تاریخ 1390/10/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رييس اتحاديه کشوري طلا:
نمي توان نرخ ارز و سکه طرح قديم را کنترل کرد

رييس اتحاديه کشوري طلا و جواهرات با تاکيد بر اين که نرخ ارز و سکه طرح قديم را نمي توان کنترل کرد و با توجه به عرضه  و تقاضا معامله مي شود، درباره  سياست  بانک مرکزي نسبت به عرضه  ارز و کنترل بازار طلا و ارز گفت: بانک مرکزي بايد ذخاير ارزي را حفظ کند; بانک مرکزي سياستي را دنبال مي کند که براساس آن سياست، بازار را تحت کنترل دارد، اما اين که آيا اين کار درست است يا نه، بايد از خود بانک پرسيد.  
محمد کشتي آراي در گفت وگو با ايسنا، در مورد تاثير سياست بانک مرکزي و نحوه  کنترل آن اظهار کرد: سياستي که بانک مرکزي در پيش گرفته است بر بازار تاثير انفعالي دارد; افزايش و کاهش نرخ ارز روي قيمت ها اثر گذاشته و باعث افزايش قيمت طلا شده است.  
وي افزود: سياست کنوني و افزايش قيمت ها باعث کاهش قدرت خريد مردم مي شود که در پي اين موضوع بازار دچار رکود مي شود.  
کشتي آراي با بيان اين که اتحاديه قيمت سکه طرح قديم را نمي تواند کنترل کند، تصريح کرد: سکه طرح قديم عتيقه است و چيزي نيست که قيمت گذاري شود، بنابراين اتحاديه با فروشندگاني که سکه طرح قديم را با بيش از نرخ اعلام شده مي فروشند، نمي تواند برخورد کند.  
رييس اتحاديه کشوري طلا و جواهرات با تاکيد بر اين که فرمولي براي محاسبه  قيمت سکه طرح قديم وجود ندارد، گفت: فروشنده حتي مي تواند سکه طرح قديم را به قيمت يک ميليون تومان بفروشد، چرا که قيمت آن را عرضه و تقاضا مشخص مي کند و فرمول ندارد.   وي با اشاره به اين که تعيين کننده  نرخ ارز هم ميزان عرضه و تقاضاست، تاکيد کرد: قيمت طلا ديروز تغييري نداشته، اما افزايش نرخ ارز باعث بالارفتن قيمت سکه شده است. 
براين اساس سکه طرح قديم ديروز 625 هزار تومان، سکه طرح جديد 607 هزار تومان، نيم سکه 292 هزار تومان، ربع سکه 151 هزار تومان و سکه گرمي 76 هزار تومان معامله شد.  
هم چنين هر مثقال طلاي 17 عيار 248 هزار تومان، هر مثقال طلاي 18عيار 260 هزار و 500 تومان و هرگرم طلاي 18 عيار 57 هزار تومان است.   هر دلار آمريکا نيز هزار و 555 تومان، هر يورو دو هزار تومان و هر پوند دو هزار و 430 تومان است.  

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان