تاریخ 1394/04/08 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس‌جمهور:
حاکم در جامعه اسلامي قدرت سياسي، نظامي و مالي نيست

اي کاش در همين دولت يازدهم جرايم سياسي را احصا و لايحه آن را تدوين کنيم تا روشن شود که جرم سياسي و امنيتي چيست رئيس‌جمهور تصريح کرد که حاکم در جامعه اسلامي قدرت سياسي‌، نظامي و مالي نيست.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در مراسم گراميداشت هفته قوه قضاييه گفت: آن چيزي که مورد توقع و انتظار ويژه از جمهوري اسلامي ايران است يک دستگاه قضاي قوي کارآمد در دسترس همگان است. روحاني افزود: امروز همه از دستگاه قضا انتظارات بسياربالايي دارند. قضايي که همه ملت، مردم، متظلمين و شاکيان را برابر ببيند و همچنين بين شيعه و سني مسلمان و مسيحي اين قوم و آن قوم،اين جناح و آن جناح و اين حزب و آن حزب کوچکترين تفاوتي قائل نباشد. رئيس‌جمهور ادامه داد: يک فرد هر که و داراي هر مرام و هر سمت سياسي و گرايش که باشد وقتي به خانه قضا مراجعه مي‌کند آنجا خانه عدل و انصاف و برابري و اجراي حق و عدل است و مردم بايد اين موضوع را در مقام عمل ببينند و لمس کنند.

روحاني تاکيد کرد: ‌با دستگاه قضا است که مردم حيات و زندگي و حقوق مالکيت و آبرو و حيثيت و حتي حق آزادي بيان و آزادي انديشه را براي خود مي‌بينند و با پشتوانه اين دستگاه است که اين اطمينان در جامعه به وجود مي‌آيد . ديروز هر کس قدرت داشت حاکم بود و آن کسي که مي‌توانست با قدرت زور و پول دهان طرف مقابل را ببندد و حق حاکميت او را زير سوال ببرد و اين در حالي است که در حکومت اسلامي به جاي قوت و قدرت عدل وانصاف دستگاه قضا مي‌نشيند. وي ادامه داد:‌در جامعه اسلامي حاکم قدرت سياسي و نظامي و مالي و هيچ يک از اين ها نيست، بلکه حاکم در مسير، حکم خدا و احکم الحاکمين واقعي عدل و داد و قانون است و اين قاضي است که در اتاق قضاوت قانون و وجدان و خداي را مي‌بيند و بر مبناي آن حکم صادر مي‌کند. روحاني با مورد توجه قرار دادن ضرورت مبارزه با فساد اظهار کرد: آيا مبارزه با فساد به غير از هماهنگي قوا در کنار يکديگر و به ويژه دستگاه قضايي امکان پذير است؟ و آيا ‌مي‌توان بدون دستگاه قضا با فساد مبارزه کرد؟ البته اولين قدم در زمينه‌ فساد پيشگيري است. وي با تاکيد بر اينکه همه بايد بر قانون‌گرايي، از بين بردن امضاهاي طلايي، ايجاد شفافيت در اطلاعات، همچنين از بين بردن استثنائات در قانون و يا به حداقل درآوردن آن، مدرن کردن سيستم اداري و دولت الکترونيک تلاش کنيم، گفت: قانون بهتر، شفافيت بيشتر و دستگاه اداري چابک‌تر مي‌تواند مانع از فساد باشد اما در عين حال اگر فسادي رخ داد لازم است تا با همکاري سه قوه با آن مبارزه کنيم.

روحاني با تاکيد بر اينکه در اين راستا بايد مسير معتدلي را انتخاب کرد گفت:‌ سازمان بازرسي کشور مي‌تواند ياري‌گر خوبي براي سلامت جامعه و دستگاه اجرايي ما باشد. ضمن اين که اگر مقداري سخت‌گيري‌ها بيش از حد و باعث توقف مديريت شد اين درست نيست و بايد به گونه‌اي عمل کنيم که جرات را از مديران جامعه نگيريم. امروز گاهي مي‌بينيم در دستگاه اجرايي چه در بانکها و چه در بخش‌هاي ديگر قدرت تصميم‌گيري از مديران سلب مي‌شود. بايد حواسمان جمع باشد که اينجا هم متعادل، عادلانه و حساب شده و علمي برخورد کنيم. روحاني گفت: دستگاه قضايي ما در همه زمينه‌ها پيشرفت کرد اما در عين حال بايد از تجربه ديگر کشورها استفاده کرد. و قوانين را با تهيه لوايح قضايي روز آمد کنيم.

وي گفت: لازم است تا لوايح و قوانين را برطرف کنيم و دستگاه قضايي ما بايد براي همه شفاف باشد و حتي اگر قانون هم شفاف باشد لازم است تا رويه‌هاي قضايي ما نيز به صورت شفاف در اختيار مردم قرار بگيرد. روحاني گفت: کاملا اين موضوع را مي‌بينيم که ممکن است از يک قانون واحد تفسيرهاي متعددي شود و قاضي در مقام صدور راي از قانون استنباط خاصي دارد. در اين راستا اولا گاهي مقدمه حکم از خود حکم مهمتر است، در برخي از کشورها اساسا قضا بر مبناي رويه‌هاي قضايي است و بنابراين رويه‌هاي قضايي بايد تدوين و منتشر شود تا همه مردم و بخش‌هاي مختلف اقتصادي واجتماعي و سياسي به خوبي حس کنند که قانون از ديد قاضي چيست؟ بايد اين موضوع را در اختيار جامعه بگذاريم تا اعتماد مردم به دستگاه قضايي و آينده‌شان بيشتر شود. رئيس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: اين دستگاه قضاست که مي‌تواند به جامعه ما اميد و نشاط بدهد و آينده را برايشان روشن کند. تا در زمينه‌ فعاليت‌هاي مختلف اجتماعي و سياسي و ... سرزنده فعاليت کند.

روحاني در بخش ديگري ازسخنان خود با مورد توجه قرار دادن ضرورت تدوين لايحه جرم سياسي گفت: اي کاش در همين دولت يازدهم با کمک دستگاه قضا جرايم سياسي را احصاء و لايحه آن را تدوين کنيم تا روشن شود که جرم سياسي و امنيتي چيست. اين موضوع هم به نشاط سياسي داخل جامعه ما مي‌افزايد و هم وجهه ما را در دنيا بالاتر خواهد برد. وي همچنين با اشاره به نوع رفتار امام‌علي‌(ع) با مخالفين خود يادآورشد: بايد اين موضوع را مورد توجه خود قرار داد که ايشان چگونه با آن‌ها که دست به شمشير نبردند، رفتار مي‌کرد. آنها در اين صورت از آزادي‌هاي متنوعي برخوردار بودند در واقع رفتار اميرالمومنين با خوارج و مخالفين که تندترين زبان‌ها را داشتند قابل توجه است و آيا ما مي‌توانيم در سيره پيامبر‌(ص) و اميرالمومنين‌(ع) به خوبي اين تفکيک را انجام دهيم تا اين که مردم در فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي و فرهنگي آينده‌اي روشن را پيش چشم خود ببينند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان