اعتدال است و مجموعه افرادي که انتخاب شدند هم اصولگرايان و هم اصلاح‌طلبان داراي ويژگي مشترک هستند.

وي با اشاره به اينکه جايگاه هيات رئيسه مجلس مبتني بر تلاش‌هاي گروهي، جناحي و حزبي است، تصريح کرد: با توجه به افزايش تعداد کرسي‌هاي اصلاح‌طلبان طبيعي بود که اصلاح‌طلبان در هيات‌رئيسه نيز جايگاهي احراز کنند.همچنين هيچ‌يک از گروه‌هاي سياسي در مجلس دهم، اکثريت مطلق ندارند، بلکه در اين مجلس بيشتر لابي‌ها و ائتلاف‌ها مي‌تواند وضعيت هر کدام از دو گروه اصلي جريان اصولگرايي و اصلاح‌طلبي را در مجلس نشان دهد.

جليلي اظهارکرد: در انتخابات مجلس دهم شوراي اسلامي مجموعه اصلاح‌طلبان نسبت به دور نهم از کرسي‌هاي بيشتري برخوردار شدند اما نتوانستند اکثريت مطلق را به دست آورد، بنابراين پيش‌بيني مي‌شد، قدرت سياسي آقاي لاريجاني در شرايط شروع مجلس دهم بر گروه مستقلين و مجموعه گروه اصلاح‌طلبان برتري داشته باشد.

عبدالله ناصري فعال سياسي اصلاح طلب با مثبت ارزيابي کردن انتخاب اعضاي هيات رئيسه موقت مجلس دهم گفت: حضور اصلاح طلبان در هيات رئيسه مجلس پيام خوبي دارد چر اکه حضور اصلاح طلبان در هيات رئيسه و نقش آفريني آنها در تصميمات مجلس موجب ايجاد دلگرمي براي پايگاه اجتماعي ليست اميد است. وي افزود: ‌«اميد» تلاش کرد که رياست مجلس را هم در اختيار بگيرد اما به هر حال اين اتفاق رخ نداد اما اصلاح طلبان اکنون يک اقليت بسيار قابل توجه را در هيات رئيسه مجلس به خود اختصاص داده‌اند که نقش بسيار مهمي در تصميمات مجلس خواهند داشت. پيش بيني ما اين بود که ائتلاف شکل گرفته در دوره انتخابات، در مجلس ادامه يابد که همين اتفاق هم افتاد و اين ائتلاف مخدوش نشده است.

ناصري گفت: من معتقدم همين روند در انتخاب اعضاي کميسيون‌هاي مجلس يا مرکز پژوهش‌هاي مجلس هم رخ مي‌دهد و بر خلاف دوره‌هاي 7 و 8 و 9 مجلس، اصلاح طلبان در تصميم‌گيري‌هاي کلان مجلس حضور فعال دارند.

اين فعال سياسي اصلاح طلب با اشاره به اين که از اين پس فراکسيون اميد بايد تشکيلاتي‌تر عمل کند، افزود: عارف به عنوان رئيس فراکسيون اميد در اين ببين بايد بار اصلي را بر دوش بکشد و فراکسيون اميد خود را براي انتخاب اعضاي هيات رئيسه در سال بعد مجلس آماده کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان