تاریخ 1394/06/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
انگور کار نمونه کشوري:
به علت نبود صنايع تبديلي در شهرستان شاهرود مجبور به فروش انگور به قيمت پايين هستيم

محمدرضا جعفري کشاورز اهل شهر روديان دارنده 7 هکتار باغ انگور با40 سال فعاليت‌هاي زراعي و سردرختي به ويژه توليد انگور، پس از اصرار‌هاي فراوان جهت گفتگو در يک روز ابري دعوت روزنامه را پذيرفت ودر تاکستان زيباي وي به گفتگو پرداختيم که از نظر شما خواندگان محترم مي‌گذرد.

اين کشاورز نمونه انگورکار کشور در خصوص شکل گيري انجمن انگور گفت: براي اولين بار در کشور در استان سمنان انجمن انگور در شهرستان شاهرود تشکيل شد که تاکنون توانسته مقدمات صادرات انگور به چند کشور را فراهم نمايد و با توجه به اينکه در حال حاضر خيلي از کشورها خواستار انگور شاهرود هستند، رايزني‌هاي لازم جهت صادرات در حال انجام مي‌باشد.

وي با اشاره به توليد بيش از 40 نوع انگور در شاهرود تصريح کرد: تازه خوري انگور لعل شاهرودي در کشور کاملاً معروف است و انگور لعل به نام شهرستان شاهرود در کل کشور شناخته شده است.

جعفري همچنين با اشاره به برگزاري جشنواره انگور در گذشته در تهران گفت: اينجانب در آن جشنواره شرکت کرده و باتوجه به عدم تبليغات به علت عدم شناخت انگور شاهرود در آن جشنواره با ريسک شرکت نموديم و انگور لعل را در آن جشنواره عرضه کرديم که خوشبختانه با استقبال خوب مواجه گرديد و غرفه شاهرود شلوغ ترين غرفه و در نمونه‌گيري از کل انگور‌هاي عرضه شده بهترين انگور را از استان سمنان و شهرستان شاهرود شناخته شد و در پايان جشنواره غرفه شاهرود به عنوان غرفه نمونه و انگور شاهرود بهترين انگور در کشور شناخته و معرفي شد.

جعفري با بيان اينکه محصولات درجه يکي در شهرستان شاهرود توليد مي‌شود، تصريح کرد: اين نياز دارد بسته بندي‌هاي لازم براي انگور توليدي صورت گيرد و با ارزش افزوده نسبت به عرضه اقدام شود.

وي درخصوص شرکت کنسانتره شاهرود گفت: 50 درصد از سهام کارخانه آبميوه مربوط به کشاورزان بوده و بالغ بر 10 هزار کشاورز در اين شرکت سرمايه گذاري کرده اند ولي متاسفانه به اين حالت درآمده و حمايتي صورت نگرفته براي حفظ آن صورت نگرفته و اگر کارخانه فعال بود ديگر کشاورزان خرده مالک در اين بين پايمال نمي‌شدند و با توجه به سرما و فاصله کم نگهداري انگور کشاورز خرده مجبور نبود انگور توليدي خود را به هر قيمتي به واسطه‌ها و دلالان بفروشد و خواهشمنديم مسئولين در راه اندازي مجدد کارخانه تلاش نمايند، هنوز هم دير نشده و راه‌اندازي آن موهبت بزرگي را براي بخش کشاورزي شهرستان در پي خواهد داشت.

کشاورز نمونه کشور با بيان اينکه باغ‌هاي انگور هزينه‌هاي زيادي را بر کشاورزان انگورکار وارد مي‌نمايند، گفت: هزينه‌هاي کاشت، داشت و برداشت آن قابل مقايسه با ديگر درختان نيست و با هزاران مشکلات بهترين انگور را توليد مي‌نماييم ولي به علت نبود صنايع تبديلي مجبور به فروش به قيمت پايين هستيم.

جعفري خواستار راه اندازي آزمايشگاه اختصاصي انگور در شهرستان شاهرود شد و گفت: با راه اندازي آزمايشگاه انگور توليدي با اطمينان بهتري در کشور عرضه مي‌شود.

وي در خصوص صادرات گفت: از طرف انجمن انگور اقداماتي براي صادرات در چندکشور در حال انجام است و اميدواريم با شکل گيري تشکل انجمن انگور شاهرود بتوانيم در آينده شاهد رونق دراين بخش باشيم.

اين کشاورز پيرامون کيفيت انگور توليدي خود گفت: نوع کيفيت را مصرف کننده تعيين مي‌کند ولي به نظر اينجانب انگور توليدي داراي بهترين کيفيت مي‌باشد.

وي از پيش فروش انگور توليدي خود خبر داد و گفت: متاسفانه کشاورزان خرده فروشي در اين بخش با مشکل مواجه هستند و اميدواريم با راه اندازي کارخانه مشکلات حل شود.

اين کشاورز توليد کننده انگور با بيان اينکه در کلاس‌هاي آموزشي و ترويجي جهاد وکشاورزي شرکت مي‌نمايد و با توجه به کمک‌هاي کارشناسان و راهنمايي آنان و تجربيات خود توانستيم نسبت به توليد انگور با کيفيت اقدام نمايم، افزود: در بازديد کارشناسان ديگر استان از تاکستان اينجانب مشخص شد که در مورد انگور در استان‌هاي خودشان موفقيت اين‌چنيني در توليد انگور نداشته اند.

اين کشاورز که چندين سال به عنوان انگورکار و توليدکنننده انگور نمونه در کشور، استان و شهرستان و همچنين توليدکننده محصولات سالم انتخاب شدند، تصريح کرد: متاسفانه از محصولات توليدي ما که در کشور بهترين شناخته مي‌شود، تبليغاتي صورت نمي‌گيرد.

وي پيرامون حمايت‌هاي مسئولين از اين بخش گفت: مديريت محترم جهاد کشاورزي و بانک کشاورزي حمايت‌هاي لازم را دارند و در اين جا از فرماندار شاهرود جناب مهندس‌هاشمي‌که فردي زحمتکش، مردم دار و حامي‌همه بخش‌ها به ويژه ما کشاورزان هستند، کمال تقدير و تشکر را داريم که از ما حمايت مي‌نمايند و از همين جا به ايشان خسته نباشيد عرض مي‌نمايم.

وي از برگزاري جشنواره انگور در شهرستان شاهرود با هدف شکرگذاري برداشت انگور تا پايان ماه شهريور خبر داد و گفت: مهمترين هدف اين جشنواره در مرحله اول شکرگذاري و مرحله بعدي معرفي انگورشاهرود به دنيا مي‌باشد که اميدواريم با حمايت‌هاي مسئولين در برگزاري اين جشنواره موفق باشيم.

مسئول مرکز نيکوکاري شهر روديان از حمايت بخش روستايي و کشاورزان از حمايت طرح زکات خبر داد و گفت: در فصل زکات باغ‌هاي مستحق پرداخت اقدام به پرداخت زکات مي‌نمايند واين مهم با استقبال خوب کشاورزان همراه است و در بسياري از باغات درختان براي زکات پلاک گذاري شده و با نظارت کميته امداد نسبت به برداشت انگور آن اقدام مي‌شود.

وي درخصوص کشت مکانيزه گفت: اقداماتي در زماني که آقاي مهندس موسوي رياست سازمان جهادکشاورزي استان را عهده دار بوده اند صورت گرفت و فعاليت‌هاي در جهت طرح توسعه در باغ‌ها صورت گرفت که باغداران از حالت سنتي خارج شوند و باغ‌هاي جديدي احداث شود ولي متاسفانه حمايتي صورت نگرفت ولي ما از طرح‌هاي مکانيزه در اين بخش استقبال مي‌کنيم و همين طرح روسيمي‌در منطقه جواب مي‌دهد ولي حمايت مسئولين را مي‌طلبد.

وي در پايان گفت: مسئولين بانک کشاورزي بايد توجه نمايند که کشاورز، بايد بانک کشاورزي را خانه خود بداند و اگر قرار باشد بانک کشاورزي هم 22 تا 27 درصد سود دريافت نمايد فرق آن با ديگر بانک‌هاي تجاري چيست و اين بيشترين ظلم را به کشاورز روا مي‌دارد واميدواريم تجديد نظري صورت پذيرد و اين بانک بتواند مثل گذشته مأمن کشاورزان قرار بگيرد.

گفتگو و عکس: محمدعلي عباس نژاد


نسخه چاپي ارسال به دوستان