تاریخ 1390/10/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
توانايي کبوترها در رياضي و مرتب کردن اعداد نتايج

تحقيقات روان شناسان نيوزلندي نشان مي دهد که کبوترها به خوبي ميمون ها رياضي را مي شناسند و قادرند اعداد را مرتب کنند.
محققان دانشگاه "اوتاگو" در نيوزلند نتايج شگفت انگيزي را درباره گروهي از "رياضيدانان پردار" با عنوان "کبوتر" در مجله علمي ساينس منتشر کردند. 
توانايي درک مفاهيم انتزاعي از جمله اعداد تاکنون تنها در عده کمي از حيوانات براي مثال ميمون ها شناخته شده بود. اکنون به خاطر اين تحقيقات، اسناد جديدي به دست آمده است که بيش از گذشته رياضيدانان پنهان در دنياي حيوانات را نشان مي دهند. در حدود 15 سال قبل در مجله ساينس تحقيقي منتشر شد که نشان مي داد ميمون هاي ماکاکو قادرند تصاوير را برپايه شماره اي که بر روي هر يک از آنها نوشته شده است مرتب کنند. 
اکنون اين محققان نيوزلندي با استفاده از همان روش تحقيقي را انجام دادند و در نهايت شگفتي دريافتند که کبوترها هم از چنين قابليتي برخوردارند.  اين محققان پس از کشف اين توانايي دو فرضيه را مطرح کردند. برپايه فرضيه اول، اين پرندگان و ميمون ها توانايي هاي عددي را به روشي کاملا مستقل و در طول مسير تکامل خود توسعه داده اند.   درحالي که فرضيه دوم پيشنهاد مي کند که توانايي هاي عددي کبوترها و ماکاکوها از يک جد مشترک بسيار دور به ارث رسيده اند. در هر دو مورد، اين محققان نشان دادند که اين پرندگان بسيار باهوش تر از آن چيزي هستند که تاکنون تصور مي شد. 

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان