تاریخ 1394/01/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان مطرح کرد:
معافيت پسراني که با دختران معلول ازدواج کنند

رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان گفت: در حال حاضر سه ميليون معلول در کشور وجود دارد که تنها 270 هزار نفر تحت پوشش بهزيستي بوده و ماهانه معادل 5/1 کيلوگرم گوشت (52 هزار تومان) از سازمان بهزيستي کشور پول دريافت مي‌کند.

به گزارش ايسنا، علي همت محمود‌نژاد در حاشيه مراسم گردشگري و عيدديدني معلولان گفت: محدوديت‌هاي بسيار زيادي براي معلولان در جامعه وجود دارد؛ اين محدوديت‌ها شامل عرصه‌هاي نمايندگي مجلس، تدريس در دانشگاه‌ها و غيره است و به عنوان رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان خواستار اين هستم که اين چالش‌هاي زندگي معلولان رفع و براي بهبود اوضاع زندگي آنان برنامه‌ريزي‌هاي دقيق صورت گيرد. وي در ادامه تصريح کرد: روزانه 110 نفر در کشور به دليل تصادفات دچار معلوليت مي‌شوند و توجه به اين موضوع مي‌تواند موجب ايجاد اقداماتي پيشگيرانه در خصوص معلوليت‌ها توسط دولت باشد. وي ادامه داد: از اقدامات اساسي در اين راستا اين است که براي مثال پيچ‌هاي خطر در جاده‌ها حذف شوند و يا هيچ ماشين بدون ايربکي در کشور مجوز توليد و يا ورود نداشته باشد. رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان اظهار کرد: در حال حاضر دولت از طريق هدفمند کردن يارانه‌ها ثروت عظيمي را به دست مي‌آورد که مي‌تواند با برنامه ريزي دقيق چاله‌هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و غيره زندگي معلولان را حل و رفع کند.

وي همچنين عنوان کرد: در حال حاضر حتي يک مرکز جامع توانبخشي براي رسيدن به معلولان در کشوري که ادعاي در حال توسعه بودن دارد،وجود ندارد و سوال ما اين است که چرا نبايد چنين مرکزي در کشور وجود داشته باشد. وي ادامه داد: پس از هدفمندي يارانه‌ها شاهد سير سعودي قيمت‌ها و هزينه‌هاي وسايل و تجهيزات توانبخشي معلولان بوديم و خواستار آن هستيم که حداقل اين وسايل و تجهيزات معافيت مالياتي دريافت کنند زيرا يک معلول قدرت خريد و تهيه اين تجهيزات را با قيمت کنوني ندارد. رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان همچنين تاکيد کرد: همچنان خواستار تشکيل شوراي عالي معلولان در کشور هستيم زيرا بهزيستي قدرت کافي براي مجاب کردن ساير دستگاه‌ها در خصوص اجراي قانون حمايت از حقوق معلولان را ندارد و بايد شورايي مانند شوراي‌عالي حقوق معلولان تشکيل و به مسائل آنان رسيدگي کند.

محمود‌نژاد ضمن ابراز تاسف از فضاي فرهنگي و نگاه غلط جامعه به معلوليت‌ها در کشور عنوان کرد: همواره در جامعه ما معلولين به عنوان شهروند درجه 2 محسوب مي‌شوند و اين نگاه غلط حتي در جامعه جهاني نيز وجود دارد زيرا شاهد آن هستيم که هيچ گاه معلولان در المپيک حضور نداشتند و همواره در پاراالمپيک که حاشيه المپيک است حضور دارند.

محمود نژاد همچنين در خصوص نرخ بيکاري در ميان معلولين گفت: نرخ بيکاري در ميان معلولين 40 درصد است و اين نرخ دقيقا 4 برابر جمعيت عادي کشور است و اين در حالي است که براساس قانون بايد سه درصد استخدامي هر سازماني را معلولان تشکيل دهند. وي افزود: براساس قانون همچنين بايد مستمري معلولان يک سوم درآمد حقوق کارمندان باشد در حالي که اکنون شاهد آن هستيم که اين مستمري تنها 52 هزار تومان و معادل يک و نيم کيلوگرم گوشت است.

رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان مهمترين راه‌حل براي کاهش و رفع محدوديت‌هاي زندگي معلولان را اين دانست که بهزيستي با شجاعت اعلام کند بودجه آن به هيچ وجه پاسخگوي نياز معلولين نيست. رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان ضمن بيان اينکه در قانون آمده است پسر سالمي که با يک دختر معلول ازدواج مي‌کند بايد از سربازي معاف شود گفت: در حال حاضر سازمان نظام وظيفه زير بار اين موضوع نمي‌رود و اين امر را موجب ايجاد مسائل اجتماعي متعدد در جامعه مي‌داند در حالي که ما براي جلوگيري از هرگونه سوءاستفاده از اين موضوع راه حل‌هايي ارائه داده‌ايم. وي در ادامه تصريح کرد: براي مثال يکي از راه حل‌هايي که به سازمان نظام وظيفه ارائه شده اين است که تا زماني که يک پسر سالم با دختر معلول ازدواج و عقد آنها به طور رسمي در شناسنامه ثبت شده است آن پسر از سربازي معاف باشد و چنانچه مهر طلاق در شناسنامه آنها زده شد اين معافيت سربازي نيز لغو شود. محمود‌نژاد همچنين خواستار ايجاد بانک جامع اطلاعاتي معلولان زنداني شد و عنوان کرد: خواستار اين هستيم که بانک اطلاعاتي جامعي براي معلولان زنداني ايجاد شود تا بتوانيم با کمک خيرين آنها را آزاد کنيم. وي ادامه داد: همچنين خواهان ايجاد آيين دادرسي ويژه معلولان هستيم تا پس از آن براي مجرميني که عليه معلولان دست به اقدامات مجرمانه زده‌اند مجازات بيشتري اعمال شود تا بتوان از اين موضوع به عنوان يک سپر دفاعي براي معلولان استفاده کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان