تاریخ 1394/06/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کفش هوشمند ايراني براي رديابي مبتلايان به آلزايمر

تهران-ايرنا-محققان دانشکده مهندسي پزشکي دانشگاه صنعتي اميرکبير به منظور کمک به بيماران آلزايمري که در پيدا کردن آدرس دچار مشکل هستند کفش هوشمندي طراحي و عرضه کردند تا خانواده اين بيماران بتوانند آنها را رديابي کنند.

به گزارش ايرنا، مجري اين طرح پژوهشي درباره جزئيات طراحي کفش هوشمند گفت: کفش هوشمند ويژه بيماران مبتلا به آلزايمر با استفاده از دو ماژول GPS و GSM، سيم کارت، باتري و حافظه داخلي طراحي و ساخته شده است.

علي روزبهاني هدف از اجراي اين طرح را کاهش مشکلات بيماران مبتلا به آلزايمر ذکر کرد و اظهار داشت: يکي از مهم ترين مشکلات بيماران مبتلا به آلزايمر گم کردن مسير خانه و آدرس هاست که به دنبال آن نيز مشکلاتي براي خانواده هاي اين بيماران ايجاد مي شود که طراحي و ساخت اين کفش با هدف کاهش مشکلات اين دسته از بيماران صورت گرفته است.

وي درخصوص عملکرد اين کفش هوشمند نيز توضيح داد: دو ماژول GPS و GSM استفاده شده در اين کفش از طريق روش هاي نوين برنامه نويسي به طور تخصصي بر روي ميکروکنترلي نصب شده است و همين امر موجب شده تا بيماران به هر نقطه اي که حرکت مي کنند، موقعيت آنها بر روي نقشه مشخص مي شود.

روزبهاني خاطرنشان کرد: نوآوري طرح در اين است که خانواده بيمار مي توانند محدوده خاصي را روي نقشه تعريف کنند که به محض خروج بيمار از اين محدوده، کفش بلافاصله پيامکي تحت عنوان خروج فرد از محدوده و اعلام موقعيت جديد ارسال کند.

اين پژوهشگر با بيان اينکه از طريق اين کفش موقعيت بيماران به خانواده آنها اطلاع داده مي شود، افزود: از طريق GPS نصب شده بر روي کفش، اطلاعاتي مانند مسيرهايي که بيمار در طول روز طي کرده، سرعت طي مسير آنها و مکان هايي که در آن بيمار در آن توقف کرده است در فهرستي با عنوان گزارشات به خانواده ها اطلاع داده مي شود.

به گفته وي خانواده بيماران در هر زماني که بخواهند مي توانند از طريق پيامک هاي پيش فرض با کفش ارتباط برقرار کنند و از کفش بخواهند که به صورت هوشمند مکان بيمار، سرعت حرکت و ديگر موارد مربوط به موقعيت بيمار را اعلام کند و يا حتي صداهاي اطراف بيمار را شنود کنند.وي تصريح کرد: ماژول استفاده شده در اين کفش هوشمند در ابعاد 5 در 3 و به ارتفاع 2 سانتي متر، کوچکترين ماژول استفاده شده در بازار محسوب مي شود که در قسمت پاشنه پاي راست کفش نصب شده و به گونه اي در کفش قرار گرفته که فرد استفاده کننده آن را احساس نخواهد کرد.

روزبهاني با تاکيد بر اينکه اين ماژول توسط يک باتري ليتيومي کار مي کند، يادآور شد: باتري اين ماژول به مدت هشت ساعت به طور مداوم فعال است و اين باتري ازطريق يک کابل USB در مدت زمان دو تا سه ساعت قابل شارژ خواهد بود.

به گفته وي اين کفش مجهز به سنسور حرکت GPS است و در صورتيکه فرد در حالت توقف قرار گيرد، سيستم در حالت استندباي قرار خواهد گرفت از اين طريق ميزان کمتري باتري مصرف مي شود.

مجري طرح، نحوه اتصال اين کفش با خانواده بيمار را از طريق اينترنت ذکر کرد و توضيح داد: پوشش اينترنتي اين ماژول از طريق سيم کارتي که در آن نصب شده است، تامين مي شود.

وي درباره دلايل نصب اين وسيله بر روي کفش گفت: کفش جزء جداي نشدني از افراد است و بررسي هاي ما نشان داد که بيماران آلزايمري هيچ گاه استفاده از کفش را فراموش نخواهند کرد.

روزبهاني به انجام تست هاي متعدد بر روي کفش هوشمند بيماران مبتلا به آلزايمر اشاره کرد و يادآور شد: اين آزمايش ها تا 95 درصد نتايج مطلوبي داشت و پنج درصد عدم موفقيت نيز ناشي از قطع شدن اينترنت بود.

اين محقق با تاکيد بر اينکه با استفاده از اين ماژول قادر خواهيم بود تا فرد بيمار را در هر نقطه از کره زمين باشد رديابي کنيم، افزود: اين سيستم قابل هک شدن نيست چون GPS استفاده شده در اين طرح بر روي نقشه گوگل کدگذاري شده است، علاوه بر آن سيم کارت استفاده شده در اين کفش هوشمند به گونه اي برنامه ريزي شده که تنها خانواده امکان اتصال به آن را دارند.

روزبهاني تعبيه دکمه SOS را از ديگر قابليت هاي اين کفش هوشمند نام برد و خاطرنشان کرد: دکمه SOS بر روي قسمت پاشنه کفش قرارداده شده است که در صورت بروز وضعيت اورژانس، فرد با فشردن پاشنه ي راست، دکمه را فعال کرده و از طريق ارسال پيامک به خانواده بيمار، آنها را از وضعيت اورژانسي خود مطلع مي کند.

وي اضافه کرد: خانواده ها از طريق شنيدن صداهاي اطراف مي توانند وضعيت بيمار را بررسي کنند ضمن آنکه تمام اطلاعات بر روي حافظه داخلي ذخيره خواهد شد و قابليت طراحي براي خانم ها و آقايان را دارد.

اين محقق با ابراز تاسف از مورد استقبال قرار نگرفتن اين طرح در داخل کشور گفت: در مقابل، پيشنهاداتي براي استفاده از اين طرح در کشورهاي ترکيه، کانادا و فرانسه داشتيم که اميدوارم بتوانيم قبل از آن در کشور ايران، شاهد اجراي طرح باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان