تاریخ 1394/12/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
هاشمي‌رفسنجاني در همايش هم‌انديشي منتخبان اصلاح‌طلب و اعتدالگراي مجلس دهم:
رهبري صحت انتخابات را تاييد کردند

نشست هم‌انديشي برگزيدگان مرحله اول و نامزدهاي مرحله دوم انتخابات مجلس دهم،در راستاي گام دوم ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالگرايان برگزار شد. اين نشست با حضور آيت‌الله‌شمي رفسنجاني و محمدرضا عارف برگزار شد. همچنين در اين نشست چهره‌هاي اصلاح‌طلبي از جمله مصطفي کواکبيان، علي شکوري‌راد، الهه کولايي، قسيم عثماني، حسين مرعشي، حسين کمالي، حسن رسولي، حکيمي پور، محمدرضا تابش، مجيد فراهاني، تاجگردون، شجاعي، فاطمه راکعي، مهرعليزاده، علي صوفي، مير لوحي، ياسر‌هاشمي، وکيلي، الياس حضرتي و صالحي اميري، مرتضي بانک، مجيد انصاري، محمود واعظي و ... حضور داشتند.

آيت‌الله اکبر‌ هاشمي رفسنجاني در اين نشست، اظهار کرد:‌ خوشحالم که در جمع کساني هستم که اميد داريم تاريخ‌ساز انقلاب کشورمان شوند. ما تحولاتي پشت سر گذاشتيم که آخرين بخش آن از سال 84 شروع شد و به سال 92 ختم پيدا کرد. برخي از اين تحولات منفي بودند و وضع کشور، انقلاب و اسلام را به سمت بدي بردند. اما مردم گام خوبي برداشتند و اگر گام مردم برداشته نمي‌شد در اين انتخابات نتيجه خوبي بدست نمي‌آمد.

وي ادامه داد: گام دومي که برداشته شد شرايط اجتماعي در جامعه به ويژه در ميان سياستمداران و فرهيختگان کشور ايجاد کرد که اگر در ادامه آن جدي باشيم و صبر و استقامت به خرج دهيم مي‌توانيم جريان انحرافي که به نظام ضربه زد را اصلاح کنيم. همچنين به تناسب زمان مي‌توانيم شرايط نو و بسيارارزشمندي را در تاريخ انقلاب ايجاد کنيم. شرط اين موضوع جدي بودن ما است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ارتباط با اظهار نظر مقام معظم رهبري درباره‌ انتخابات تصريح کرد:‌ رهبري هم انتخابات را خوب توصيف کردند و نکات اصلي اين انتخابات را در آرامش و صحت آن دانستند. من هم قبول دارم در شرايطي که بيم آن مي‌رفت تا فتنه‌ بزرگتري را شاهد باشيم انتخابات خوبي برگزار کرديم. آمريکايي که به برگزاري انتخابات در آرامش معروف است چند شب پيش شاهد سخنراني آقاي ترامپ بود که با درگيري ايجاد شده سخنراني‌اش را نيمه تمام گذاشت. در انتخاباتي که ما برگزار کرده‌ايم آن چيزي که آمريکايي‌ها و صهيونيست‌ها مي‌خواستند اتفاق نيفتاد و اين اتفاق خوبي است.

وي با بيان اين‌که «انتخابات 7 اسفند نشان دهنده‌ ميزان رشد مردم درسياست بود» گفت: من از کساني که صبورانه توانستند خود را يکپارچه کنند و تصميمات درستي بگيرند تشکر مي‌کنم. عدم يکپارچگي و تصميمات هماهنگ نقطه ضعف رقيب بود که به آن‌ها ضربه زد. ما از حضور مردم و رشد سياسي آن‌ها فهميديم که ديگر مردم آمادگي حضور افکار حزبي و سر و کار داشتن با احزاب بزرگتر را دارند. مردم ما به ليست‌ها راي دادند. وقتي به پاي صندوق رفتند به 46 نفر از افراد يک يا دو ليست بايد راي مي‌دادند. اين آمادگي مردم و انفجار فضاي مجازي که تاثيرگذارتر از رسانه‌هاي اطلاع‌رساني تصويري و مکتوب ما شده است بسيار خوب بود. وي با اشاره به در پيش بودن دوره‌ دوم انتخابات مجلس خاطرنشان کرد:‌ دوره‌ ديگري در پيش داريم و بايد سعي کرد همين شيوه‌اي را که در مورد 7 اسفند داشتيم ادامه دهيم. مجلسي که تشکيل مي‌شود مجلسي با آراي يکنواخت نيست. بلکه تضارب آرا و اختلاف نظرها وجود خواهد داشت که بسيار مفيد است ما نمي‌خواهيم همه نظرهايي که از مجلس بيرون مي‌آيد مانند توليدات يک کارخانه‌ يک شکل به نظر بيايد. بلکه عقيده داريم اختلاف نظر هم بايد باشد. اما در نظر خواهيم گرفت که ملاک نظر اکثريت است. بايد تابع باشيم به نظر مي‌رسد مجلسي خواهيم داشت که توانايي همدلي با دولت را دارد.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام يادآور شد: زماني که رئيس‌جمهور بودم و يا رياست مجلس را بر عهده داشتم خودم هم فکر نمي‌کردم که مجلس بايد هر چه دولت مي‌گويد را قبول کند. بلکه نظرم آن بود که مجلس آزادانه بايد حرف بزند و راي خودش را بدهد. اين‌گونه است که مي‌توانيم مجلسي ارزشمند داشته باشيم. وي با اشاره به آياتي از قرآن تصريح کرد:‌ در آيه‌اي از قرآن آمده است که ما شما را امتي معتدل و ميانه‌رو مي‌خواهيم. راه را باز کرديم براي اين‌که شما بتوانيد به عنوان امتي وسط براي همه الگو باشيد. ما الگويي به نام پيغمبر (ص) داريم. خداوند از ما خواسته تا ايشان را الگوي خود قرار دهيم و خودمان الگوي مردم دنيا باشيم. بنده با تحقيقاتي که کردم به اين نتيجه رسيدم که منظور خداوند از امت وسط ملتي معتدل است. الان ما هم مي‌خواهيم مجلسي معتدل داشته باشيم تا در کنار دولتي معتدل بتواند کار واقعي براي مردمي هميشه در صحنه که کمبودها و سختي‌ها را تحمل کرده است انجام دهد. مردم ما آخرين امتحان‌شان را در همين انتخاباتي که گذشت دادند.وي با اشاره به شعار اعتدال فراگير اصلاح‌طلبان و اعتداليون انتخابات گفت: شعارهاي شما يعني اميد، آرامش و رونق اقتصادي شعاري بسيار خوب است. مفهوم اين شعار قرآني است. ما مي‌توانيم به آيه‌هاي 63 تا 76 سوره فرقان اشاره کنيم که خداوند بندگان خاص خودش را معرفي مي‌کند.

عبادالرحمن يکي از اين ويژگي‌هاست. خداوند رحمان است و بندگاني که عبادالرحمن هستند را قبول مي‌کند. اين صفت به طور متفرقه بارها در قرآن تصريح شده است. اين خط مشي‌اي است که خداوند براي انسان‌ها پذيرفته است. وي ادامه داد: در روي زمين آدم‌هاي تندرو و بدجنس وجود دارند و شيوه کارها يکنواخت نيست. آدم‌هايي با صفات قرآني اگر با چنين افرادي رو به رو شده‌اند بايد با مضمون سلام با آن‌ها برخورد کنند. به آن‌ها بگويند که اهل دعوا نيستيم بلکه منطق را قبول داريم. به جاي دعوا با صلح حرف مي‌زنيم. کلمه سلام و صلح مهمترين کلمه دين است. وقتي در بهشت و آخرت هم مي‌رويم همه چيزش بر پايه سلام است. حرف سلام معناي آرامش، مسالمت و رفتار دوستانه را در بر مي‌گيرد. از همه اين‌ها بالاتر خود خداوند هم به بندگانش سلام مي‌کند. همه اين صحبت‌ها نشان مي‌دهد که ما بايد به اعتدال برسيم و در همه امورمان معتدل زندگي کنيم و افراط و تفريط نداشته باشيم.

هاشمي‌رفسنجاني اميد و آرامشي که شعار اصلاح‌طلبان در انتخابات 7 اسفند بود را بر اساس آيه‌هاي قرآن دانست و گفت: دولت، دولت تدبير و اميد است. بخشي از شما مجموعه اصلاح‌طلبان بخش ديگرتان از طرفداران دولت و بخش مستقلان‌تان هم طرفدار دولت هستند. همه شما خواستار اميد و آرامش هستيد که اين خواست ملت هم هست. ملتي که شما را در اين راه همراهي کرده است.

وي با بيان اين‌که «رونق اقتصادي کمبود جامعه ماست» گفت:‌ بعضي‌ها فکر مي‌کنند با عسرت و رياضت زندگي کردن بهتر است، اين در حالي است که قرآن هم آن را قبول ندارد و مسلمانان را از عسرت کشيدن پرهيز مي‌دارد. بدانيد که هر سه شعار شما يعني اميد، آرامش و رونق اقتصادي سوال قرآني است. اميد صفت همه مردم بويژه مسلمانان است. اعتدال و آرامش هم صفت قرآني است. انفاق به معناي هزينه کردن است و دو بخش دارد؛ انفاق کردن در راه خدا و انفاق در راه زندگي خود شخص. جامعه بايد بداند که چگونه کسب درآمد و چگونه آن را خرج کند. اين کار مهم شما مجلسي‌ها خواهد بود که درآمدها را منطبق با آيه‌هاي خدا براي خرج کردن آماده کنيد. در آيه‌اي از قرآن آمده، آن‌هايي که مي‌خواهند پول خرج کنند چه در راه خدا و چه در راه زندگي خود نبايد اسراف و ابطار کنند که جفتش حرام است. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: يکي از ضربه‌هايي که در تاريخ خورديم از جريان‌هاي انحرافي تصوف است. به همين دليل است که کشورهاي اسلامي عقب افتاده شدند. کساني که مي‌خواهند در راه خدا باشند نه افراط مي‌کنند و نه ابطار مي‌کنند بلکه در راه اعتدال حرکت مي‌کنند. يکي از کارهاي مهمي که شما مجلسي‌ها بايد انجام دهيد برقراري اعتدال بين هزينه‌ها و درآمدهاست. در حد انسان‌هاي معتدل بايد زندگي کرد. پيغمبر اکرم(ص) هم همين‌طور زندگي کردند.

وي خطاب به نمايندگان آتي مجلس گفت: از مجموعه صفاتي که شما بايد داشته باشيد پرهيز از گناه در اخلاق فردي، خانوادگي و اجتماعي است. همچنين هميشه بايد صبور باشيد و در همه حالت دعاگو باشيد و اعتدال‌خواه باشيد. افراط و تفريط در همه اين صفات مشکل ايجاد مي‌کند. خداوند مي‌فرمايد کساني که اين صفات را دارند بالاترين مقام يعني غرفه را خواهند گرفت. اگر دچار اسراف شويد و يا صبر نکنيد که ديگر عبادالرحمن نيستيد. با وجود اينکه گوشه‌اي از صفات قرآني را بيان کردم فکر مي‌کنم شما وظايف مهم خود را در اين چند آيه متوجه شده‌ايد. مجموعه‌اي را تشکيل مي‌دهيد که ما را در دنيا و آخرت سربلند مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان