تاریخ 1394/09/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
علي ربيعي خبر داد:
رفع نياز معلولان، به دستور روحاني

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با اعلام اينکه در هفته جاري خبرهاي خوبي براي معلولان خواهيم داشت، گفت: رئيس‌جمهور دستور داده تا براي رفع نياز معلولان از وسايل توانبخشي در حوزه پيشگيري و غربالگري، برآوردهاي لازم انجام شود.

به گزارش ايسنا، علي ربيعي در گردهمايي روز جهاني معلولان که در سالن 17 شهريور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي برگزار شد، به بيان اقدامات انجام شده و برنامه‌هاي آتي براي ارتقاي زندگي معلولان پرداخت و گفت:‌ همين هفته خبرهاي خوبي براي معلولان خواهيم داشت.

وي ادامه داد: رئيس‌جمهور دستوري صادر کردند که بر اساس آن برآوردهاي لازم انجام شود تا در مقوله پيشگيري و غربالگري هيچ معلول و کم تواني از وسايل توانبخشي محروم نباشد. حتما در اين زمينه در هفته جاري خبرهاي خوبي خواهيم داشت. از رئيس سازمان بهزيستي درخواست کردم تا هفت استان محروم کشور را در چند سال اخير با بودجه موجود در پوشش اين طرح ببرد.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه صادقانه و خالصانه از معلولان به علت کارهايي که نتوانستيم انجام دهيم پوزش مي‌خواهم اظهار کرد: بايد بيش از اين تلاش مي‌کرديم اما اطمينان مي‌دهم که در فهم مسئله، درک آن و اينکه اشکال کار کجاست از نظر فکري و ذهني به معلولان نزديک هستيم. اگر هم به آرمان‌هايمان نرسيده‌ايم به علت کوتاهي و سستي نبوده بلکه به علت فقدان انسجام ساختاري است.

ربيعي ادامه داد: هرچند معتقدم پول همه چيز نيست اما با مشکلات و منابع مالي هم روبرو هستيم و کمبود منابع در اين مسير کند بي‌اثر نبوده است.

ما از سال 1393 تاکنون در حوزه معلولان اقدامات خوبي انجام داده‌ايم و از جمله مهمترين آنها مصوبه هيئت وزيران در خصوص حمايت از حقوق معلولان است تا بخشي از نيازمندي‌ها را بتوانيم از اين طريق رفع کنيم. وي با اشاره به فعال شدن شوراي پيگيري کنوانسيون حقوق افراد داراي معلوليت در کشور گفت: انسجام ساختاري را با شدت دنبال کرده‌ايم و در خصوص تامين مسکن توانسته‌ايم اقدامات قابل قبولي انجام دهيم. براي تامين 11 هزار مسکن جهت گيري کرده‌ايم که تا کنون بخشي از آنها تحويل شده است و اميدواريم وقتي وارد سال 96 مي‌شويم ديگر هيچ خانواده‌ داراي دو معلول به بالا بدون مسکن نباشد. براي مابقي خانواده‌ها نيز در 45 هزار مسکني که در دست آماده‌سازي داريم، جايابي خواهيم کرد.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي به وضعيت اشتغال معلولان نيز اشاره و عنوان کرد: اشتغال مشکل عمومي کشور است. سازمان فني و حرفه‌اي مکلف به برنامه‌ريزي آموزشي شده و استانداردها را تعريف کرده است. در سال 93، 24 هزار شغل مستقيم ايجاد کرديم و در سال 94 تاکنون موفق به ايجاد 16 هزار و 100 شغل شده‌ايم که اميدواريم تا پايان سال به دو برابر افزايش پيدا کند و در سال آينده نيز دو برابر مجموع مشاغلي که در اين دو سال ايجاد کرده‌ايم را راه اندازي کنيم. وي ادامه داد: در اشتغال سهم کم توانان را بيشتر در نظر گرفته‌ايم و در حال تلاش هستيم تا از منابع صندوق توسعه ملي و منابع بانکي در بودجه سال آينده سهم مناسبي براي معلولان بگيريم. البته به صندوق کارآفريني اميد توصيه کرديم تا براي کساني که بخواهند خودشان شغلي ايجاد کنند وامهاي گروهي اعطاء شود.

وي همچنين درباره مناسب سازي فضاي شهري براي معلولان گفت: متاسفانه مناسب سازي محيط وضع خوبي ندارد و حتي در مواردي که خودمان فضاهايي را اصلاح کرديم بازهم استانداردها رعايت نشده است. در نظر داريم اين کار را با سخت گيري بيشتر در آينده به ويژه در کلان شهرها دنبال کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان