تاریخ 1394/12/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت قاعده بازي درباره بحث موشکي را روشن کرده است

مدير کل سياسي و امنيت بين الملل وزارت خارجه گفت:برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت قاعده بازي در خصوص بحث هسته اي و حتي موشکي ايران را روشن کرده است.

به گزارش ايرنا حميد بعيدي نژاد در کانال تلگرامي خود نوشت: برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت قاعده بازي در خصوص بحث هسته اي و حتي موشکي ايران را روشن کرده است. در برجام اصلا به بحث موشکي ايران پرداخته هم نشده است و اين البته اتفاقي نبوده است.

وي ادامه داد:ايران هيچ گاه در زمان مذاکرات نپذيرفت که بحث موشکي بخشي از موضوعات مذاکره باشد چرا که عميقا اعتقاد داشت که بحث مربوط به توان دفاعي ايران از جمله بحث توسعه توان موشک هاي متعارف از چارچوب برجام خارج است و طرف هاي پنج بعلاوه يک نهايتا اين امر را پذيرفتند.

به گفته عضو تيم مذاکره کننده هسته اي کشورمان ،از جانب ديگر در قطعنامه 2231 شوراي امنيت در دو سطح به بحث موشک پرداخته شده است اول آنکه محدوديت ها عليه نقل و انتقال تجهيزات موشکي به ايران تا پايان يک دوره هشت ساله ادامه يابد و دوم آنکه شوراي امنيت به ايران توصيه نموده است که از توسعه موشک هاي بالستيکي که توانايي حمل سلاح هاي هسته اي را دارند خودداري نمايد.

بعيدي نژاد در ادامه مطلب خود آورده است:ما مي دانيم که افراط گرايان در کنگره آمريکا از آزمايشات موشکي ايران عصباني هستند و هر طور شده مي خواهند دولت آمريکا حتي شده برجام را بخاطر اين آزمايشات برهم بزند و يا تحريم هاي جديدي را عليه ايران وضع نمايد.اما تعهد و مسئوليت دولت آمريکا بعنوان عضو گروه پنج بعلاوه يک و عضو دائم شوراي امنيت حکم مي کند که به ابتدايي ترين اصول حقوق بين الملل و توافقات خود در تفاهم هسته اي و مفاد قطعنامه 2231 وفادار باشد و به اين قواعد بازي پايبند بماند.

مدير کل سياسي و امنيت بين الملل وزارت امور خارجه در بخش ديگر از يادداشت خود آورده است:اينجا البته حتي ايجاب مي کرد که آمريکا مانند موضع منطقي برخي ديگر از اعضاي شوراي امنيت مانند روسيه، پاسخ نمايندگان تندروي خود را مي داد که آزمايشات موشکي ايران چون براي افزايش توان دفاعي متعارف ايران است اصولا در چارچوب مفاد قطعنامه شوراي امنيت قرار نمي گيرد.

اما اگر دولت آمريکا بعلت فشار اين جريان ها مجبور به طرح موضوع در شوراي امنيت مي باشد، حداقل انتظار آن است که در بررسي موضوع در شوراي امنيت که دوشنبه صبح به وقت نيويورک انجام خواهد گرفت، آمريکا به چارچوب تصميم شوراي امنيت متعهد بماند.

بعيدي نژاد در بخش ديگر از مطلب خود آورده است:اگر شوراي امنيت در نگراني آمريکا سهيم شد، آن وقت اين موضوعي خواهد بود که ايران قطعا بعنوان يک مطالبه جدي از شوراي امنيت در نقض صريح مفاد قطعنامه 2231 بنحو مقتضي با شوراي امنيت وارد يک بحث جدي خواهد شد و آنرا پيگيري خواهد نمود. اما اگر ديگر اعضاي شوراي امنيت با نگراني آمريکا هم نظر نشدند، انتظار مي رود آمريکا به نظر جمع و تصميم شوراي امنيت احترام بگذارد. به گفته عضو تيم مذاکره کننده هسته اي هر گونه اقدام يکجانبه توسط آمريکا بي اعتمادي موجود ميان ايران و آمريکا را افزايشي قابل ملاحظه خواهد داد.آمريکا بايد به قاعده بازي که ترسيم شده است متعهد بماند و اين حداقل خواسته بحق ايران است. ايران بي شک رفتار دولت آمريکا را کاملا زير نظر دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان