تاریخ 1394/01/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
فعاليت 350 تعاوني دانش بنيان در کشور
50 برنامه راهبردي تدوين شد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون امور تعاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از فعاليت 450 تعاوني دانش بنيان در کشور خبر داد و گفت: تعاوني هاي دانش بنيان بهترين راهکار و حرکتي موثر به سوي اشتغال و تبديل علم به ثروت هستند.

سيد حميد کلانتري که صبح پنجشنبه براي بررسي فعاليت هاي بخش تعاون استان سمنان به اين استان سفر کرده بود در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به اينکه با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به منظور برخورداري تعاوني هاي دانش بنيان از حمايت صندوق ويژه اين معاونت مذاکراتي انجام شده است، افزود: 450 تعاوني دانش بنيان در کشور فعاليت مي کنند.

وي گفت: اين وزارتخانه با انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامي نيز به دنبال ايجاد تعاوني هاي دانشجويي براي ارائه خدمات عمومي در دانشگاه ها و همچنين ايجاد تعاوني هاي دانش بنيان براي اشتغال و توليد از سوي نخبگان دانشگاهي است.

اين مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با تأکيد بر اينکه 50 برنامه راهبردي براي توسعه و تحول تعاون تدوين شده است، گفت: بخش تعاون در دنيا به عنوان رکن اصلي اقتصاد فعاليت مي‌کند، چرا که در دنيا نزديک به يک ميليارد نفر عضو تعاوني‌ها هستند.کلانتري با تاکيد بر ضرورت توجه به جايگاه بخش تعاون در برنامه ششم توسعه کشور اظهار کرد: بر اساس هدفگذاري صورت گرفته در برنامه پنجم توسعه، سهم بخش تعاون از اقتصاد ملي بايد به 25 درصد افزايش يابد اما سهم بخش تعاون در برنامه پنجم ناچيز و اندک بود و زيرساخت هاي پيش‌بيني‌شده براي رشد و پويايي بخش تعاون به مرحله اجرا در نيامد.

وي با اشاره به اين که دولت به دنبال اصلاح قانون ماليات بر ارزش افزوده تعاوني ها از طريق تدوين لايحه اصلاحي اين قانون است بيان داشت: تعاوني ها با پرداخت ماليات بر ارزش افزوده که مساله اي متعارف در دنياست مخالف نيستند، بلکه خواستار اخذ عادلانه آن از تمام بخش هاي اقتصادي جامعه هستند.

معاون امور تعاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي تاکيد کرد: در لايحه اصلاحي دولت به دنبال کاهش بخشي از ماليات بر ارزش افزوده براي تعاوني هاست تا امکان رقابت و فعاليت بهتر تعاوني ها فراهم شود.

وي در ادامه با اشاره به مزاياي شرکت‌هاي تعاوني، خاطرنشان کرد: يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي تعاوني‌ها، ارزش افزود‌ه‌اي است که ايجاد مي‌کنند و با توجه به اينکه ظرفيت لازم براي تحرک‌بخشي به بازار کار را دارند اگر سرمايه‌هاي خرد مردمي را جمع‌آوري کنند موجب رشد و توسعه اقتصاد و افزايش سهم بخش تعاون مي‌شوند.

کلانتري مزيت ديگر بخش تعاون را گستردگي شبکه تعاوني‌ها دانست و اظهار کرد: اگر تعاوني‌ها بتوانند از پتانسيل‌هاي درون‌شبکه‌اي خود به نحو مطلوب استفاده کنند به بهبود فضاي کسب و کار و رونق بازار کمک کرده‌اند.

به گفته معاون امور تعاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي وجود اتحاديه‌هاي بزرگ تعاوني از جمله اتکا، اسکاد، امکان و فرهنگيان، ضمن حذف واسطه‌گران از بازار، اجناس مصرفي و مورد نياز مردم را با کمترين دخالت و مستقيما به دست مصرف‌کنندگان مي‌رساند.

وي بر لزوم تقويت برند و بازار تعاون تاکيد کرد و تحقق آن را در سايه افزايش کيفيت کالا و خدمات تعاونگران دانست و خاطر نشان کرد: مهم تعاوني ها در اشتغالزايي، پراکنش تعاوني ها، فعاليت اقتصادي در مناطق محروم و نگاه ويژه رهبري معظم انقلاب در اصل 44 به بخش تعاون نقش مهمي دارند و بايد از طريق برخي قوانين، مزيت هايي براي بخش تعاون ايجاد شود تا فعاليت پايدار داشته باشند.

کلانتري در خاتمه با اشاره به اينکه اخذ ماليات بر ارزش افزوده در شرايط فعلي امکان رقابت از تعاوني ها به ويژه تعاوني هاي مصرف را گرفته است، افزود: اين قانون باعث اختلاف 9 درصدي درآمد تعاوني هاي مصرف با فروشگاه هاي بخش خصوصي که فرار مالياتي دارند شده است.

معاون امور تعاون وزيرات تعاون، کار و رفاه اجتماعي در سفر به سمنان،از چندين تعاوني فعال استان سمنان بازديد کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان