تاریخ 1394/12/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
بيماران کليوي شاهرود نيازمند پيوند نگاه خيران هستند

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مسئول انجمن بيماران کليوي شهرستان در بازديد جمعي از مسئولين از مرکز بيمارياي خاص بيمارستان خاتم شاهرود، با بيان اينکه اين انجمن سال 80 تأسيس شده است، خاطر نشان کرد: در اين انجمن کمک هاي مالي، دارويي، مشاوره هاي تغذيه و روانشناسي به اعضا ارائه مي شود.

ناهيد طوفان، گفت: با تأسيس مرکز بيماري هاي خاص دانشگاه آزاد، مي توانيم ارتباط اهدا کنندگان را با بيماران بيشتر کرده و احتمال پيوند کليه را افزايش دهيم.

وي تعداد بيماران عضو اين انجمن را حدود 150 نفر اعلام کرد و افزود: هر ازگاهي تعدادي از بيماران به دليل پيوند کليه از انجمن جدا شده و تعدادي نيز به جمع بيماران نيازمند دياليز مي پيوندند.

اين پزشک با بيان اينکه يکي از دلايل نارسايي کليه مشکلات ژنتيکي است، تأکيد کرد: بي توجهي به بسياري از بيماري هاي شايع همچون عفونت ادراري مي تواند در ابتلا به آن نقش داشته باشد اما فشار خون و ديابت مهم ترين علت نارسايي کليوي در سنين بالاتر است.

طوفان حضور طولاني مدت بيماران براي دياليز را يکي از مهم ترين مشکلات آنان دانست و يادآور شد: اين افراد بايد سه روز در هفته و هر بار سه ساعت ، وقت خود را به دياليز اختصاص دهند.

وي اضافه کرد: تعدادي از اين افراد بازنشسته هستند اما بسياري از آنان را جواناني تشکيل مي دهند که به دليل حضور طولاني مدت در بيمارستان شانس داشتن کار دائمي را از دست مي دهند و بنابراين نمي توانند بسياري از هزينه هاي خود را پرداخت کنند.

مسئول انجمن بيماران کليوي شهرستان شاهرود با اشاره به تعداد زياد خيران ابراز داشت: چندين گروه مختلف در شهرستان بيماران کليوي را تحت پوشش خود قرار داده و کميته امداد امام خميني (ره) نيز در اين زمينه بسيار کمک مي کند اما همچنان منتظر ياري بيشتر همشهريان خير خود هستيم.

طوفان ضمن تأکيد بر اينکه افراد زيادي در شاهرود متقاضي اهداي کليه هستند، خاطر نشان کرد: به دليل هزينه‌هاي زياد خريد کليه برخي از بيماران به شهرهاي ديگر رفته و در نوبت دريافت از بيماران مرگ مغزي قرار مي‌گيرند.

وي هزينه رفت و آمد و اسکان بيماراني که از اطراف شهر براي درمان مراجعه مي کنند را يکي ديگر از مشکلات آن ها عنوان و تأکيد کرد: مردم مومن و معتقد شاهرودي ميتوانند از راه هايي چون نذورات و وقف، دست بدست هم داده کمک کنند برخي از مشکلات همنوعان خود را برطرف کنند.

همچنين رئيس بيمارستان خاتم الانبياء شاهرود نيز در خلال بازديد از اين مرکز درماني گفت: مرکز بيماري‌هاي خاص اين بيمارستان با زيربناي يک هزار و200 متر مربع ساخته شده و براي تجهيز آن 15 ميليارد ريال هزينه شده است.

حسين هراتي پور اضافه کرد: اين مرکز شامل بخش هاي دياليز، شيمي درماني، تالاسمي و اختلالات انعقادي بوده و در حال حاضر بخش همودياليز آن شروع به فعاليت کرده است.

وي با بيان اينکه خدمات دهي در اين مرکز تعرفه جداگانه نسبت به مراکز ديگر ندارد، ابراز داشت: اين بيمارستان آمادگي دارد تسهيلاتي براي بيماران خاص چون سرويس حمل و نقل قائل شود تا بتوانند کارهاي خود را با خيالي آسوده تر انجام دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان