تاریخ 1390/10/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نقض حکم اعدام يکي از عاملان جنايت هولناک بابل

پرونده عاملان قتل هولناک تاجر برنج و خانواده اش در شهرستان بابل، با نقض حکم اعدام يکي از از متهمان براي دومين بار به دادگاه کيفري استان بازگشت.به گزارش مهر، در اين جنايت که صبح جمعه هفتم آبان 89 رخ داد، مرتضي توکلي - تاجر 64 ساله - به همراه همسرش معصومه - 34ساله - و دو فرزندشان عليرضا - 11 ساله - و عسل - 7ساله - به طرز هولناکي در خانه ويلايي شان از پا درآمدند. تيم جنايي پس از حضور در محل و انجام تحقيقات تخصصي، دو کارگر ساختماني به نام هاي مرتضي - 33 ساله - و ابراهيم  37 ساله - را به اتهام قتل شناسايي و دستگير کردند. آنها نيز در بازجويي هاي فني، تخصصي لب به اعتراف گشوده و به بيان جزئيات جنايت پرداختند. مرتضي گفت: «سه هفته قبل از قتل، همراه دايي ام ابراهيم در خانه مرد تاجر تعميرات ساختماني مي کرديم. با مشاهده وضع مالي صاحبخانه و به تصور اينکه پول و طلاي زيادي در خانه نگه مي دارند، وسوسه شده و نقشه سرقت را طراحي کرديم.
از آنجا که مي دانستيم مرد صاحبخانه حدود ساعت 6 صبح براي خريد نان و ورزش از خواب بيدار مي شود، طبق نقشه سوار بر خودروي دايي ابراهيم خود را به محل جنايت رسانده و به بهانه برداشتن وسايل و ابزار بنايي زنگ خانه را زديم، اما وقتي هيچکس جواب نداد، با تلفن همراه صاحبخانه تماس گرفته و از او خواستيم در را باز کند. پس از ورود به انباري داخل حياط در لحظه اي مناسب با دسته کلنگ چند ضربه به سرش زده و با سيم برق خفه اش کرديم. پس از ورود به ساختمان نيز معصومه و سپس عليرضا و عسل را کشتيم!» بدين ترتيب پس از اعتراف هاي دو مرد جنايتکار و بازسازي صحنه قتل ، پرونده با صدور قرار مجرميت و کيفرخواست به شعبه دوم دادگاه کيفري استان مازندران فرستاده شد.
در جلسه دادگاه متهمان با انکار اعتراف هاي قبلي، اتهام قتل را به گردن ديگري انداختند. با اين وجود قضات دادگاه پس از شنيدن آخرين دفاعيات متهمان و وکلايشان، ختم رسيدگي به پرونده را اعلام و براي صدور حکم وارد شور شدند. آنها سپس مرتضي را به اتهام مشارکت در چهار فقره قتل به چهار بار قصاص در ملا»عام و به اتهام سرقت به سه سال زندان و 74 ضربه شلاق محکوم کردند. ابراهيم نيز به اتهام مشارکت در قتل عليرضا - پسر خانواده - به يک بار قصاص در ملا» عام و به خاطر کمک در قتل مرتضي توکلي به حبس ابد، به دليل معاونت در قتل عمدي معصومه و عسل به 15 سال حبس تعزيري و به اتهام سرقت به سه سال زندان و 74 ضربه شلاق محکوم شد. با اعتراض متهمان به حکم دادگاه، پرونده براي بررسي هاي نهايي به ديوان عالي کشور فرستاده شد، اما در ديوان عالي کشور حکم مجازات مرتضي- عامل اصلي جنايت - تاييد و حکم اعدام ابراهيم نقض شد.
با نقض حکم پرونده دوباره در دادگاه کيفري استان مازندران مورد بررسي قرار گرفت و قضات دادگاه اين بار هم ابراهيم را به قصاص در ملا»عام محکوم کردند. با اعتراض مرد جنايتکار به حکم مجازاتش پرونده به شعبه 32 ديوان عالي کشور فرستاده شد که قضات ديوان عالي کشور اين بار به دليل اينکه نظريه پزشکي قانوني به متهمان ابلاغ نشده بود پرونده نقض شکلي گرفت. در حال حاضر پرونده اين جنايت هولناک براي ابلاغ نظريه پزشکي قانوني به دادگاه کيفري استان مازندران فرستاده شده است.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان