تاریخ 1390/10/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
برنامه آينده دانشمندان
پرتاب ليزر از چشم انسان!

محققان بيمارستان عمومي ماساچوست در حال کار بر روي ليزرهاي زنده از سلول انساني هستند که شايد در آينده بتواند پرتوهاي ليزري از خود منعکس کند.
به گزارش سرويس علمي فناوري جام نيوز «يئوک هيون يون» و «مالته گاتر»، در ساخت اين ليزر از سه جز» اصلي همه ليزرها استفاده مي کنند: يک منبع پمپاژ که انرژي نور اوليه را مهيا مي کند، يک حفره نوري که نور را از منبع پمپاژ در يک پرتو متمرکز کرده و يک رابط تقويتي که الکترون ها را تا سطح بالاتر انرژي تحريک کرده و در نهايت يک پرتو فوتوني يا همان نور ليزر را انعکاس مي دهد.
اين محققان پيش از اين موفق به اصلاح يک سلول کليه انسان براي توليد پروتئين فلورسنت سبز شده بودند. آنها از اين ماده به عنوان رابط تقويتي استفاده کرده و آنها را بين دو آينه قرار دادند که حفره نوري را به وجود آورد.
در آخر اين دانشمندان، پالس هايي از نور آبي از يک ليزر مينياتوري را به عنوان منبع پمپاژ به اين سلول که در ميان آينه ها قرار داشت، فرستادند. سلول مورد نظر در آخر کار به رنگ سبز درآمده و از خود نور سبزرنگ ساطع مي کرد.
از يک ليزر زنده در بدن مي توان براي فعال سازي داروهاي درمان سرطان با استفاده از درمان فوتوديناميک استفاده کرد.
اکنون اين دانشمندان به دنبال استفاده از اين ليزر در شناسايي تغييرات نامحسوس سلول ها بوده و قصد دارند از آن براي نظارت دقيق بر رفتار سلول ها استفاده کنند. اين محققان همچنين اميدوارند در آينده نزديک با پيشرفت فناوري و علم و از طريق کاشت يک منبع نور در چشم، بتوانند با کمک علائم مغزي از چشمان خود پرتوهاي ليزري ساطع کنند که البته مرگبار نخواهد بود!

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان