تاریخ 1390/10/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
با آغاز اجراي دومين سوگواره آئين هاي حسيني ;
استان سمنان به پيشواز اربعين حسيني مي رود

سمنان- روزنامه پيام استان سمنان
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: با اجراي مراسم تعزيه از هفدهم صفر مصادف با چهارشنبه هفته جاري در شاهرود، برگزاري دومين سوگواره آيين هاي حسيني در استان سمنان آغاز مي شود.
به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، "حميد يزداني"با اشاره به اينکه اين سوگواره با اجراي تعزيه در نقاط مختلف استان برگزار مي شود، افزود: بيست و يکم تا بيست و سوم دي ماه از ساعت 19 تا 30:21  مراسم تعزيه در تکيه اعظم شهر کلاته خيج اجرا مي شود.
وي با اشاره به برگزاري مراسم تعزيه در بيست و دوم دي ماه ساعت 14 در تکيه پهنه سمنان، گفت: در اين روز  ساعت 30:14 مراسم تعزيه در گلزار شهدا» شاهرود و ساعت 30:15 در خانه سالمندان شاهرود برگزار مي شود.
يزداني افزود: مراسم تعزيه در بيست و سوم دي ماه از  ساعت 30:14 الي 30:16 در سالن انقلاب ميامي اجرا مي شود.
وي با بيان اين که در روز اربعين حسيني از  ساعت 12 الي 13 در تکيه ميانه حاج صالح روستاي قلعه نو خرقان و از  ساعت 30:15 الي 17 در تکيه پايين شهر مجن مراسم تعزيه برگزار مي شود، گفت: مراسم تعزيه در روز اربعين در ساير شهرهاي استان نيز برگزار مي شود.
يزداني گفت: آخرين برنامه سوگواره حسيني، به اجراي تعزيه در تکيه پهنه سمنان، در تاريخ بيست و نهم دي ماه ساعت 14 اختصاص دارد.
وي هدف از برگزاري اين سوگواره را احياي اجراي تعزيه در تکاياي مناطق شهري و روستايي، بررسي نسخه هاي تعزيه به منظور جلوگيري از رواج خرافه و بدعت در اجراي اين آيين نمايشي- مذهبي، اشاعه شيوه هاي سنتي عزاداري و زنده نگهداشتن شور حسيني عنوان کرد.
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان با بيان اين که تعزيه از جمله هنرهاي نمايشي بومي ايرانيان است که هدف از اجراي آن نمايش نمادين وقايع کربلا و مصيبت هاي وارده به ديگر امامان معصوم (ع) است، گفت: اين هنر در زمره ميراث معنوي (ناملموس) شناخته شده است و در همين راستا اين اداره کل، مجالس تعزيه با همکاري گروه هاي مجري و خادمين تکايا و حسينيه ها را برگزار مي کند.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان