تاریخ 1394/12/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اواخر هفته جاري؛
سمناني‌ها با نوروزخواني و چوب‌بازي به پيشواز بهار مي‌روند

سرويس خبر:

سرپرست اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان سمنان گفت: مردم سمنان با اجراي آئين نوروزخواني به استقبال بهار مي‌روند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، آرزو گلكارافزود: آيين نوروز‌خواني از ساعت 10 صبح پنجشنبه بيست و هفتم اسفند‌ماه از ميدان تاريخي ارگ سمنان آغاز مي‌شود.

وي گفت: مسير نوروز خواني از ميدان ارگ به سمت بازار بالا، خيابان امام خميني، بازار پايين، تکيه پهنه و در پايان در خانه تاريخي تدين است.

گلكار از پخت و عرضه سمنوي ويژه سفره هفت‌سين در خانه تاريخي تدين خبر داد و افزود: برپايي آيين چوب‌بازي در روز شنبه بيست و نهم اسفند ماه از ديگر برنامه‌هاي استقبال از بهار در سمنان است.

سرپرست اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان سمنان گفت: آئين چوب‌بازي از ساعت 10 صبح روز شنبه در محل بازارچه صنايع دستي سمنان آغاز و در دروازه تاريخي ارگ، خانه تدين، خيابان امام و تکيه پهنه نيز اجرا مي‌شود.

وي با بيان اينکه در گذشته در اواسط اسفندماه، نوروز خوانان از گرگان و يا دامغان به روستاها مي‌رفتند، اضافه کرد: نوروزخوان در حالي که چوبي به دست داشته به همراه فردي موسوم به «پس‌خوان» و يا کيسه‌دار به در خانه اهالي رفته، با چوب خود به در خانه زده و داخل مي‌شد. اين افراد با خواندن اشعاري در وصف بهار، حضرت علي(ع) و صاحب‌خانه مژده و نويد سال نو و بهار را مي‌دادند. سرپرست اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان سمنان ادامه داد: صاحب‌خانه نيز هدايايي چون شکر، برنج، شيريني، پول و غيره به آنها مي‌داد. کيسه‌دار هدايا را دريافت کرده و درون کيسه‌اي که به همراه داشت مي‌ريخت.

گلکار افزود: نوروزخوانان غالباً پس از دريافت اين اقلام اين چنين صاحب خانه را دعا مي‌کردند: کربلائيش کنن، آمين / مکه‌اي‌اش کنن، آمين

همچنين اشعار نوروز خوان اين چنين آغاز مي‌شد: صد سلام و سي عليک صاحب‌خانه سلام عليک/ سلام من بگير عليک از جانب ملاکريم/ نوروز سلطان آمده گل در گلستان آمده/مژده دهيد به دوستان نوروز سلطان آمده...


نسخه چاپي ارسال به دوستان