تاریخ 1390/10/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
چگونه با نوجوان همدلي کنيم؟

کساني که فرزند نوجواني در خانه دارند، مي دانند که سرکشي ها و طغيانگري آن ها چه فضاي متشنج و آزار دهنده اي را در خانواده به وجود مي آورد. نکته مهم در اين ميان اين است که وقتي نوجوانان با نخستين سرکشي ها و داد و فريادها آموختند که مخالفت خود را با خانواده با سر و صدا اعلام کنند و به قول معروف ترسشان از پدر و مادر و بزرگترهايشان بريزد، ممکن است که در ادامه مسير راهشان را اشتباه بروند و به نقطه اي خوب و مناسبي نرسند.  
در چنين شرايطي چه بايد کرد؟  
پيش از هر کاري بايد، پدر و مادر آگاهي هاي خود را درباره شرايط، ويژگي ها و اقتضاهاي دوران پيچيده و دشوار نوجواني افزايش دهند. داشتن اين آگاهي ها پيش زمينه ضروري براي درک درست مسائل و تحليل صحيح شرايط و در نتيجه اقدام و رفتار مناسب، به جا و درست است. 
-  گام بعدي، همدلي واقعي با نوجوان است. دوران نوجواني و احتمالا برخي احساسات پيچيده اي که شما را دچار برخي فشارهاي روحي، احساس تنهايي عميق و يا سردرگمي مي کرده است را به ياد بياوريد. در آن شرايط دوست داشتيد چه اتفاقي برايتان بيفتد و يا انتظاري که از اطرافيان خود داشتيد، چه بود؟ چه قدر مي توانستيد و قادر بوديد که مسائل خودتان را مديريت کنيد؟ به راستي پاسخ شما به اين سوالات چيست؟  
اگر منصفانه مسائل را بررسي کنيد و صادقانه با اين پرسش ها رو به رو شويد، مي توانيد برخي برخوردهاي درست را در رويارويي با نوجوان تان نيز بشناسيد و به کار ببريد. به راستي آدمي حتي هنگامي که در دشوارترين شرايط زندگي به سر مي برد به شدت نيازمند درک شدن و فهميده شدن است و چه بسا احساس درک شدن، خود، مرهمي آرام بخش بر دردها و مشکلاتش باشد. نوجواني نيز مملو از تغييرات و پيچيدگي هايي است که اگر درک نشود علاوه بر آن که نوجوان را دچار حس دردناک تنهايي مي کند، ممکن است همان گونه که گفته شد راه رشد شخصيتي و پايه گذاري زندگي آينده نوجوان را منحرف سازد.
ديگر چه بايد کرد؟  
-  با تفاسير منفي پياپي از رفتارهاي نوجوان او را تبديل به بزرگ ترين مشکل زندگي تان نکنيد و گمان نکنيد که او به دليل نشان دادن برخي رفتارهاي نامتعارف نسبت به رفتارهاي گذشته اش از راه به در و منحرف شده است. تفسيرتان بايد منطقي و مبتني بر واقعيت هاي دوره نوجواني باشد. يادتان باشد معاني که از رفتارهاي او براي خود مي سازيد، تعيين کننده رفتار شماست.  
 شکيبا باشيد
  لازمه برخورد صحيح با فرزندان شکيبايي است. در برابر او از کوره در نرويد. اگر قرار باشد او به دليل شرايط روحي و جسمي ويژه اي که در آن قرار دارد، بي تاب و سرکش و عصبي باشد و شما نيز اين رفتارها را برنتابيد، بايد شاهد جنگ قدرت در خانواده باشيد و هر روز خود را با جنجال و سر و صدا سپري کنيد.  
با او ارتباط برقرار کنيد
براي انجام اين کار بسيار مهم است که زيربناي ديگر امور شما در برخورد با اوست، با شکيبايي و حوصله اوقاتي را به او اختصاص دهيد و به گفت و گو با او بنشينيد و از نتايج شگفت انگيز اين برخورد بهره مند شويد. گفت و گوي دوستانه موجب اعتماد او به شما خواهد شد و به او اجازه مي دهد که حرف هايش را با شما در ميان بگذارد. ناگفته پيداست که ورود به دنياي پر رمز و راز او و آگاهي يافتن از مسائلش و شنيدن حرف هاي ناگفته و پنهانش چه قدر شرايط را به سود شما عوض خواهد کرد و پيش خواهد برد. 
  نگراني و غر زدن و امر و نهي زياد در اين دوره راه حل مناسبي نيست و جز ايجاد فاصله ميان شما و او نتيجه اي دربرنخواهد داشت. فاصله اي که بي گمان به سودتان نيست و روزي شما را پشيمان خواهد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان