تاریخ 1390/10/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در آستانه چهلمين سالگرد ارتحال فيلسوف محقق مرحوم علامه حائري مازندراني (سمناني) منتشر گرديد
نيش هاي زهرآگين وهابيت

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان
در چهلمين سالگرد ارتحال فيلسوف محقق و اصولي مدفق، فقيه مبرز، نقاد تيزهوش و تواناي فلسفه علامه متبحر فقيه اهل بيت آيت ا.... شيخ محمد صالح حائري علامه مازندراني (سمناني)، کتاب نيش هاي زهرآگين تاليف اين عالم جليل القدر به اهتمام آرزو بخشي توسط چاپخانه راه نيکان به چاپ رسيده است. مرحوم عالي مقام محمد صالح حائري (علامه سمناني) در 28 رجب سال 1298 (ه. ق) در شهر مقدس کربلاي معلا ديده به جهان گشود.
جد ايشان مرحوم آيت اله آقا شيخ معين الدين قاسمي معروف به علامه مازندراني از فقيهان معروف عصر خود و از دست پروردگان علامه مجلسي بوده است. پدر بزرگوارش، آيت اله حاج ميرزا فضل اله علامه حائري از فقيهان عصر خويش است و مادر مکرمه اش دختر شادروان آيت اله حاج محمد يوسف استرآبادي و از زنان پاکدامن و نمونه عصر خويش بوده است. محمد صالح، از همان آغاز کودکي به فراگيري دانش رغبت فراوان داشت و پس از تکميل ادبيات، سطوح، فقه و اصول نزد پدر و برادر فاضلش مرحوم آيت اله شيخ علي علامه به نجف اشرف مسافرت و 12 سال تمام در حوزه درسي اساتيد بزرگي مشغول بود. او پس از اين آموزش ها، به تاليف رساله غساله پرداخت و پس از 12 سال بهره وري از معارف استاداني برجسته، به علت ابتلا به درد شديد چشم، در سال 1324 ه. ق براي درمان آن از نجف، عازم ايران گرديد و به بابل زادگاه نياکانش رفت. حضور علامه سمناني در بابل همزمان بود با دوران تسلط بيگانگان، از جمله انگليس که با روشنگري ايشان در آن مقطع همراه بود و با سخنراني هاي آتشين خود، زمينه دستگيري و تبعيد ايشان به سمنان مهيا گرديد. بدين ترتيب وي به سمنان، گام نهاد و ناگزير در آن ديار ماندگار شد و همه وقتش در سمنان به مطالعه، تحقيق و تتبع گذشت. نتيجه اين کار، آثار فراواني است که همه حاکي از ژرف نگري، احساس تعهد و مسووليت،  عمق دانش و فکر عالي اوست. شمار آثار علامه سمناني اعم از کتاب و رساله به سيصد مجلد تحت عناوين فقه، اصول فقه، تفسير، کلام، منطق، فلسفه، دعا و ادبيات مندرج است.
سرانجام اين شخصيت والا، پس از يک سده پژوهش، تاليف، تدريس، عبادت و پارسايي در 21 دي ماه 1350 شمسي در سن 93 سالگي به لقا» ا... پيوست و پيکر ايشان پس از طواف حرم مطهر امام علي بن موسي الرضا (ع)، در جوار آستان ملکوتي آن امام همام رخ در نقاب خاک کشيد.
مرحوم علامه حائري در اين کتاب که در نوبه خود کم نظير است، غايت تتبع و تحقيق و تدفيق را انجام داده، علماي وهابي را از مقام دفاع و حمايت مسلک وهابيت پايين آورده، الحق بدون مبالغه، مهلک ترين ضربات را بر اين مسلک استعماري وارد ساخته است. مطالعه کتاب حاضر از حيث اثبات عقائد اماميه و نفي وهابيت، مهمترين مباحث پرفايده اي است که با توجه کامل، ابتکار نبوغآميز مستند به ادله عقلي و نقلي، تسلط و تطلع علامه را بر اهم آثار وهابي روشن مي نمايد.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان