تاریخ 1390/10/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
قبل از خريد ADSL مراقب اين نکات باشيد

شبکه اينترنت کشور يک دوره اختلال را پشت سر گذاشته است. حالا اوضاع دوباره به حالت اول برگشته و مي توان انتظار داشت متقاضيان جديدي براي خريد اقدام کنند. نکته اينجاست که خريد يک سرويس اينترنت پرسرعت هم دقيقا به اندازه خريد پوشاک يا لوازم خانگي پيچيدگي دارد.
اين که مشترک کدام سرويس دهنده شويد، چه سرعتي بخريد، کدام نوع مودم برايتان مناسب تر است يا سوالاتي از اين دست همگي مي توانند ذهنتان را به خود مشغول کند. قبل از خريد ADSL  مراقب اين نکات باشيد اما اين بار هم به سراغ اينترنت پرسرعت از نوع ADSL  رفته ايم که همچنان از محبوبيت بيشتري برخوردار است.
اين نوشته حاوي شگردهايي است که معمولا موقع سفارش و خريد اينترنت ADSL  اتفاق مي افتد و بهتر است راه هاي پاتک زدن به آنها را بلد باشيد. خدمات دهنده هايي که مودم را گران مي فروشند  تمام خدمات دهنده هاي اينترنت در نهايت مودمي را به من و شما مي فروشند که خودمان مي توانيم لنگه اش را در بازار پيدا کنيم.
آنها در تعرفه هايي که روي سايتشان منتشر کرده اند قيمت هايي از 30 تا 90 هزار تومان را تعيين کرده اند و به مشتري هايشان دو نوع مودم سيم دار و بي سيم عرضه مي کنند. ما تلاش زيادي کرديم تا اسم مدل هاي مختلف مودم ها را يادداشت کنيم و با خود به بازار ببريم.
باورکردني نبود اما به عنوان مثال در يک مدل بي سيم که از طريق wif1  اينترنت را به اشتراک مي گذارد، شاهد اختلاف قيمتي در حدود 18 هزار تومان بوديم. بعضي از خدمات دهنده ها دست مشتري را براي خريد و انتخاب مودم باز گذاشته اند اما بعضي هايشان اصرار زيادي دارند و جالب اين که رسما شما را تهديد مي کنند که در صورت خريد مودمي غير از آنچه آنها ارائه مي دهند، مسئوليت تمام مشکلات و کاستي ها برعهده خودتان خواهد بود. ما توصيه مي کنيم بي خيال خريد از اين شرکت ها شويد.
بعد از بستن قرارداد با يک خدمات دهنده منصف و انجام مشورت با کارشناسان خبره شان به بازار برويد و با توجه به سليقه خودتان يک مودم خوب بخريد. خدمات دهنده هايي که از پنج هزار تومان هم نمي گذرند  بعضي کاربران مي گويند پس از نصب و راه اندازي اشتراک اينترنت شان صداهاي عجيب و غريبي از گوشي تلفن خود مي شنوند. به شکلي که انجام مکالمه تلفني ديگر مقدور نيست.
اين مشکل با نصب يک قطعه کوچک اما بي نهايت موثر به نام «اسپيليتر» برطرف خواهد شد. داخل جعبه مودم يکي از اين کوچولوهاي به دردبخور وجود دارد. با اين حال ما مشاهده کرديم بعضي خدمات دهنده ها اسپيليتر را از داخل جعبه بيرون ميآورند و دوباره آن را با قيمت 10 تا 14 هزار تومان به مشتري مي فروشند.
اين يکي از بزرگ ترين شگردهاي بازار اينترنت است، حالا که شما از اين ماجرا خبر داريد، نگذاريد سرتان کلاه برود. اگر در منزلتان بيش از يک دستگاه تلفن داريد، دقيقا به همان تعداد اسپيليتر محتاج خواهد بود. قيمت اسپيليتر در بازار 5-4 هزار تومان است اما افرادي که براي نصب و راه اندازي اشتراک مراجعه مي کنند آن را 10 هزار تومان به مشتري مي فروشند. شايد بهتر باشد خودتان شخصا اسپيليترهاي مورد نيازتان را خريداري کنيد.
خدمات دهنده هايي که براي نصب مراجعه مي کنند  شما يک دستگاه تلويزيون مي خريد و در کمال تعجب مسئولان نمايندگي مي گويند بايد صبر کنيد تا يک نفر تکنسين بيايد و آن را برايتان نصب و راه اندازي کند. راه اندازي تلويزيون به هيچ وجه کار سختي نيست اما چه مي شود کرد؟ شما انتخاب ديگري نداريد. در مورد نصب و راه اندازي سرويس اينترنت شرايط سخت تر از تلويزيون است اما ما داخل جعبه مودم هاي جديد با يک دفترچه جادويي رو به رو شديم.
اين دفترچه راهنماي نصب و راه اندازي سريع نام دارد که به صورت قدم به قدم همه چيز را تشريح مي کند. تنها چيزي که نيازي داريد سواد خواندن کلمات و جملات ساده فارسي است. قوانين شرکت ارتباطات زيرساخت هم مي گويد نصب و راه اندازي مودم برعهده خود مشترک خواهد بود. اين جمله دقيقا روي سايت مخابرات نوشته شده است.
با اين حال بعضي خدمات دهنده ها حرفي به مشتري خود نمي زنند تا درنهايت بتوانند چيزي در حدود 10 تا 15 هزار تومان اضافي به جيب بزنند. از همه بدتر زماني است که شما بايد کار و زندگي تان را تعطيل کنيد و منتظر ورود «نصاب» عموما بدقول بمانيد. خدمات دهنده هايي که با محدوديت حجمي بازي مي کنند  از سال ها پيش خدمات دهنده ها علاقه عجيبي به بازي با اعداد دارند.
آنها از محدوديت هاي موجود براي ميزان و حجم فايل هاي قابل دانلود استفاده کرده و تعرفه هاي متفاوتي براي خدماتشان تعيين مي کنند. درصورتي که اين مقدار مشخص قبل از مدت زمان اشتراک مصرف سود دسترسي به اينترنت مشتري قطع خواهد شد و او مجبور است به صورت ويژه حجم دانلود اضافي بخرد.
ارتباطات زيرساخت به طور مشخص اعلام کرده اعمال محدوديت حجمي مجاز نيست و برخي خدمات دهنده ها هم آن را رعايت مي کنند.  بهتر است قبل از خريد به اين نکته توجه ويژه داشته باشيد.
چنانچه خيلي اهل دانلودکردن نيستيد، مي توانيد اشتراکي بخريد که صرفه اقتصادي بيشتري دارد و ارزان تر تمام مي شود چون مثلا قيمت يک اشتراک با سرعت 128 کيلوبيت در ثانيه با حجم دانلود دوگيگابايت، در مقايسه با اشتراک 128 کيلوبيتي ديگري با حجم دانلود پنج گيگابايت ارزان تر است.
خدمات دهنده هايي که ارزان تر هستند  بعد از گرد و خاک خدمات دهنده هايي که براي خودشان اسم و رسمي دست و پا کردند، شرکت مخابرات هم به اين نتيجه رسيد که بيرون گود نماند. آنها از چند وقت پيش به صورت مستقيم وارد گود شده اند و به ارائه خدمات مي پردازند. تنها مشکل موجود محدوديت پورت هاي شرکت مخابرات بود، به نحوي که در بعضي  مراکز مخابراتي تهران همه ظرفيت ممکن تکميل مي شد و متقاضيان مجبور بودند در نوبت واگذاري بمانند. اين انتظار گاهي حتي تا يک سال هم به درازا مي کشيد.
خبر خوب اين که با فراهم شدن امکانات جديد امکان واگذاري پورت هاي جديد فراهم شده است و حالا مشترکان بيشتري مي توانند از خدمات اينترنت مخابرات استفاده کنند.
آنها همچنين شماره تلفن 1899 را براي ثبت نام فوري اينترنت اعلام کرده اند. ما به خاطر قيمت اقتصادي اين اشتراک علاقه زيادي به آن داريم ضمن اين که آنها حالا اشتراک هايي با سرعت 256 کيلوبيت بر ثانيه را هم بدون محدوديت واگذار مي کنند. تنها خدمات دهنده اي که مي تواند از نظر قيمت با مخابرات رقابت کند پارس آنلاين است. البته بعضي ها مي گويند نبايد کيفيت را فداي قيمت کرد. خدمات دهنده هايي که با ما شوخي مي کنند  بعضي خدمات دهنده ها ادعا مي کنند به مشتري هايشان چيزي به عنوان «دانلود رايگان شبانه» هديه مي دهند.
در حقيقت مشتري هاي چنين خدمات دهنده هايي يک اشتراک با محدوديت دانلود خريده اند و اگر ساعت دو بامداد تا هشت صبح براي دانلود فايل اقدام کنند، اين مقدار روي حسابشان منظور نخواهد شد. شخصي را تصور کنيد که پول داده و يک پورشه آخرين مدل با سرعت 300 کيلومتر در ساعت را صاحب شده است;  با اين حال مسئول نمايندگي موقع تحويل سوئيچ به او مي گويد چون مشتري خوبي بوده، راندن در جاده هاي خاکي برايش رايگان است!
 سعي کنيد فريب اين بازي ها را نخوريد و از همان اول به سراغ يک اشتراک بدون محدوديت برويد. نکته بامزه در اين جاست که معمولا سرعت دانلود در ساعت هاي اعلام شده براي حجم رايگان به شدت افت کرده و حتي گاهي کاربران را از انجام عمليات دانلود منصرف مي کند.   

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان