تاریخ 1394/12/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دبير کل حزب مردم‌سالاري در دانشگاه صنعتي شريف:
شعار ما اميد، آرامش و رونق اقتصادي است

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با بيان اينکه شعار اصلاح‌طلبان در انتخابات، اميد، آرامش و رونق اقتصادي است گفت: «اما اين بدين معنا نيست که براي ساير حوزه‌ها برنامه نداشته باشيم چرا که همه مسايل به نوعي در هم تنيده است.»

به گزارش پايگاه خبري فريادگر، دکتر مصطفي کواکبيان روز يکشنبه در حضور دانشجويان دانشگاه شريف سخنان خود را با اشاره به اهميت انتخابات هفتم اسفند آغاز کرد و گفت: شايد اولين انتخاباتي است که روساي هر سه قوه خودشان در انتخابات خبرگان و مجلس کانديدا هستند. انتخابات مهمي‌پيش روي مردم است. مشارکت عمومي ‌اولاً اقتدار ملت ايران را به جهانيان نشان مي‌دهد، ضريب امنيت ملي و همبستگي کشور را به جهانيان معرفي مي‌کند. ضمناً اولين انتخابات دولت دهم است که بيانگر ميزان وفاداري متصديان انتخابات و ميزان وفاداري حاکميت به قانون است و اولين انتخابات بعد از مذاکرات با شش قدرت جهان يعني برجام است. من مطمئن هستم که مردم به‌خوبي موقعيت را درک مي‌کنند و به‌پاي صندوق‌هاي رأي مي‌آيند.

وي ادامه داد: بنده به ‌عنوان دبير کل حزب مردم‌سالاري هيچ‌وقت انتخابات را تحريم نکرده‌ام و در انتخابات مجلس نهم هم يک ليست تهيه کردم و تلاش خودم را انجام دادم. امروزه خوشبختانه همه احزاب به اين نتيجه رسيده‌اند که مشارکت حداکثري اساس کار است و مشارکت مردم در نتيجه انتخابات تعيين‌کننده است.

وي در ادامه با اشاره به ليست اصلاح‌طلبان و حاميان دولت گفت: مشکلاتي در مسير تهيه ليست به وجود آمد و خيلي از چهره‌هاي شاخص رد صلاحيت شدند اما به‌هرحال ما براي 220 کرسي از 290 کرسي مجلس کانديدا خواهيم داشت. در تهران ليست ما را شاهد هستيد و در ساير شهرستان‌ها هم از هرکسي که اصلاح‌طلب باشد يا حامي‌دولت، حمايت مي‌کنيم.

کانديداي مجلس دهم شوراي اسلامي‌با اشاره به رعايت اخلاق در انتخابات گفت: اميدوارم منشور اخلاقي انتخابات را همه کانديداها و احزاب رعايت کنند و از همه جوانب سياسي و اقتصادي و انتخاباتي رعايت شود. من معتقدم در عرصه انتخابات گاهي بداخلاقي‌هايي ديده مي‌شود حتي صداوسيما گاهي يک‌جانبه‌گرايي مي‌کند. برخي نيروهاي خودسر باوجود موافقت هيئت‌امناي مساجد، سخنراني‌هاي ما را لغو مي‌کنند و گاز اشک‌آور براي ما رها مي‌کنند. اما بنده بااين‌حال خوشحالم و اعتقاد دارم بايد در انتخابات شرکت کنم. من بارها گفته‌ام اگر 60 درصد مردم حضورداشته باشند ما رأي مي‌آوريم. درحالي‌که هنوز در سطح شهر هيچ تبليغاتي از ائتلاف اصلاح‌طلب‌ها نمي‌بينيم.

وي گفت: همين‌که مي‌گويند ليست اصلاح‌طلبان و حاميان دولت مورد حمايت BBC است يک بداخلاقي انتخاباتي است. هيچ قدرت خارجي حق و جرات دخالت را ندارد. اين ملت آن‌قدر مقتدر و بزرگ است که خودش تصميم مي‌گيرد. منتها برخي کم مي‌آورند و از الفاظي مانند اصحاب فتنه و موردحمايت BBC و...استفاده مي‌کنند. بعد از اين همه فيلترينگ شوراي نگهبان بازهم مي‌گويند موردحمايت BBC است. مردم تعيين مي‌کنند و بايد آن‌ها تشخيص دهند.

کواکبيان ديدگاه خود را در رابطه باقدرت با اشاره به فرمايش حضرت علي (ع) به اشعث که«حاکميت امانتي است در نزد شما» اينگونه بيان کرد: نگاه من به قدرت نگاه امانت‌داري است. به دوستاني که رد صلاحيت شده‌اند گفتم خوشا به حال شما که بار امانت از دوش شما برداشته شد.

دبير کل حزب مردم‌سالاري با اشاره به تکليف بودن انتخابات گفت: من در مجلس هفتم رد صلاحيت شدم و در مجلس هشتم تائيد شدم. برايم هيچ فرقي نکرد و اين دوره هم اگر رد صلاحيت مي‌شدم اين فعاليت‌ها را انجام مي‌دادم کما اينکه در انتخابات رياست جمهوري هم عليرغم عدم احراز صلاحيت در تلويزيون برنامه داشتم. اگر رأي هم نياورم اين راه را ادامه مي‌دهم چراکه انتخابات يک تکليف است.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اهميت دانشگاه و دانشجويان در سياست و انتخابات گفت: امام راحل در مجلس دوم فرمودند: توطئه‌اي بزرگ‌تر از قبل در حال شکل‌گيري است. الان شايعه کردند که سياست تنها حق مجتهدين است و دانشجوها نبايد دخالت کنند. به اعتقاد من دانشجوها مرجع فکر مردم و حداقل خانواده خود هستند. تشکل‌هاي دانشجويي بايد ليست انتخاباتي داشته باشند. دانشجوها بايد در ارتقاي سطح فکري مردم از انتخابات کمک کنند. نماينده‌هاي اصلح را معرفي کنند. نيروهاي شجاع، دلسوز، وارسته را بشناسند. کساني را که به رانت و قدرت وابسته هستند بشناسند.

وي با اشاره به توصيه امام(ره) به انتخاب نمايندگاني مانند مدرس گفت: ما بايد تشخيص دهيم چه کساني براي خودشان جيب دوخته‌اند و چه کساني پيگير مطالبات مردم هستند. من در مجلس بودم و در آنجا کساني بودند که به‌ظاهر عاشقان حرم و کبوتران حرم بودند اما براي مطالبات مردم هيچ انگيزه‌اي نداشتند. بعضاً ديده مي‌شد رأي شان در جريان مرتضوي و کردان و... خريده مي‌شد.

اين نماينده مجلس هشتم در ادامه با اشاره به اهميت وابسته نبودن نمايندگان گفت: نمايندگاني که پاک دست نباشند نمي‌توانند در مقابل اختلاس‌هاي ميلياردي موضع بگيرند چراکه مي‌ترسند دست خودشان هم رو شود. نماينده بايد استقلال هويت داشته باشد.

در ادامه دکتر کواکبيان در پاسخ به سؤال يکي از دانشجويان مبني بر شفافيت نمايندگان مجلس در ميزان درآمد و دارايي‌هاي آن‌ها گفت: بنده يکي از منتقدان مجلس فعلي هستم که چرا لايحه شفاف‌سازي که دولت به مجلس برد را هر بار به بهانه‌اي عقب انداختند و تصويب نکردند.

در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر تغيير حوزه انتخاباتي از سمنان به تهران گفت: انتخابات در شهرستان‌ها خيلي سخت است و هر روستا و بخش و منطقه از شهر يک خواسته دارند. به من در يک دوره گفتند رقيب شما 900 مراسم ختم رفته است! بعضي از افراد سطح نمايندگي مجلس را تنزل داده‌اند و ما مي‌خواستيم در سطح ملي تأثيرگذار باشيم و دوستان اصلاح‌طلب گفتند که در تهران نامزد شوم.

وي در پاسخ به سؤالي مبني بر حمايت BBC از ليست اصلاح‌طلب‌ها و حاميان دولت گفت: من در عرايضم گفتم که ما هيچ نيازي به حمايت BBC نداريم. معمولاً کساني وابسته به خارج مي‌شوند که جايگاه مردمي ‌نداشته باشند. تکيه گاه ما مردم هستند. آن‌هايي که از مردم بريده‌اند نياز به تکيه به خارج دارند. آن‌هايي نياز دارند که مافياي پيچيده وابسته به قدرت در بين آن‌ها وجود دارد. در ليست ما 16 ايثارگر هست. چرا نمي‌پرسيد که حداد عادل چگونه به‌آساني با جبهه پايداري ائتلاف کرده است؟ همان‌هايي که برخلاف ملت در مجلس اقدام مي‌کنند. جبهه پايداري تفکرات شهيد بهشتي را قبول ندارد. ما خوشحاليم که با اين گروه ائتلاف نکرديم. شما چرا ناراحت هستيد؟ بگذاريد مردم تصميم بگيرند.

وي در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر خروج اصلاح‌طلب‌ها و پناهنده شدن برخي از آن‌ها به کشورهاي خارجي گفت: اقدامات شخصي ربطي به گرايش‌هاي حزبي ندارد. همين خبرگزاري فارس مگر سه نفر از خبرنگارانش به پاريس نرفتند؟ خبرگزاري‌اي که وابسته به يکي از نهادهاي حاکميتي است. حالا يک نفر به آمريکا رفته و پناهنده شده همه اصلاح‌طلب‌ها مشکل‌دارند؟ شما اگر اين مسائل را پيش نمي‌کشيديد چه چيزي براي گفتن داشتيد؟

وي در پاسخ به سؤالي مبني بر اولويت‌هاي برنامه‌هاي مجلس آينده پاسخ داد: شعار ما اميد، آرامش و رونق اقتصادي است. اما به اين معني نيست که ما ديگر با مسائل اجتماعي يا سياسي‌کاري نداشته باشيم. کما اينکه برخي مسائل اقتصادي هم‌ريشه در مسائل سياسي يا اجتماعي دارند. توسعه به معناي واقعي با تمام شاخصه‌هاي آن امکان‌پذير است و ما مسلماً همه جوانب را در نظر مي‌گيريم. آزادي مطبوعات، رسانه‌ها و احزاب عنوان سياسي دارند اما مربوط به مسائل اجتماعي هم مي‌شوند. برخي عوامل ريشه در هم دوانيده‌اند.

اين استاد دانشگاه علامه ادامه داد: مثلاً موضوع مهمي‌چون امر به ‌معروف و نهي از منکر امروزه منحصر به دو تار موي يک دختر يا آستين‌ کوتاه يک پسر شده است. امر به معروف و نهي از منکر يعني اينکه ضعيف‌ترين شخص جامعه بتواند در مقابل قويترين بايستد و حقش را مطالبه کند. آيا رانت‌خواري امر به ‌معروف نمي‌خواهد؟ امربه‌معروف و نهي از منکر بايد در سطح کلي اجرا شود نه مختص گروه‌هاي خاصي شود.

کواکبيان در پاسخ به سؤالي مبني بر دايره اصلاحات چه اندازه است؟ گفت: ما براي اصلاحات چند خصوصيت قائل هستيم. ما معتقد هستيم اصلاحات مال مردم است و بايد مطالبات مردم را پيگيري کند. اصلاحات يک پروسه است، يک‌شبه انجام نمي‌شود بلکه زمان‌بر هست. در همه‌جا شاهد اصلاحات هستيم. ما با اين تعريف توصيه مي‌کنيم اصولگرايان هم اصلاح‌طلب شوند. نه اينکه وارد جبهه اصلاحات شوند بلکه تفکر خود را اصلاح کنند. چراکه هرچه که ثابت بماند مي‌گندد و درجا مي‌زند. البته اصلاح‌طلب‌هاي واقعي هم پايبند به اصول هستند. همان‌طور که ما اصلاحات در هستيم، هيچ‌وقت اصلاحات بر نبوديم. يعني در پي براندازي نظام نيستيم. اتفاقاً ما چون نظام را دوست داريم در پي اصلاح‌ نابساماني‌هاي آن هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان