تاریخ 1394/04/08 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
برداشتن تحريم، گشودن قفل سرمايه گذاري، يعني اشتغال و شکوفايي
   نويسنده : سلماز عرب عامري

آثار احتمالي رفع تحريم‌ها به طور حتم نيازمند زمان است و در کوتاه مدت خود را نشان نخواهد داد.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس بيان کرد: رفع تحريم‌هاي بين المللي براي کشوري چون ايران که حداقل از 140 ميليارد دلار صادرات نفتي و غيرنفتي برخوردار است و در طول سال‌هاي گذشته با دنيا روابط اقتصادي متعددي داشته و در آينده نيز اين رابطه ادامه خواهد يافت، بسيار تاثيرگذار خواهد بود.

ابوذر نديمي‌با بيان اينکه در حال حاضر بين 30 تا 70 درصد بودجه عمومي 240 هزار ميليارد توماني کشور به درآمدهاي بيروني وابسته است، نيازمندي فعلي بسياري از بخش‌هاي اقتصاد کشور به خصوص بخش صنعت به تامين مواد اوليه، کالاهاي واسطه‌اي و تجهيزات تکنولوژيک به خارج از کشور را يادآور شد و گفت: رفع تحريم‌هاي بين المللي بخش صنعت را به استفاده از ظرفيت کامل از توانمندي‌هاي موجود هدايت خواهد کرد.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به افت صادرات نفت ايران، دليل اصلي آن را کاهش تقاضاي نفت در بازارهاي جهاني و همچنين عدم بازاريابي صحيح با توجه به نوع نفت ايران دانست و گفت: بايستي به جاي فروش مواد خام نفتي و غيرنفتي به سمت صادرات محصولات فرآوري شده حرکت کنيم.

وي واسپاري فعاليت‌ها به تعاوني‌ها و بخش خصوصي را در بعد اقتصاد کلان بسيار ضروري دانست و گفت: توجه به شاخص هايي چون تورم، نقدينگي و شفافيت در اقتصاد در حال حاضر از سوي دولت در حال پيگيري است.

وي تاکيد کرد: چگونگي گذار از اقتصاد فعلي به رويکرد توليدي و مقاومتي بايد از سوي دولت مورد توجه جدي تر قرار گيرد.

نديمي‌با تاکيد بر اينکه کشورمان در حال حاضر نيازمند يک مديريت ويژه با همت مضاعف و همچنين سرعت عمل بسيار بيشتر است، از آمادگي مجلس شوراي اسلامي به منظور تسهيل قوانين اقتصادي در راستاي سرعت عمل و چالاک شدن دولت به خصوص در بخش‌هاي توليد و صادرات خبر داد و گفت: دولت با حمايت لازم از بخش‌هاي خصوصي و تعاوني بهبود اقتصاد کشور را سرعت بخشد.

نديمي‌در ادامه، رفع تحريم‌ها را باعث رفع مشکلات مربوط به اشتغال و معيشت مردم عنوان کرد و گفت: آثار رفع تحريم‌ها به طور حتم نه در کوتاه مدت بلکه در بلندمدت در زندگي مردم بسيار محسوس و اثرگذار خواهد بود.

و اما برخي اقتصاددانان در مورد اثرات تحريم‌ها برآينده اقتصاد کشور با ترديد مواجه اند.

به گفته اقتصادداناني مانند صالحي اصفهاني، رفع تحريم‌ها در اقتصاد ايران معجزه نمي‌کند. او مي‌گويد شرکت‌هاي غربي به دليل ترس از دست دادن بازارهاي امريکا به سمت ايران نمي‌آيند. صالحي اصفهاني اعتقاد دارد اغراق در مورد اثرات تحريم‌ها منجر به اشتباه در تحليل‌ها مي‌شود.

او براين باور است: «من خوش بين هستم که تا فصل تابستان به توافق‌هايي برسيم، اما فکر مي‌کنم بعضي از مردم ايران در مورد مزاياي يک معاهده اغراق مي‌کنند. بعضي از تحريم‌ها حداقل براي يکي دو سال از زمان شروع توافق باقي خواهد ماند، و دولت‌هاي غربي روي شرکت‌هايشان براي حرکت آهسته فشار خواهد آورد. بخش عمده‌اي از موانع تجاري ايران، مستقيماً پيامد تحريم‌ها نيست. بلکه به ترس شرکت‌هاي غربي برمي‌گردد از اينکه تجارت آمريکا را از دست بدهند يا براي شکستن تحريم دادگاهي شوند. ما قبل از تحريم، دچار مشکلات اقتصادي بوديم که از سال 91 به بعد بسيار دشوار شد و اقتصاد به دليل بهره وري و توليد پايين و عدم جذب سرمايه گذاري متوقف شد. کاهش و لغو تحريم نمي‌تواند به خودي خود باعث بهبود فضاي سرمايه گذاري شود. اين بيشتر تجارت بين المللي را تسهيل مي‌کند، اما اين هميشه چيز خوبي براي ايران نبوده. چرا که صادرات ما نفت و پتروشيمي‌است و اين‌ها شغل زيادي خلق نمي‌کنند، پس در نتيجه ي رفع تحريم‌ها، واردات افزايش مي‌يابد که به اشتغال آسيب مي‌زند.»

در حال حاضر تمامي ‌تحليل‌هاي داخلي در مورد آينده اقتصاد کشور به موضوع نتيجه مذاکرات هسته‌اي گره خورده است. و اما مردمي‌ که هر روزه با گراني‌ها و تورم دست و پنجه نرم مي‌کنند در خصوص تحريم‌ها اين طور نظر دادند؛

فرهاد محمدي اين طور گفت: دست نيافتن به توافق جامع يا منحرف شدن طرفها از مسير توافق، مي‌تواند به بازگشت ايران به غني سازي و گسترش برنامه اتمي‌مانند دوران شتاب برنامه در دوران احمدي نژاد بيانجامد و اين نگراني جدي وجود خواهد داشت که بن بست در بحث اتمي‌مي‌تواند به حمله اسرائيل به تاسيسات اتمي‌ايران و يا جنگي بزرگ بين ايران و آمريکا را ايجاد کند.

ضرباتي که تحريم‌ها به اقتصاد کشور و ملت ما زده، بيشتر از آنکه به قول محمود احمدي نژاد، قطعنامه‌دان بعضي‌ها را پاره کند، بند دل اقتصاد کشور ما را پاره کرد به نظر من عدم توافق، تنها اثراتش افزايش تحريم‌ها و رشد اقتصادي نباشد بلکه ميتواند ايران را در صحنه‌هاي خيلي پيچده تري و غيرقابل کنترل براي هر دو طرف قرار دهد، که هزينه‌هاي خيلي زيادي رو براي هر طرف ايجاد کند.

رضايي شهروند ديگري هم گفت: رفع تحريم يعني باز شدن سرمايه گذاري خارجي، يعني اشتغال و شكوفايي. يعني ممكن است يک عده بعد از تحريم‌ها هنوز هم نتوانند ميوه‌هاي نوبرانه را بخرند، اما لااقل مي‌توانند شكم خودشان را سير كنند.

برداشتن تحريم‌ها يعني به راه افتادن دوباره كارخانجات و چرخش چرخ‌هاي صنعت و اقتصاد. بايد به اقتصاد نگاه كرد، به پدري نگاه كرد كه شرمنده خانوادشه!

سعيد شاهي هم گفت: رفع تحريم‌ها يک شبه اقتصاد ايران را دگرگون نمي‌کند، ولي بهترين و موثرترين کار در شرايط امروز است که به اميد خدا اثرات کوتاه مدت و بلند مدت خوبي خواهد داشت.

ولي مشکلاتي مثل اقتصاد دولتي که فساد و رانت و بهره وري کم به همراه دارد، دخالت و فعاليت سازمانهاي شبه دولتي و نظامي‌در اقتصاد که عملکرد شفافي ندارند و فکر نکنم در هيچ کجاي دنيا مشابه داشته باشه، اقتصاد تک محصولي، اقتصاد دلال محور و. .. اينها هيچ کدام ربطي به تحريم ندارد. حل اونها ديگه به رضايت غربي‌ها وابسته نيست.

درست است که بيشتر صادرات ما نفت و محصولات پتروشيمي‌است و تاثير مستقيم کمي‌در بازار کار دارد ليکن پول حاصل از آن، صرف پروژه‌هاي عمراني مي‌شود که تاثير به سزايي در بازار کار دارد. لذا جزء اولين بودجه‌هايي است که با اعمال تحريم‌ها متاثر مي‌شود.

کيوان امامي‌ شهروند ديگري هم گفت: اثر تحريم‌ها قطعا اين نيست که مردم از گرسنگي تلف شده‌اند يا به قول رييس مجلس رو به قبله شوند!

اثر تحريم روزمرگي است که سال‌ها بر همه چيز اين کشور سايه انداخته و فرصت برنامه ريزي را به دليل ابهام در تامين منابع از مديران کشور گرفته! کشوري با داشتن منابع خدادادي بحمدالله به طور متوسط سالي 25% تورم به مردم تحميل شده است.

رضا صلاحي نيز گفت: تحريم‌ها اثر خودش را بر اقتصاد گذاشته که وضعمان اين شده است ولي اگه همين امروز بگويند تحريم‌ها برداشته شد فردا 1000 تا کارخانه که راه نمي‌افتد سرمايه گذارها هم ديگر محتاطانه رفتار مي‌کنند پس براي رسيدن به رونق و رفاه تازه مي‌شود اول کار.

