تاریخ 1394/04/08 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
يادداشت
ماه مبارک رمضان و قرآن (7)
   نويسنده : سيدرضا اکرمي

29- مردم‌شناسي از عصر حاضر باشند يا عصر آينده و يا عصر گذشته، «في القرآن نبا ما قبلکم و خبر ما بعدکم و حکم ما بينکم» در قرآن مورد بررسي قرار گرفته‌اند که با مراجعه به «6236 آيه» مي‌توان به شناخت آنها رسيد و اين شناخت بسيار سودمند «لقد انزلنا اليکم کتابا فيه ذکرکم، افلا تعقلون» مي‌باشد.

30- شناخت «بني‌اسرائيل» يکي از آن موارد مي‌باشد که در سوره «بقره» مي‌خوانيم «‌يا بني‌اسرائيل اذکروا نعمتي التي انعمت عليکم و اوفوا بعهدي اوف بعهدکم و اياي فارهبون، 40» اي بني‌اسرائيل ياد کنيد، نعمت مرا برخود و وفا کنيد به عهد و پيماني که داشته‌ايد، تا به صورت متقابل، من به عهد خود وفا نمايم و از من بهراسيد و عصيان و سرکشي در برابر من ننمائيد. سه سرمايه مهم در اين آيه شريفه وجود دارد که «ياد نعمت خدا» يعني نجات قوم موسي از فرعون کودک‌کش و استثمارگر «يذبحون ابنائکم و يستحيي نسائکم» و خود برتر بين «ان فرعون علا في الارض» مي‌باشد و سپس پايبندي به عهد و پيمان الهي با مردم و مردم با خداوند است که مبحث عهد و پيمان سابقه تاريخي دارد و مي‌بايست مورد اهميت انسان‌ها باشد و موضوعي دو طرفه مي‌باشد، عهد و پيمان مردم با خداوند و پيمان و عهد خداوند با مردم، خداوند از انسان‌ها پيمان گرفته که شيطان‌پرستي «الم اعهد اليکم يا بني آدم ان لا تعبدوا الشيطان انه لکم عدو مبين» ننمائيد و صراط مستقيم اين است و عهده‌دار شده که امر دنيا و آخرت بندگان را به کفايت «يکفيک امر الدنيا والاخره، رساله حقوق» برساند. عهد و پيمان الهي اين است که در صورت سپاسگزاري از خداوند و نعمت‌هاي وي، نعمت را افزون نمايد «لئن شکرتم لازيدنکم» و در صورت ناسپاسي، نعمت را از دست مردم خارج سازد. در فراز بعدي مي‌فرمايد «و آمنوا بما انزلت مصدقا لما معکم و لا تکونوا اول کافر به» اي بني‌اسرائيل به آنچه در «قالب وحي» نازل نموده‌ام، ايمان آوريد و نسبت به آن کفر نورزيد، وحي نازل شده را، تصديق‌کننده باشيد و آيات خداوند را به تجارت و داد و ستد نگهداريد و ارزان نفروشيد «و لا تشتروا باياتي ثمنا قليلا، 41 بقره» و در آخر آيه مي‌فرمايد «و اياي فاتقون» تقوا و پارسايي خداوند را پاس بداريد و حريم و حرمت پروردگار را رعايت کنيد.

31- دستورالعمل به بني‌اسرائيل عبارت است از مخلوط نکردن حق و باطل «ولا تلبسوا الحق بالباطل» را رعايت کنيد، حق را خالص بر مردم عرضه کنيد و باطل را خالص بشناسيد و امتزاج آن دو» مشکل‌ساز خواهند بود. کتمان ننمودن حق يکي از دستورات خداوندي مي‌باشد بويژه همراه با آگاهي باشد که اين جرم سنگين خواهد بود. فردي که حق را بشناسد و آن را حق بداند، ولي کتمان نمايد به آگاهي فرد و جامعه صدمه زده و مانع رشد و شفافيت جامعه شده است.

32- دستور ديگر در اين آيات، برپا داشتن نماز و پرداخت زکات و همراهي با راکعان «و اقيموا الصلوه و آتوالزکوه و ارکعوا مع‌الراکعين 43» است که نماز گفت‌وگوي خداوند و بنده با يکديگر است و زکات کمک کردن به محرومان و نيازمندان جامعه است و رکوع روحيه تواضع در پيشگاه خداوند مي‌باشد. همراه بودن نماز و زکات و ارتباط با خالق و مخلوق، دستور جامع ديني مي‌باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان