تاریخ 1394/12/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مسابقات کاراته دانشجويان کشور و حاشيه‌هاي خواندني

مسابقات کاراته دانشجويان کشور که در سمنان برگزار شد، حاشيه‌هاي خواندني زيادي داشت.

مجموعه ورزشي آزادگان در دانشگاه آزاد اسلامي سمنان ميزبان مسابقات کاراته قهرماني دانشجويان دختر دانشگاه آزاد اسلامي بود.

مسابقاتي که با حضور 20 تيم از سراسر کشور برگزار شد و در پايان با قهرماني تهران خاتمه يافت، تيم گيلان دوم شد و مازندران و زنجان به مقام سوم مشترک رسيدند.

در مسابقات امسال، 105 ورزشکار شرکت داشتند که تيم يزد با تنها يک شرکت‌کننده در وزن منهاي 50 کيلوگرم کمترين ورزشکار را با خود به همراه آورده بود.

جذاب‌ترين رقابت در وزن به‌اضافه 68 کيلوگرم مسابقات بود که رقابت مدعياني نظير پريما مرادي و زهرا برزگر در کنار کوثر حق‌پرست بر جذابيت‌هاي آن افزوده بود و در نهايت به قهرماني پريما مرادي، کاراته‌کاي گيلاني ختم شد؛ مقامي که به يک‌باره مازندران و گيلان را در جدول نهايي هم جابه‌جا کرد؛ گيلاني‌ها دوم شدند و مازندراني‌ها سوم مسابقات.

نمره بالاتر سمنان نسبت به لاهيجان

برخي از شرکت‌کنندگان در مسابقات کاراته قهرماني دانشجويان دختر دانشگاه آزاد اسلامي که در مسابقات سال قبل در لاهيجان حضور داشتند، ضمن تقدير از برگزارکنندگان آن مسابقات، نمره بالاتري به سمنان از لحاظ ميزباني و همچنين کيفيت مسابقات دادند.

مريم عطاراسدي، نماينده معاونت ورزش دانشگاه آزاد اسلامي در اين مسابقات ضمن ابراز رضايت کلي از برگزاري و ميزباني سمنان گفت: مسابقات امسال با توجه به اينکه در روزهاي پاياني سال برگزار شد، شرايط متفاوت‌تري نسبت به سال قبل داشت.

وي افزود: روزهاي پاياني سال، ايام شلوغ و پرکاري است که همکاران علاوه بر رتق و فتق امور دانشگاه به امور جاري و خانواده نيز مشغول هستند؛ با اين حال، کمبود خاصي در مسابقات ديده نشد و همه چيز خوب بود؛ هر چند مي‌شد بهتر از اين نيز برگزار شود.

اسکان ورزشکاران و عوامل به ويژه داوران در يک مجموعه از انتقاداتي بود که نماينده معاونت ورزش دانشگاه آزاد اسلامي به برگزارکنندگان مسابقات کاراته قهرماني دانشجويان دختر دانشگاه آزاد اسلامي داشت؛ وي گفت: نزديک بودن داوران و ورزشکاران مي‌تواند باعث بروز حاشيه‌هايي در مسابقات ورزشي باشد که بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد.کيفيت غذا هم از نکات ديگري بود که عطاراسدي به آن اشاره کرد و با اين حال گفت: کميت تغذيه و تنوع غذا خوب بود و بايد به کيفيت بيشتر توجه کرد.

نماينده معاونت ورزش دانشگاه آزاد اسلامي گفت: نحوه برخورد و رسيدگي ميزبان، امکانات اسکان و سلف سرويس و خدمات رفاهي در مسابقات در سطح خوب و قابل قبولي قرار دارد.

وي با انتقاد از برخي سرپرستان اعزامي به مسابقات ورزشي نيز گفت: واحد‌هاي دانشگاهي بايد توجه داشته باشند که براي اعزام سرپرست تيم‌ها از پرسنلي استفاده کنند که در مقوله ورزش مطلع باشند؛ حضور برخي سرپرستان بي‌اطلاع باعث بروز مشکلاتي در روند برگزاري مي‌شود که بعضي مواقع مي‌تواند سلامت ورزشکار را نيز به مخاطره اندازد.

عطاراسدي که سابقه حضوري 12 ساله در جمع ورزشکاران دانشگاه آزاد اسلامي را با خود به همراه دارد، هدف از برگزاري اين مسابقات را در وحله اول آموزش زندگي اجتماعي به دانشجويان برشمرد و گفت: توجه به بعد قهرماني در سطح تاکيدات معاونت ورزش قرار دارد. نماينده معاونت ورزش دانشگاه آزاد اسلامي گفت: امروز آن‌چه دادکان بر آن تاکيد دارد، اخلاق‌مداري و آموزش و رعايت اخلاق ورزشي در مسابقات از سوي تمامي عوامل، دست‌اندرکاران و ورزشکاران است و دانشگاه آزاد اسلامي به دنبال اين است که پيش از قهرمان پروري به اخلاق‌محوري مسابقات توجه شود.

عطاراسدي گفت: ما يک باشگاه فرهنگي ورزشي دانشگاهي هستيم که در کانون توجه بسياري از اقشار جامعه قرار داريم؛ بنابراين، بايد در موضوع اخلاق براي ساير رقبا و تيم‌ها الگو باشيم.

وي افزود: برگزاري اين مسابقات بهترين فرصت براي آموزش زندگي اجتماعي و فراگيري اخلاق ورزشکاري است که در سرلوحه کار معاونت ورزش دانشگاه آزاد اسلامي قرار دارد.

نماينده معاونت ورزش دانشگاه آزاد اسلامي با تقدير از مديريت موفق دادکان در رأس ورزش دانشگاه آزاد اسلامي گفت: امسال به همراه تيم واليبال دانشگاه و به عنوان سرپرست به کشور ويتنام و مسابقات باشگاه‌هاي آسيا اعزام شدم؛ اين نخستين حضور يک تيم بانوان از کشور در مسابقات برون‌مرزي بدون حضور نيروي مرد بود که البته سفر موفقي هم بود و اين تجربه و اقدام بدون حمايت و درايت دادکان امکان‌پذير نبود.

وي ادامه داد: قدرت مديريت، ريسک‌پذيري و انعطاف دادکان در زمينه‌هاي مديريتي در بسياري از موقعيت‌ها کارگشاي ورزش دانشگاه آزاد اسلامي است.

حضور قهرمان جهان در مسابقات سمنان

حضور قهرمان جهان در مسابقات کاراته قهرماني دانشجويان دختر دانشگاه آزاد اسلامي در نوع خود جالب توجه بود؛ زهره برزگر کاراته‌کاي وزن منهاي 55 کيلوگرم مازندران و صاحب گردن‌آويز طلاي مسابقات قهرماني جهان در اندونزي در رده زير 21 سال، دانشجوي رشته تربيت بدني در واحد سماي قائمشهر است.

برزگر با سن کم صندوقچه‌اي از عناوين و افتخارات ملي، آسيايي و جهاني است؛ دارنده مقام سوم آسيا در مسابقات آسيايي امارات و ليگ جهاني ترکيه در سال‌هاي 93 و 94، طلاي اسيا در مالزي در سال 93، نخستين بانوي ايراني قهرمان جهان در رشته کاراته و دارنده مقام‌هاي قهرماني مختلف در مسابقات داخلي به همراه تيم دانشگاه آزاد اسلامي بخشي از افتخارات اين افتخار خانواده دانشگاه آزاد اسلامي است.

او با خواهر دوقلوي خود، زهرا برزگر در اين مسابقات شرکت کرده بود؛ خواهري که در پايان رقابت را در وزن به‌اضافه 68 کيلوگرم به پريما مرادي واگذار و به مقام سوم بسنده کرد.

البته زهره برزگر همراه ديگري هم داشت؛ کمي باسابقه‌تر. دانشجوي رشته معماري در مقطع کارشناسي در واحد تهران شمال، هم‌باشگاهي در تيم دانشگاه آزاد اسلامي، قهرمان مسابقات کاپ بين‌المللي ترکيه، عنوان‌دار چهار دوره قهرماني آسيا در رده‌هاي جوانان و اميد، مقام سوم آسيا با تيم بزرگسالان در سال جاري با سابقه عضويت چهار ساله در تيم‌هاي مختلف ملي از رده جوانان تا برزگسالان؛ مائده نصيري، قهرمان مسابقات در بخش کاتا، زهره برزگر را همراهي مي‌کرد.

هر دو ورزشکار ارزنده کاراته کشور از سطح فني مسابقات ابراز رضايت کردند و سمنان را ميزباني موفق در برگزاري مسابقات دانستند.

مائده نصيري از فرحناز ارباب، مربي ارزنده کاتاي تيم ملي ياد کرد و تشکر ويژه از دادکان و همکاران معاونت ورزش دانشگاه آزاد اسلامي داشت؛ البته تقدير و توصيه به اينکه تقدير و تشکر از ميزبان فراموش نشود.

زهره برزگر هم از مربي کودکي خود زهرا صمدي اسم برد و مانند دوست خود از دادکان، پهلوان، عزيزخاني و ساير همکاران در معاونت ورزش دانشگاه، خوش‌قدم مربي فهيم تيم کاراته بانوان دانشگاه آزاد اسلامي و در نهايت زحمات سمناني‌ها در برگزاري مسابقات تقدير و تشکر کرد.

سمنان؛ ميزباني شايسته

علي دوستي، مدير تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي استان سمنان نيز از اعتماد معاونت ورزش دانشگاه آزاد براي واگذاري ميزباني تقدير کرد و گفت: به دنبال ميزباني مسابقات بسکتبال دانشجويان پسر در مرداد ماه جاري، اين ميزباني نيز به واحد سمنان واگذار شد که نشان از اعتماد معاونت ورزش دانشگاه به اين مجموعه دانشگاهي در ميزباني مسابقات دارد.

وي از هيأت کاراته استان سمنان هم به‌خاطر همکاري صميمانه در برگزاري مسابقات تشکر کرد و گفت: کادر هيأت کاراته استان در طول برگزاري مسابقات صميمانه همکاري داشتند و تلاش کردند تا ميزباني موفق براي ميهمانان گرامي دانشگاه در اين واپسين روزهاي سال باشيم.

در خاتمه مسابقات و زمان اهداي جوايز، کاپ اخلاق مسابقات نيز به تيم شايسته البرز اهدا شد.

زمان شروع مسابقات آفتاب طلوع کرده بود و زمان خاتمه مسابقات آفتاب غروب؛ ديگر خستگي باقي‌مانده بود و خاطرات رقابت و دوستي و همدلي.

گزارش: حسن رستم‌زاده


نسخه چاپي ارسال به دوستان