سمانه مرادي نسب جوان ديگري که همسرش به خاطر تحريم‌ها بيکار شده است، مي‌گويد: تحريم‌ها واقعيت است. همسر من تا سال 92 در يک شرکت رنگ و مواد شيميايي کار مي‌کرد. اما تحريم‌ها کمر شرکت رو شکست و ديگر نتونست ادامه دهد. در شهريورماه 1392، عذر 95 درصد پرسنل شرکت را خواستند. از آن زمان تا کنون همسرم با انجام با کارهاي پاره وقت خرج زندگي را درآورده است و به سختي روزگار را گذرانديم

مهرداد خيرخواه هم گفت: دولت قبل به مذاکرات معتقد نبود و تحريمها رو کاغذپاره مي‌دانست، چه چيز عايد ملت شد؟ نصف شدن ارزش پول ملي در يک شب؟ تورم 40 درصدي؟ ناياب شدن داروهاي بيماران خاص؟ چندبرابر شدن مشکلات اقتصادي بخاطر انزوا از اقتصاد دنيا؟

حداقل نتيجه مذاکرات لوزان تاکنون اين بوده که تورم کنترل شده و ديگه يک شبه ارزش پول ملي نصف نشده است و اگر به توافق هم برسند نتايج خيلي بهتري براي مردم به وجود خواهد آمد، گرچه تمام مشکلات حل نخواهد شد، چرا که خيلي از مشکلات مربوط به مديريت و رفتار و منش خودمون هست و نه تحريم.

ژاله دباغ جوان ديگري که از تحريم‌ها را دليل مشکلات نمي‌داند هم مي‌گويد: من معتقدم که اين مديريت صحيح است که کشور را به رفاه و موفقيت مي‌رساند نه بود و نبود تحريم‌ها آنها فقط تسهيل کننده مي‌باشند

درست است که تحريم‌ها شايد موجب شود تا مشکلات اقتصادي رفع و رونق به کارخانجات بازگردد ولي اگر توافقي صورت نگيرد و تحريم‌ها برداشته نشود ما به انرژي هسته‌اي دست پيدا مي‌کنيم و به جايي خواهيم رسيد که دشمن نمي‌خواهد.

احمد پيوندي مرد ميانسالي هم گفت: ما نه مشتاق توافق هستيم و نه مخالف آن. اگه توافق بشه و حقوق و عزت ما رعايت بشه بسيار خوب است. درغير اين صورت از تحريمهاي هميشگي غرب هم نمي‌ترسيم همون طور که در اين سي و اندي سال تحريم بوديم. ضمن اينکه مسئولين مي‌توانند ازهمين تحريم و تهديد فرصت بسازند، در غير اين صورت نيز با رفع تحريم هم فايده‌اي براي مملکت ايجاد نمي‌شود.

مريم باقري هم گفت: متاسفانه ملت ايران به مرحله‌اي رسيدند که همه نسبت به هم بي رحم و بي انصاف شده اند. زيرا همه آنقدر گرفتار مشکلات زندگي هستند که خوشي از يادشان رفته است. به خاطر انسانيت بياييد کمي‌هم به فکر ملت باشيم. اگه به بيمارستان‌ها و مطب‌ها سر بزنيد به عمق فاجعه پي مي‌بريد. اگر به ديد تخصصي تحريم‌ها را نگاه کنيم خواهيم ديد که اثرات سوء بسياري بر زندگي مردم گذاشته‌اند و افراد بسياري به خاطر همين تحريم‌ها و دست نيافتن به برخي از داروها جان خود را هم از دست داده‌اند. من چند وقت پيش جواني را در يکي از بيمارستان‌هاي تهران ديدم که مريضي سختي داشت و بايد دارويي را تهيه مي‌کرد ولي به دليل تحريم‌ها اين دارو بسيار ناياب شده بود و تنها دو داروخانه اين دارو را داشتند که قيمت آن بسيار بالا بود و اين جوان مي‌گفت توان خريد اين دارو را ندارم.

پس چقدر خوب است توافق را به معناي خودخواهي افراد نگذاريم، ما مسلمان هستيم و توافق را براي دست‌يابي به آرامش و جان سالم مي‌خواهيم و نه تنها فقط براي رهايي از گراني و تورم.

بياييد کمي‌منطقي‌تر و علمي‌تر به اين مذاکرات نگاه کنيم و حق بدهيم به دولتمردان که براي توافق هر کاري مي‌کنند. برخي افراد تندرو و راديکال فقط دم از اين مي‌زنند که آمريکا شيطان بزرگ است و نبايد توافقي صورت پذيرد، درست حرف شما صحيح آمريکا شيطان است، شيطاني بزرگ ولي جان مردم و هموطنانمان براي ما بيشتر از اينها مي‌ارزد به علاوه اينکه ما قرار نيست با اين توافق با آمريکا رفت و آمدهاي خانوادگي داشته باشيم که اينقدر برخي افراد را ترس برداشته است.

من از سخنراني دکتر روحاني بعد از مذاکرات لوزان بسيار لذت بردم ايشان حرف زيبا و معني داري زدند و در سخنراني خود اعلام کردند " دلالان تحريم به فکر شغل ديگري براي خود باشند"

من در اطراف خود افردي را مي‌بينم از توافق‌ها ناراضي هستند که به قول آقاي رئيس جمهور دلال تحريم هستند پس بايد از اين توافق ناراضي و شاکي باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان