تاریخ 1394/12/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سرمقاله
سالي که گذشت...
   نويسنده : روح اله ساعدي

در آخرين روزهاي سال، احساس خاصي به همه ما ايراني‌ها دست مي‌دهد که با همه شلوغي، اضطراب، دلمشغولي‌ها و دلواپسي‌هاي اکثرا بيهوده و خودساخته، شور و نشاط، حرکت و تحول خاص خود را نيز دارد. اين يک رسم قديمي‌و کهنه است که سال به روزهاي آخر مي‌رسد، شتاب زمان و سرعت گذر لحظه‌ها را سريع تر احساس مي‌کنيم. شتاب زمان و شتاب تحولات هر يک از ما را به ياد کارهاي انجام نداده و وعده‌هاي بر زمين مانده و روياهاي تعبير نشده مي‌اندازد و چه بسيار تکاليفي که براي خود در سالي که گذشت فرض کرده بوديم که با پايان سال ناچاريم به سال بعد موکول کنيم. اينکه سال 94 سال بدي بود يا سال خوبي؟ سال 95 چگونه خواهد بود؟ خوب يا بد؟ پاسخ به اين پرسش‌ها ساده نيست. اول اينکه سال گذشته و در حال اتمام به همه ما يکسان نگذشته است. برخي از شهروندان هم استاني دچار بيماري و درگير دوا و درمان شدند گروهي نيز با افزايش مشکلات اقتصادي دست و پنجه نرم کردند. تعدادي از شهروندان نيز با عوارض و مصايب اجتماعي مواجه شدند و... و وضع همان گرديده که اين روزها اصلا بوي عيد و نوروز احساسي نشود ! ضمن آن‌که بسياري از آنچه که در سال 95 رخ خواهد داد ريشه در سال 94 يا پيش از آن دارد. بنابراين ما نمي‌توانيم در سطح فردي به نتيجه مشخص در رابطه با سال 94 برسيم و هرکس پاسخ خود را دارد ولي شايد در سطح جامعه و کشور بتوان پاسخي قابل قبول داد.. حال در حالي که هنوز حزن و اندوه شهادت بي‌بي دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) جامعه را فرا گرفته اما زمزمه‌هاي رسيدن بهار و طليعه نوروز آرام آرام به گوش مي‌رسد و جامعه در حال پوست اندازي و جهش براي رسيدن به برخي قله‌هاي اوج و ترقي در سال آينده است. در عرصه تحولات سياسي، اقتصادي و اجتماعي جامعه بدون شک در سال 94 مهمترين رويداد سرانجام برجام و رسيدن به يک توافق بزرگ هسته‌اي ايران با دنيا بود که گام دوم برجام با برگزاري انتخابات پرشور هفتم اسفند ماه تکميل‌تر گرديد تا اين سال يکي از سال‌هاي موفق آميز باشد. سياست خارجي کشور در سال 94 منجر به رسيدن به يک توافق مهم و بزرگ و رفع تحريم‌ها گرديد تا از اين طريق تا حدودي ثبات در سياست‌هاي اقتصادي پديد آيد هر چند که در زمينه اقتصادي سال 94 باز هم نتوانست انتظارات آحاد مردم و شهروندان هم استاني را تامين کند اما مي‌توان گفت سال کهنه از نظر اقتصادي سال حرکت به جلو بود تا در سال 95 شاهد تثبيت وضعيت اقتصادي و بهبود شرايط معيشتي و رفاهي، کسب و کار و توليد به اميد خداوند متعال باشيم. در سالي که از سوي مقام معظم رهبري سال همدلي و همزباني دولت و ملت نامگذاري شده بود با برگزاري انتخابات بزرگ هفتم اسفند و پيام مهم اين انتخابات توفيقاتي در اين زمينه حاصل شد.

استان ما سمنان نيز در سال جاري روزهاي متفاوتي را پشت سر نهاد. از برگزاري انتخابات پرشور در استان گرفته تا برگزاري کنگره سرداران و سه هزار شهيد جاويد استان و اين اواخر برپايي همايش بزرگ سرمايه گذاري و تغيير استاندارد و برخي نمايندگان استان در مجلس دهم، روزهاي تاريخي را براي استان رقم زد که در فرصتي ديگر به طور اجمال به برخي از اين رويدادهاي مهم استاني در سال 94 اشاره خواهد شد. بدون شک در سال جار ي باز هم اين مردم بودند که احساس وظيفه و تکليف کردند و در صحنه‌ها حضور پررنگ و با صلابت خود را به منصه ظهور گذاشتند که اين وظيفه مسئولان و دولتمردان را در قبال خدمت بي‌منت و صادقانه به آنها را افزايش مي‌دهد. البته کارهاي نيمه تمام و زمين مانده ي فراوان براي سال 95 باقي مانده است که عدم توجه به هر يک از آنها سبب بروز برخي مشکلات و معضلات در آينده خواهد شد. بدون شک اولويت اول در سال 95 توسط دولت و حتي مجلس پيش روي بايد توجه به توسعه اقتصادي و بهبود وضع معيشتي جامعه باشد کما اينکه برخي از معضلات دايمي‌استان همچون کم آبي و خشکسالي، جمعيت کم و تعطيلي برخي از واحدهاي توليدي و... بايد به طور جدي مورد توجه قرار گيرند. سال 95 آخرين سال فعاليت دولت يازدهم است و همه نگاه‌ها معطوف به اين خدمات و فعاليت‌هاي دولت مي‌شود و سالي سرنوشت ساز براي فراهم کردن زمينه مناسب و مساعد براي انتخابات سال 96 (رياست جمهوري – شوراي شهر و روستا) است که تمام خدمات دولت و مديريت شهري توسط آحاد مردم رصد مي‌شود. در مجموع سال 94 سالي آميخته از نقاط مثبت و منفي بود که اميد را همچنان حفظ کرد و اين اميد بدون شک منجر به تقويت تدبير و عقل خواهد شد. سال 95 را مي‌توان مثبت‌تر و اميدوارانه‌تر نيز ارزيابي کرد ولي ميزان بهبود آن متاثر از خواست، اراده و فهم درست ما از شرايط و اولويت‌هاي جامعه است.

به هر حال نوروز باز هم از راه مي‌رسد و ما همچنان به گرد خود بيش و پيش نيرنگ، نامردي و نابخردي بايد حذف کنيم و بهاري تازه را با توشه راهي مناسب آغاز نماييم. نوروز سال 95 که روزهاي آغازين آن با ايام ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) مصادف است بايد، نوروز شادي و خوبي‌ها باشد. نوروز است و دست‌هاي ما همچنان براي خوب‌ها خالي است که بايد پرگردد و براي بدها ناتوان شود. اميدهاي ما براي نوروز سال جديد بايد شعله‌ور شود چرا که در نوروز همه چيز هست! آب، چمن، سبزه و سفره‌اي که پهنش مي‌کنيم و به گردش مي‌نشينيم تا گواهي باشد بر چرخشي که شايد بتوان چرخش و تغييري در زندگي مان باشد. با تبريک پيشاپيش نوروز ملي و باستاني و آغاز سال 95 اميد است پس از پايان تعطيلات و آغاز دوباره کار، شاهد رويش جوانه‌هاي اميد و تغيير قلب‌ها و دل‌ها به بهترين حال‌ها باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان