تاریخ 1390/10/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اتاق بازرگاني ايران اعلام کرد:
احتياط هاي لازم براي تجارت با چين

اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران با توجه به حجم بالاي روابط تجاري ميان دو کشور ايران و چين و افزايش روز افزون اختلافات تجاري ميان فعالان اقتصادي دو کشور به علل مختلف، مواردي را به منظور رعايت احتياط هاي لازم از سوي تجار ايراني اعلام کرد.به گزارش ايسنا هشدارهاي اتاق بازرگاني شامل موارد زير مي شود: 
1) به تازگي تفاهم نامه تسهيل رويه هاي حل اختلافات تجاري بنگاه هاي اقتصادي ميان بخش هاي حقوقي اتاق هاي بازرگاني دو کشور به امضا رسيده است و بخش هاي حقوقي اتاق ايران و شوراي توسعه تجارت خارجي چين، مي توانند به شکايات تجار رسيدگي کنند.
 2) پيش از ايجاد ارتباط تجاري با شرکت چيني از ميزان اعتبار و سابقه فعاليت آن ها اطمينان حاصل کنيد. در اين زمينه لازم است شرکاي چيني خود را با مشورت با اتاق ايران و شوراي توسعه تجارت خارجي چين انتخاب کنيد.
3) در صورت کسب اطمينان از اعتبار شرکت، به طور حتم در هر زمينه، قرارداد تجاري منعقد کرده و مشورت هاي لازم را با بخش حقوقي اتاق ايران و يا مرکز داوري اين اتاق، انجام دهيد. 
4) در قراردادهاي تجاري خود، بند داوري اتاق ايران را بگنجانيد که از اين قرار است:  «کليه اختلافات و دعاوي ناشي از اين قرارداد و يا راجع به آن از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسير يا اجراي آن به مرکز داوري اتاق ايران ارجاع مي شود که مطابق با قانون اساسنامه و آئين داوري آن مرکز با راي يک يا سه نفر داور به صورت قطعي و لازم الاجرا» حل و فصل شود. داور(ان) علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاري ذيربط را نيز مراعات خواهد (خواهند) کرد. شرط داوري حاضر، موافقتنامه اي مستقل از قرارداد اصلي تلقي ميشود و در هر حال لازم الاجراست.» 
5) تا حد امکان از روش پرداخت T/T (واريز بخشي از مبلغ معامله پيش از دريافت کالا) پرهيز کرده و تلاش کنيد از طريق بانکي و با گشايش اعتبار از طريق اعتبارات اسنادي معامله کنيد. گفتني است هم اکنون امکان گشايش اعتبار اسنادي ميان عمده بانک هاي خصوصي و دولتي ايراني و برخي از بانک هاي چيني وجود دارد.
6) براي اطلاعات بيشتر در خصوص فهرست نمايشگاه هاي معتبر، انجمن ها و اتحاديه ها و اتاق هاي بازرگاني چيني، پايگاه هاي معتبر مجازي اطلاع رساني تجاري و روش هاي اعتبار سنجي شرکت ها، رويه هاي حل اختلافات تجاري و مراجع حل اختلافات به پايگاه اطلاع رساني وابسته بازرگاني جمهوري اسلامي ايران در چين به نشاني ir.ircoach.www  مراجعه کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان