تاریخ 1394/12/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نشست علمي تخصصي مديريت جامع حوزه هاي آبخيز در سمنان برگزار شد

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

در چهارمين روز از هفته منابع طبيعي با عنوان' منابع طبيعي، آموزش و تحقيقات'، نشست علمي تخصصي مديريت جامع حوزه هاي آبخيز با حضور جمعي از مسئولان کشوري در سالن مديريت بحران استانداري سمنان برگزار شد.

اين نشست علمي تخصصي با مشارکت مرکز تحقيقات کشاورزي و منابع طبيعي استان سمنان، اداره کل منابع طبيعي استان، انجمن آمايش سرزمين ايران، بسيج مهندسين کشاورزي و منابع طبيعي استان سمنان، استانداري، اداره کل حفاظت محيط زيست، سازمان جهاد کشاورزي، سازمان مديريت و برنامه ريزي و با حضور اساتيد، پژوهشگران، مديران و کارشناسان در سالن مديريت بحران استانداري سمنان برگزار شد.

معاون آبخيزداري سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور در اين نشست گفت: در بحث برنامه ريزي و انجام فعاليت ها براي مديريت منابع طبيعي و منابع زيستي به معناي عام، بايد اساس مديريت برنامه ريزي حوزه آبخيز مبنا قرار گيرد.

پرويز گرشاسبي اظهار داشت: تخريب اراضي ملي و طبيعي، بحران آب و محيط زيست، بحران خاک، سيل، تداوم خشکسالي و ساير از جمله چالش و مشکلات مهم منابع طبيعي هستند.

وي با بيان اينکه مديريت فرابخشي را بايد در کشور تمرين و سپس اجرايي کنيم، تصريح کرد: اجراي کامل و دقيق طرح هاي حفاظتي در اراضي ملي با هدف حفظ و حراست از عرصه هاي ملي و طبيعي با همکاري مردم و دستگاه هاي کشور امکان پذير است.

معاون آبخيزداري سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور با اشاره به قرار گرفتن ايران در موقعيت جغرافيايي گرم و خشک که داراي اکوسيستم خشک و شکننده است، اظهار داشت: اين اکوسيستم وابسته به همين اندک آب رودخانه و سيلاب هاست و اگر اساس برنامه ريزي روي آن نگذاريم دچار مشکل خواهيم شد.

سرهنگ هراسانيان جانشين سپاه قائم آل محمد عج استان سمنان هم آب، کشاورزي و اقتصاد را محور استقلال کشور دانست و گفت: پايه هاي اقتصاد مقاومتي را بايد با مديريت و اصلاح روش ها محکم کنيم.

وي با اشاره به وجود نيروي متخصص و با تجربه و ظرفيت عظيم نيروي انساني در کشور گفت: بايد تلاش کنيم تا در همه عرصه ها موفق شويم و بتوانيم با مديريت جهادي و زمان با دنيا رقابت کنيم و عقب ماندگي هاي گذشته را جبران کنيم.معرفي دستاوردهاي طرح هاي کلان ملي مديريت جامع حوزه‏ هاي آبخيز، طرح بين المللي مناريد در برخي استان هاي کشور و نيز طرح بين المللي حبله رود، انتقال دانش و تجارب در خصوص مديريت جامع حوزه‏ هاي آبخيز در کشور و اطلاع رساني و زمينه سازي اجراي طرح هاي مزبور در سطح کشور از جمله مهم ترين اهداف اين نشست اعلام شد.

بهره گيري، بهينه سازي و بومي سازي تجارب پروژه هاي بين‏ المللي؛ فراهم کردن بستر مناسب براي افزايش مشارکت جوامع محلي در سطوح مختلف برنامه‏ ريزي، اجرا، پايش و ارزيابي طرح هاي آبخيزداري و بهره گيري از ظرفيت دانشگاه ها، انجمن‏هاي علمي مردم نهاد و پژوهشگران در راستاي تدوين گام‏ هاي نيل به مديريت جامع حوزه‏ هاي آبخيزدر سازمان جنگل‏ها و مراتع و آبخيزداري کشور از ديگر اهداف اين نشست عنوان شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان