تاریخ 1394/12/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
روحاني:همه مردم ايران وامدار خانواده معظم شهدا هستند
حرمين اهل بيت (ع) خط قرمز است

رييس جمهوري، روحيه خانواده شهدا و تلاش آنها در تربيت فرزنداني که شهادت را انتخاب کردند ستود و گفت: همه مردم ايران وامدار خانواده معظم شهدا هستند.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين روحاني در سومين کنگره ملي بزرگداشت روز شهيد در سالن ششصد نفري وزارت کشور خود افزود: "شهيدان ما راه دين، ايثار و فداکاري را به ما آموختند. به ما ياد دادند از کشور، اخلاق و دين مان حفاظت کنيم. در کنار رهبري و مسئولان باشيم، وحدت و يگانگي داشته باشيم و ايران ما در منطقه و جهان پرافتخار باشد. پيام و وصيت نامه شهدا اين است."

وي از آنچه که آن را رواج «تهمت و توهين» و ناشي از «تنگ نظري» در فضاي سياسي کنوني کشور خواند، به شدت انتقاد کرد و با يادآوري اين نکته که هدف انقلاب اسلامي، «ترويج اخلاق، وحدت ملي، برادري و اخلاق نيکو» بود، از همگان خواست «به فکر کشور و عظمت ملت باشند» و خدمات دولت را هم در اين زمينه ببينند.

دکتر روحاني گفت: "چرا اين همه تهمت و توهين مي کنيم و دروغ مي گوييم؟!، تا چه حد تنگ نظري؟!، گويي، برخي نمي توانند عظمت و رفاه ملت را ببينند!"

وي افزود: ببينيد درجامعه چه خبر است، چرا فضاي برادري و وحدت در جامعه به وجود نمي آوريم و به فکر خود و حزب و جناحمان هستيم.

روحاني اظهار داشت: چرا به فکر کشور و عظمت اين ملت نيستم و براي راحتي اين مردم تلاش نمي کنيم، دليل اين است که اين دولت در اين دوره توانسته کاري بزرگ را نه خودش بلکه توسط ملت انجام دهد و کنار مردم باشد.

وي ادامه داد: اين حزب و آن حزب، اين جناح و آن جناح پيروز شود همه برادرهاي ما هستند، هيچ تفاوتي ندارد، همه ما عضو يک ملت هستيم، بايد درس ايثار و فداکاري براي ملت را از خانواده هاي شهدا بياموزيم.

رييس جمهوري گفت: براي اخلاق، وحدت ملي، برادري و خلق نکو انقلاب شد وگرنه بنده بگويم انقلابي ام چه فايده اي دارد. انقلاب به معناي مطيع خداوند است. اين که مردم از دست و زبان ما در امان باشند.

رييس دولت يازدهم اظهار داشت: برخي مي خواهند لب باز کنند، عده اي مي ترسند که چه مي خواهد بگويد، نکند به من، طايفه يا خانواده ام و يا ديگران توهين کند.

وي ادامه داد: متاسفانه برخي از روزنامه ها، فحش نامه است. از همان ابتدا آدم با ترس و لرز روزنامه را باز مي کند که ببينيم کجاها به ما فحش داده و تهمت زده اند. آيا اين اسلام و جامعه اسلامي است؟

رييس جمهوري گفت: اسلام يعني قلب، تسليم خدا باشد و مردم از دست و زبان ما راحت در امنيت و سلامت باشند.

وي تصريح کرد: شهيدان ما راه دين، ايثار و فداکاري را به ما آموختند، به ما ياد دادند از کشور، اخلاق و دين مان حفاظت کنيم،در کنار رهبري و مسئولان باشيم، وحدت و يگانگي داشته باشيم و ايران ما در منطقه و جهان پرافتخار باشد. پيام و وصيت نامه شهدا اين است.

وي اضافه کرد: ما همه يک هدف واحد را دنبال مي کنيم و بايد به دنبال يک هدف واحد باشيم.

رييس قوه مجريه يادآور شد: شهدا به ما گفتند اگر در کنار شما مسلمان ديگري در خطر نابودي بود و حرم اهل بيت(ع) در خطر بود از آنها و حرم ائمه(ع) محفاظت کنيد. من بارها گفته ام حرم اهل بيت(ع) خط قرمز ما است. بحث عراق، سوريه و کشورهاي ديگر نيست. اگر تروريست ها بخواهند به حرم اهل بيت(ع) تجاوز کنند، ما تحمل نمي کنيم و مي ايستيم.

رييس جمهوري خطاب به خانواده شهدا افزود: جوانان شما نشان دادند از ايران، سرزمين اسلام و حرم اهل بيت(ع) هرکجا که باشد، دفاع مي کنند.

خانواده هاي شهدا در اين بخش از سخنان رييس جمهوري با صداي بلند تکبير گفتند که رييس جمهوري ادامه داد: ما به جوانان و ملت عزيزمان که هر کجا و در هر مقطعي براي دفاع از اسلام پا به رکاب هستند، افتخار مي کنيم. ما شوخي نمي کنيم، تعارف نداريم، تابع دين هستيم، از رهبري حمايت و از خاندان رسالت دفاع مي کنيم.

روحاني گفت: ما به دنبال وحدت و ساخت ايراني اسلامي هستيم. در برابر هر کسي که به اين مملکت و قدرت ملي ما خدمت کند سر فرود مي آوريم چه در سياست هاي خارجي باشند و چه در سياست اجتماعي.

روحاني گفت: همچنين در برابر کساني هم که در انتخابات آن صف هاي طولاني را براي عظمت اين ملت ايجاد کردند، سر فرود مي آوريم.

رييس جمهوري گفت: همه تلاش ما در اين دولت اين بود که در حد توان در برابر خانواده هاي عزيز ايثارگر شرمنده نباشيم. شرايط ما هم در سال نخست و هم در سال جاري سخت بود اما تاکيدمان اين بود که قانون مربوط به خانواده ايثارگران را که سال ها خاک مي خورد و بدون اجرا مانده بود، عملياتي کنيم که 80 درصد اين قانون اکنون اجرا شده و بقيه آن نيز عملياتي خواهد شد.

روحاني در ادامه افزود: هرچند که بدهي ما هيچ گاه به شما خانواده هاي ايثارگر تمام نمي شود و تا آخر عمر وام دار شما هستيم.

رييس جمهوري تاکيد کرد: ما در برابر شما وظيفه داريم و هرچه در توان داشته باشيم، نسبت به آن وظيفه کوتاهي نمي کنيم. همه بايد راه شهيدان را ادامه دهيم.

رييس جمهوري دربخش ديگر از سخنان خود بيان کردکه امروز روز بسيار بزرگ و عزيزي به نام 'روز شهيد ' است، شهيدي که درس ايثار و شهادت را از قرآن، اهل بيت و فرهنگ ايستادگي و مقاومت را از سرزمين خود آموخته است.

وي با بيان اينکه خانواده هاي ايثارگران کار بسيار عظيمي انجام داده اند اظهار داشت: هنگامي که به خانه ايثارگران مي روم بالاترين روحيه را مي گيرم چرا که آنها دنيايي از معنويت هستند، خم به ابرو نمي آورند، با افتخار سخن مي گويند و مي دانند چه راهي را انتخاب کرده اند، فرزندشان بهترين راه را برگزيده و جاودانه شده است.

روحاني با تاکيد بر اين نکته که جز ايثار راهي براي جاودانگي وجود ندارد، گفت: خداوند بالاترين جايگاه را به شهدا داده است، مقام شهيد و شهدا لحظه به لحظه تا قيامت ارتقا مي يابد.

رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصريح کرد: هيچ کاري را با ايثار، فداکاري و ايمان و جهاد در راه خدا نمي توان مقايسه کرد. شهيدان قدرت بزرگ کشور ما و سرمايه اجتماعي هستند.

روحاني با اشاره به تابلو فرش وصيت نامه شهيد عزت الله کرمعلي که توسط مادر شهيد به وي اهدا شد، گفت: بهترين هديه دوران رياست جمهوري را از دست اين مادر گرانقدر شهيد گرفته ام و آن را تقديم موزه شهدا مي کنم که به يادگار بماند و بازديد کنندگان از اين موزه بدانند که خانواده شهداي ما چه کساني هستند و چه روح بلندي دارند.

رييس جمهوري همچنين به ديدار از خانه جانبازي که دو دست، دو پا و يک چشم خود را از دست داده است اشاره کرد و گفت: اين جانباز عزيز به من گفت مي خواهم قول به من دهيد که به معلولين عادي کشور بيشتر کمک کنيد و سربزنيد چون بسياري، به ديدن ما مي آيند اما کودکي که دست و پاي معلول دارد زندگي سختي دارد، درخواست من اين است به آن ها رسيدگي کنيد.

رييس جمهور تاکيد کرد: پيام اين جانباز اين بود که من براي کشور، وطن، ملت و دين به جبهه رفته ام، ما بايد از آن ها درس زندگي بياموزيم.

در اين مراسم علاوه بر اهدا تابلو فرش وصيت نامه شهيد عزت الله کرمعلي توسط گل بانو سوري مادر شصت ساله اين شهيد به رييس جمهوري، از پنج اثر بنياد شهيد و امور ايثارگران نيز رونمايي شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان